140dalnice
18.9.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Nadbytečné vládní plánování?

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRAsi i tak bychom mohli možná trochu zbrkle nazvat debatu o tom, že ministerstvo dopravy (MD) hodlá podle vzoru Rakouska na některých úsecích českých dálnic zvýšit povolenou rychlost na 140 kilometrů za hodinu. V záměru zvýšit rychlostní limit MD konstatuje, že na dvou úsecích dálnice A1 (Vídeň–Salcburk) bylo u našich sousedů od loňského července povoleno jezdit rychlostí až 140 kilometrů v hodině a podle předběžných výsledků tento provoz obstál. Což poněkud působí komicky, když uvážíme, že v sousedním Německu máte mnoho úseků dálnic, kde rychlost vůbec není omezena a žádné statistiky nesdělují, že by to vedlo k nižší bezpečnosti a vyšší nehodovosti. A to je Spolková republika Německo výraznou tranzitní zemí. No budiž…


Debata o udržení či zvýšení rychlosti na českých dálnicích má i jiný fenomén. A tím je nedodržování stanoveného limitu. Češi tam, kde je povolených 130 km/h, jezdí běžně 150 km/h a stejně tak činí i řidiči ze zahraničí. Stačí se po dálnici například D1 jenom projet. Argument, že s každým navýšením povolené rychlosti čeští i další občané povolenou rychlost opět zvýší o svých „obvyklých“ dvacet kilometrů za hodinu proto není až není lichý.

Opačně ale můžeme zaznamenat, že v čase, kdy dálnice není plně obsazena se jízdy řidičů zklidňují a povolenou rychlost překračuje podstatně méně řidičů. Faktor určité „hysterie“, který zapříčiňuje snahy řidičů dohnat jakési zpozdění nepochybně funguje. Lze s jistotou říci, že Policie ČR by mohla tyto závěr spíše potvrdit, než vyvrátit.

Záměr zvýšit rychlost na vybraných úsecích dálnice je jistě dobrý, ale podstatnější by byl záměr na zvýšení počtu jízdních pruhů podle vzoru Německa, Itálie, Francie apod., aby faktor „nervózního“ řidiče se maximálně snížil a utlumil. Pak by se dodržování stanoveného rychlostního limitu výrazně zvýšilo.

Podíváme-li se ale na tempo výstavby dálnic například v sousedním Polsku, pak Česká republika hodně zaostala, o pražském okruhu, který se ani za třicet let nepodařilo vybudovat ani nemluvě. Prý Česká republika neumí stavět systémem spojení soukromého a veřejného kapitálu (PPP- Public Private Partnership). Ale celý vyspělý svět umí. Tak co se to naučit a zabránit českým úředníkům, aby tento systém nadále sabotovali?

Sledujeme-li v médiích slovní válku předsedy vlády Babiše a pražského primátora Hřiba na téma vládní čtvrť a pražský okruh, pak si my občané jen můžeme položit otázku: A k čemu nám to je? Ti dva se hádají a nikdo nakonec nemá nic? Je lhostejné, kdo na tom nese vinu, ale není vůbec lhostejné, jak se Česká republika za poslední desítky let změnila ve skanzen nepokroku, nestavení, nerychlosti, nekomfortu, neelektráren a veřejné neschopnosti.

To, co tu politici předváděli a předvádějí je spíše národní ostuda, než řízení státu. Ti současní zvolení politici by rychle měli najít společný jazyk, nebo je nakonec volič vypráská, jako ty tzv. „demokratické strany“, jejichž přínos ve věcech veřejných byl občany dnes už zjevnou velkou mizérií. Proto tyto strany dnes živoří na mizerných procentech, protože už i paní poštmistrové došlo, že s takovou politikou žádný národ a žádná země nemá dobrou budoucnost.

Debata o zvýšení povolené dálniční rychlosti není chybou, ale na pořadu dne nám chybí debaty podstatnější. A sliby, že se něco postaví za třicet let… ani komunisté nebyli tak hloupí, aby vypouštěli z úst takové nesmysly. A navíc některé články o těchto budoucích „hrdinských činech“ výstavby působí spíše jako placená inzerce, než seriózní informace. Samochvála ale ani osobní spory nic nepostaví. Ke škodě nás všech.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 692 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)