5149641-si_tin-pching_a_trump
12.1.2020
Kategorie: Politika

Nač USA a Čína potřebují oddychový čas

Loading...
Sdílejte článek:

JAN VÍTEK

Představte si dva zápasníky sumo zaklesnuté jeden do druhého, tlačí a funí, pot z nich leje, oba cítí, jak jim stále rychleji ubývá síla, ale než se zhroutí, zazní naštěstí gong ohlašující oddychový čas.
 

 

Oddychový čas v zápasu o první místo na slunci stejně nutně potřebují také Spojené státy a Čína. Proto  oznámily, že 15. ledna podepíší dohodu o vzájemných příslibech jako první krůček k nápravě narušených obchodních styků. USA nezavedou ohlášena cla na spoustu čínských výrobků a zruší některá z těch, co už platí, a Čína na oplátku začne opět kupovat víc amerických zemědělských výrobků.

Kdo volá aleluja, že začal konec obchodní války, se raduje předčasně. Po oddychovém čase, který může být pod různými záminkami prodlužován až do amerických prezidentských voleb, bude klání pokračovat, protože nastolení trvalého hospodářského míru mezi obry brání tři zásadní problémy.

Prvním jsou čínská průmyslová politika a státní finanční podpory jejího rozvoje. Ačkoli Spojené státy šly v minulosti stejnou cestou, Číně ji dnes zazlívají. V podstatě by chtěly, aby se vzdala svého modelu ekonomického růstu, což je pro Čínu nepřijatelné.

Neméně důležitou neshodou je, že podle USA čínské firmy kopírují jejich technologii. A to navzdory závazku, který Čína podepsala při vstupu do Světové obchodní organizace, že bude dodržovat platné normy ochrany duševního vlastnictví. Čína všechna obvinění z krádeže patentů odmítá.

K tomu přistupuje třetí zádrhel spočívající v tom, že mnoho špičkových technologií, které Čína opřekot vyrábí a zavádí, má jak civilní, tak vojenské použití. Americká vláda se obává, že konečným čínským cílem je přezbrojit armádu a nahradit Spojené státy jako dominantní světovou mocnost. Pravda nebo ne, Pentagon na to přísahá a žádné ujišťování z čínské strany na tom nic nezmění.

Rozdíly mezi americkým a čínským hospodářským systémem nehrály tak významnou roli, dokud čínské podniky zaostávaly za americkými v technologii a výkonnosti. Jak Čína šla v obou oblastech rychle kupředu, USA se octly pod tlakem. Ten se bude zákonitě zvyšovat spolu s pokračujícím rozvojem čínské ekonomiky, protože stále více jejích podniků bude soutěžit o prvenství s americkými.

Jestli prezident Trump hodlá v oddychovém čase natrénovat nové chvaty, jak podrazit žlutému kolosu nohy, pánbů s námi zlý pryč. Cla nejsou řešením, protože nejsou jádrem problému. To spočívá v přemístění výroby do levnějších končin, které snížilo průmyslovou kapacitu v Americe a s ní spojenou inovaci, výzkum a vývoj nových výrobků, kupní sílu a daňovou základnu místních správ.

Trumpova vláda prohlašuje, že cla platí Čína, ale dokud Apple, Nike, Levi a všechny ostatní firmy, které se vystěhovaly z Ameriky, nebudou od vyšších cel osvobozeny, cla dopadnou na jejich výrobky z Číny, a, in fine, na americké spotřebitele. Řečeno jinak, zvyšování cel buď sníží zisky amerických firem, anebo je zaplatí američtí konsumenti při nákupu. Na Čínu mají vliv pouze v poklesu zaměstnanosti.

Klíčovou otázkou pro prezidenta Donalda Trumpa, nad níž by se měl v oddychovém čase zamyslet, je, jak může vzkvétat země, která svoji ekonomiku dala jiné zemi a nyní ji démonizuje jako nepřítele?

Reflexe čínských vůdců bude neméně obtížná a závažná. Musí zvážit, nakolik budou (ještě) potřebovat dobré vztahy se Spojenými státy v dohledné budoucnosti. Na jejich rozhodnutí bude záviset mnohem víc nežli další jednání o obchodním smíru.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč


Celkem za měsíc: 10 864,60 Kč
Vybráno 31.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 639 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.