duchod617
2.8.2021
Kategorie: Ekonomika

Nad rámec valorizace

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky 30. 7. 2021 schválila zvýšení důchodů o 300 Kč nad zákonnou valorizaci, platné od ledna příštího roku. Blíží se volby a většina stranických lídrů se snaží ukázat, že právě jejich partaj přidává důchodcům peníze; jen část pravicové opozice se snaží hrát s kartou rozpočtové zodpovědnosti a upozorňovat na to, že je špatné zvyšovat výdaje v době rekordního zadlužení státu.

Na demagogickou podstatu plošného zvyšování důchodů nad rámec valorizace, když valorizace „víceméně pokrývá důchodcovskou inflaci plus polovinu růstu reálných mezd,“ poukazuje předsedkyně Národní rozpočtové rady vlády Eva Zamrazilová: „Nejchudším tři stovky nepomůžou, výšepříjmoví důchodci to pocítí velmi málo, ale státní rozpočet to pocítí podstatně. Toto plošné nadstandardní zvyšování důchodů je extrémně neefektivní.“
.
Ale to je, domnívám se, hluboký omyl: zvýšení důchodů je možná neefektivní ekonomicky, ale může se ukázat je velice efektivní z hlediska získávání voličských hlasů.
.
Vraťme se kousek do minulosti. Ekonomická krize, která proběhla světem v polovině sedmdesátých let minulého století a někdy se nazývaná ropná, u nás neměla žádný vliv na společnost a skoro jsme o ní nevěděli (kromě několika ideologicky zaměřených článků ve státních médiích); dostávali jsme, ať již jsme byli pracující, mládež anebo důchodci, prostě tolik, kolik se nám totalitní moc rozhodla uštědřit – a neměli jsme možnost ani stávkovat, ani kolektivně vyjednávat; mohli jsme si tak akorát postěžovat v rodině nebo mezi osobními přáteli. Měli jsme málo, ale měli jsme to jisté. Srovnání se životem za železnou oponou nám chybělo téměř úplně.
.
Zato ve státech, kde existovaly svobodné volby a možnost organizované artikulace kolektivních zájmů, se ukázalo, že cenu za ekonomický pokles relativně nejméně zaplatili ti na první pohled nejbezbrannější, totiž důchodci. I když ti neriskovali nic takového, jako je ztráta zaměstnání a tím pokles příjmů na minimum, či krach soukromého podnikání.
.
Tam, kde jsou svobodné, pluralitní volby, představují právě důchodci mocnou složku společnosti, a to i tehdy, nemají-li silnou stavovskou organizaci. Všechny strany si dokážou spočítat, kolik je v západních společnostech důchodců, zváží, kolik z nich chodí k volbám, a začnou se předhánět v tom, jaké jim nabízet bonusy a zvyšování penzí… Oslovit mladé lidi a aktivní střední generaci je relativně složité: lidé mají nejrůznější názory a nejrůznější zájmy; zato důchodci mají (až na výjimky, samozřejmě) jen jediný zájem: jak vyjdu s penzí, kolik mi zůstane, až zaplatím léky a všechny pravidelné platby. Zdravý člověk ve středním věku má vždycky možnost, když mu chybějí peníze, změnit zaměstnání, pustit se do něčeho nového. Důchodce jenom čeká (až na výjimky, samozřejmě) na milost státu, případně penzijního fondu.
.
Syndrom kupování důchodcovských hlasů tedy dorazil i k nám (a není k tomu zapotřebí ani strana Důchodci za životní jistoty, která tolik znervózňovala nezkušeného premiéra Václava Klause v devadesátých letech).
.
A ještě jeden důležitý fenomén podporuje zvyšování důchodů: střední generace proti němu, na rozdíl od leckterých jiných výdajů, neprotestuje (a mladou generaci to nezajímá): každý se cítí aspoň trochu zodpovědný za živobytí starší generace a nepřeje si, aby se starým lidem dařilo špatně. „Všichni se shodneme, že lidé, kteří celý život pracovali a budovali naši zemi, nemají ve stáří živořit,“ buší právě na tuto strunu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
.
Kde na to vzít? I zde má Maláčová jasno: zvýšit daně podnikům, nejen zahraničním, ale i velkým domácím. Hesla, která sociální demokraté stále opakují, znějí: sektorová daň a digitální daň. Opět je na místě citovat Evu Zamrazilovou; ta říká, že digitální a sektorová daň přinesou do rozpočtu každá po třech až čtyřech miliardách korun, zatímco 300 Kč nad standardní valorizaci bude znamenat výdaj deset až jedenáct miliard.
.
Tedy další zvyšování zadluženosti. Ale to nevadí. Dluhy se splácejí zítra, volby jsou skoro dnes.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 492 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)