5149641-si_tin-pching_a_trump
12.1.2020
Kategorie: Politika

Nač USA a Čína potřebují oddychový čas

Sdílejte článek:

JAN VÍTEK

Představte si dva zápasníky sumo zaklesnuté jeden do druhého, tlačí a funí, pot z nich leje, oba cítí, jak jim stále rychleji ubývá síla, ale než se zhroutí, zazní naštěstí gong ohlašující oddychový čas.
 

 

Oddychový čas v zápasu o první místo na slunci stejně nutně potřebují také Spojené státy a Čína. Proto  oznámily, že 15. ledna podepíší dohodu o vzájemných příslibech jako první krůček k nápravě narušených obchodních styků. USA nezavedou ohlášena cla na spoustu čínských výrobků a zruší některá z těch, co už platí, a Čína na oplátku začne opět kupovat víc amerických zemědělských výrobků.

Kdo volá aleluja, že začal konec obchodní války, se raduje předčasně. Po oddychovém čase, který může být pod různými záminkami prodlužován až do amerických prezidentských voleb, bude klání pokračovat, protože nastolení trvalého hospodářského míru mezi obry brání tři zásadní problémy.

Prvním jsou čínská průmyslová politika a státní finanční podpory jejího rozvoje. Ačkoli Spojené státy šly v minulosti stejnou cestou, Číně ji dnes zazlívají. V podstatě by chtěly, aby se vzdala svého modelu ekonomického růstu, což je pro Čínu nepřijatelné.

Neméně důležitou neshodou je, že podle USA čínské firmy kopírují jejich technologii. A to navzdory závazku, který Čína podepsala při vstupu do Světové obchodní organizace, že bude dodržovat platné normy ochrany duševního vlastnictví. Čína všechna obvinění z krádeže patentů odmítá.

K tomu přistupuje třetí zádrhel spočívající v tom, že mnoho špičkových technologií, které Čína opřekot vyrábí a zavádí, má jak civilní, tak vojenské použití. Americká vláda se obává, že konečným čínským cílem je přezbrojit armádu a nahradit Spojené státy jako dominantní světovou mocnost. Pravda nebo ne, Pentagon na to přísahá a žádné ujišťování z čínské strany na tom nic nezmění.

Rozdíly mezi americkým a čínským hospodářským systémem nehrály tak významnou roli, dokud čínské podniky zaostávaly za americkými v technologii a výkonnosti. Jak Čína šla v obou oblastech rychle kupředu, USA se octly pod tlakem. Ten se bude zákonitě zvyšovat spolu s pokračujícím rozvojem čínské ekonomiky, protože stále více jejích podniků bude soutěžit o prvenství s americkými.

Jestli prezident Trump hodlá v oddychovém čase natrénovat nové chvaty, jak podrazit žlutému kolosu nohy, pánbů s námi zlý pryč. Cla nejsou řešením, protože nejsou jádrem problému. To spočívá v přemístění výroby do levnějších končin, které snížilo průmyslovou kapacitu v Americe a s ní spojenou inovaci, výzkum a vývoj nových výrobků, kupní sílu a daňovou základnu místních správ.

Trumpova vláda prohlašuje, že cla platí Čína, ale dokud Apple, Nike, Levi a všechny ostatní firmy, které se vystěhovaly z Ameriky, nebudou od vyšších cel osvobozeny, cla dopadnou na jejich výrobky z Číny, a, in fine, na americké spotřebitele. Řečeno jinak, zvyšování cel buď sníží zisky amerických firem, anebo je zaplatí američtí konsumenti při nákupu. Na Čínu mají vliv pouze v poklesu zaměstnanosti.

Klíčovou otázkou pro prezidenta Donalda Trumpa, nad níž by se měl v oddychovém čase zamyslet, je, jak může vzkvétat země, která svoji ekonomiku dala jiné zemi a nyní ji démonizuje jako nepřítele?

Reflexe čínských vůdců bude neméně obtížná a závažná. Musí zvážit, nakolik budou (ještě) potřebovat dobré vztahy se Spojenými státy v dohledné budoucnosti. Na jejich rozhodnutí bude záviset mnohem víc nežli další jednání o obchodním smíru.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 621,00 Kč
Vybráno 53.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 697 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
politicon.cz
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.