10.7.2014
Kategorie: Kultura a tipy

Nábytek už nevydrží ani zlomek toho, co ten starý na chalupách

Sdílejte článek:

MAGDA P. 10|07|2014

Říkám si, jak je možné, že kvalita dnešního nábytku se nedá srovnat s kvalitou nábytku, který mě provází celý život. Na chalupách je nábytek často i několik desetiletí a kromě pár šrámů a vcelku přijatelného opotřebení časem je v perfektní kondici. A rozhodně to není jeho údržbou, protože chalupy jsou dlouhou část roku neobývané a nevětrané. Často chytí plíseň stěny nebo nevětrané kouty, načichne ztuchlinou uložené oblečení a nábytek, pokud chytne také plíseň, je po otření zase fit. Nedokážu si představit, jak by dopadl dnešní nábytek. Po otření by asi taky prokoukl, ale odlepené dýhy a zkroucené desky by už nikdo dohromady nedal. Ještě to dokážu pochopit u obyčejného nábytku, ovšem, co stojí za to je pohled na současný koupelnový nábytek po pár letech používání. I v normální panelákové koupelně rychle navlhne a během roku vypadá, jak kdyby kolem prošla velká voda.

 

Nábytek se kupoval na celý život

Když míjím ty kvalitní kousky nábytku, které vydržely celé generace, snadno podlehnu dojmu, že byly snad zadarmo. Naopak. Pro moje prarodiče byl jejich nákup veliký výdaj, nábytek byl velmi drahý, ovšem vydržel na celý život. Proto už po svých zkušenostech velmi rozmýšlím, nad tím, jaký nábytek koupím a v případě skříňky do koupelny jdu rozhodně po kvalitě materiálu.

 

Výrobci koupelnového nábytku v dnešní době využívají materiály, které s klasickým dřevem nemají vůbec nic společného. Materiál tvoří lepené a lisované odpady ze dřeva, kde je víc umělých a chemických lepidel, než dřeva. A nezáleží na tom, zda se jedná o závěsné skříňky do koupelny, skříňky pod umyvadlo, samostatně stojící skříně nebo jen o poličky. Neustálá touha po vyšším zisku a tlak zákazníků na co nejnižší cenu tenhle úpadek způsobil.

 

 

Koupelnový nábytek není schopen odolat vlhku

Tak nějak logicky bych předpokládala, že koupelnový nábytek bude odolný proti vlhkosti. Navíc se nábytek často přímo namočí a měl by být schopen odolávat. Vzpomeňte si jen na kvalitní dřevěný nábytek během povodní. Všechno ostatní je vždycky nutné urychleně vyházet a je to nenávratně zničeno. Kdežto dřevo stačí po povodních vysušit, otřít a vypadá znovu bezvadně. Bohužel moderní nábytek většiny výrobců se zkroutí, začnou se odchlipovat hrany, dovnitř se dostane vlhkost a dřevěné odštěpky začínají bobtnat a nábytek praská. Navíc chemická lepidla se uvolňují do ovzduší a rozhodně nejsou zdravotně nezávadná.

 

(Visited 197 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...