sibenice
4.7.2020
Kategorie: Historie

Na začátku se nevěšelo…

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Pečlivě jsem v posledních týdnech sledoval cvrkot médií kolem Milady Horákové. Moc hezky to zapadlo do kontextu dnešní mediální práce… Vytáhlo se jedno téma a pojalo se, jako by neexistovalo nic předtím a nic potom. Jako by se život Horákové sestával jen a výhradně ze zinscenovaného procesu a popravy. Komunisti popravili nevinnou. Tečka. Žádný kontext. Ale to se tak dneska dělá. Rusové sebrali Ukrajině Krym. Tečka. Žádný kontext. Zlý Asad vraždí demokratickou opozici. Tečka.

Zároveň se nám smutné výročí Horákové popravy moc pěkně propojila se současnými BLM protesty, které mají také své mrtvé. Až jsem v posledních dnech začal mít pocit, že si toho někdo všimnul a šlápl na brzdu. Koneckonců stejně budeme mít za chvíli zase jiné téma, které bude pojaté stejně osekaně, hlavně aby se v tom někdo nezačal vrtat…

Myslíte, že tehdejší justice někde zaarchivovala všechny ty  plné koše dopisů a rezolucí, které požaovaly pro Horákovou spravedlivý trest? Že by se to třeba dalo dohledat? Byly toho plné koše, pár desítek tisíc podpisů by tam mohlo být. Čistě statisticky mezi nimi budou leckteří pozdějí disidenti, otcové dnešních pisálků, moderátorů a dalších redaktorů.  Nějak jsem si nevšiml, když už se tedy kolem Horákové tolik nadělalo, že by v tomto směru někdo pátral a že by něco vypátral. A nebo možná vypátral, ale dost se vyděsil.

Dále by mě zajímalo z dobového hlediska… ovládali komunisti dav a nebo dav ovládal komunisty? Ono se to totiž blbě rozeznává a ani Goebels nemohl davu naservírovat cokoliv jen tak bez přípravy. Měl Gottwald atmosféru pevně v rukou, nebo opravdu u nás byla společenská poptávka po diverzantech, zrádcích a sabotérech? Servíroval Urválek lidu divadýlko a nebo se prostě jen podřídil zájmu těch tam dole, vyslyšel jejich řev a prostě vytipoval někoho na koho by ten prototyp zrádce nejlépe seděl?

Na začátku se totiž nevěší víme? Na začátku se nejdřív jen křičí. Pak se osočuje za nepohodlné názory, pak se za ně vyhazuje z práce, pak přijde na řadu basa a pak se popravuje. A vždycky za potlesku mas. Pokud je to proti masám, tak se veřejný proces nedělá. Nepohodlná osoba prostě zmizí. Politický proces potřebuje publikum. Stejně jako v Lidicích… tím se totiž Lidice liší od těch tisíců vesnic vypálených v Sovětském svazu… Němci se jejich vypálením pochlubili celému světu a v Dojčlandu z toho měli lidi radost. Bylo to pro ně zadostiučinění, mnuli si ruce jak Vůdce zatočil s těmi Untermenšen. Proto se to dělalo. Byla poptávka a tak se našla vesnice, která nejlépe odpovídala prototypu odbojných skrývačů atentátníků.

Proces s Horákovou se dělal pro publikum. Ano, měl být výstraha pro další případné “zrádce”, ale pro ně by byla výstraha i kdyby Horákovou vytáhli utopenou z řeky. Nebo kdyby ji prostě zabásli na doživotí. Horákovou oběsili, protože byla poptávka po krvi. Proto nemohla dostat milost, proto se to muselo dotáhnout do konce, protože jeden Ajnštajn co žádá o milost nevyrovná ty desetitisíce lidí, co touží po “spravedlivém trestu”.

Jak daleko jsme od něčeho podobného dnes? Mnohem blíž než to vypadá, řekl bych. Z práce už se za názor vyhazuje. Člověk si musí stále více dávat pozor, co kde řekne. Máme na to už příslušná policejní oddělení i nadšené soudruhy svazáky, kteří udávají kde jen mohou. Ostražité domovnice a uliční výbory se jen přesunuly na internet. První prozatím drobné procesy už máme také. Zatím s podmínkami a pokutami.

Jak daleko jsme od poptávky po krvi? Přesně po stalinovsku – není člověk, není problém. A když bude poptávka, bude i nabídka. Demokracie nedemokracie. Od nových procesů s novými Horákovými jsme blíž než by se řeklo.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 161,48 Kč
Vybráno 26.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 726 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)