karel_kramar_
12.12.2016
Kategorie: Historie

Nacionalismus podle Kramáře

Sdílejte článek:

LUKÁŠ JADRNÝ

Prvnímu československému premiérovi mnozí přezdívali „vůdce národa“. Za národ bojoval celý život. Jeho doba však Kramářovy myšlenky i jeho samotného nedocenila, ač jsou i pro naší současnost pozoruhodné.

Karel Kramář byl jednou z nejvýznamnějších postav naší historie. Jeho jméno a skutečnost, že byl prvním předsedou vlády samostatného Československa, patří k základním znalostem naší státnosti. Méně se však mluví o jeho myšlenkách, o jeho národně-konzervativním politickém programu. Je tomu tak nejspíš proto, že ani za první republiky, ani dnes, natož v dobách socialismu, se nejednalo o žádný mainstream, o žádné korektní a vítané vize. Čteme li dnes Kramářovy texty, musíme se ptát, zda nebyl více prozíravý, než tehdejší vládní politici, upnutí na „západní spojence“, které pak v září 1938 čekala studená sprcha.

Každá doba má své „elity“, svůj politický establishment a své „extremisty“, za které je označen každý, kdo má jiný, nehodící se názor. Karel Kramář a jeho národní demokraté byli za první republiky tím druhým táborem. V době, kdy se významná část umělecké a intelektuálské sféry semkla kolem nově vzniklé KSČ, kdy Československo tlačilo na uznání bolševiky vytvořeného Sovětského svazu, kdy určující společenskou filozofií byl Masarykův demokratický socialismus a humanismus, se Kramář a jeho soukmenovci ostře vymezovali proti nástupu bolševiků, žádali včasnou intervenci do Ruska, definitivní porážku komunistické revoluce a setrvání československých legionářů v bojích po boku Bílé armády. Kramářův stranický kolega a blízký přítel Alois Rašín (se kterým se během první světové války rozhodl setrvat na domácí půdě a se kterým si vyslechl rozsudek trestu smrti, následně zrušený amnestií posledního rakouského císaře a českého krále Karla I.) byl tvůrcem našeho měnového systému, zásadních hospodářských reforem a je dodnes uznáván coby jeden z nejschopnějších ministrů financí.

Karel Kramář byl po odchodu z premiérské funkce (v červenci 1919) často líčen jako frustrovaný a zapšklý muž. Je jisté, že člověk, který celý svůj život zasvětil práci pro český národ a jeho svobodu, musel nutně cítit zklamání z nedostatečného docenění jeho osobnosti. Nikdy však neztratil odhodlání k obhajobě svých národně-konzervativních postojů a českého nacionalismu. Dále publikoval a pronášel energické projevy, oslovoval nemalé množství občanů, kteří nebyli spokojení se směřováním státu a cítili ohrožení, kterým byl komunismus a internacionalismus. Nacionalismus vnímal zásadně pozitivně. Ohlížel se za odkazem předků, za slavnou minulostí českého národa, tolikrát zkoušeného, poraženého a znovu obrozeného. Nechtěl rozpuštění národních tradic, i když byl velkým stoupencem spolupráce slovanských národů a autorem „Ústavy Slovanské říše“ z roku 1914. Tvrdil, že národní identita je základním předpokladem fungujícího státu a žádnému jinému národu jeho nacionalismus neupíral, proti žádnému národu se negativně nevymezoval.

V květnu příštího roku uplyne od smrti Karla Kramáře 80 let. Doufám, že se jeho odkazu a jeho nadčasovým a odvážným postojům dostane patřičného zájmu a pozornosti. Na závěr přikládám krásná Kramářova slova, publikovaná ve výboru textů „Karel Kramář, Život – Dílo – Práce“, vydaného roku 1937 Nakladatelstvím A. Pokorný v Praze:

„Nehledejte smysl svého života v prázdném, bezduchém světoobčanství, které nikdy nedá tepla vašim srdcím. Nehledejte sociální spravedlnosti ve vládě jedné třídy nad druhými, odůvodňované její početností, a věřte, že není jiného, ke všem spravedlivého řešení sociálních problémů, než v duchu národní solidarity. Zůstaňte věrni našemu tradičnímu vlastenectví, které oduševňovalo veškeren náš život duchovní i hmotný, a v hrdém sebevědomí nad vítězstvím naší lásky k národu a našich obětí pro jeho práva a svobodu, nebojte se býti spravedliví i k národnímu cítění druhých, jen když zůstanete odhodláni všecko obětovati pro zachování národního rázu státu, jeho vnější i vnitřní samostatnosti a svobody.“

lukas-jadrny19139542_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 146 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...