sibenice
4.7.2020
Kategorie: Historie

Na začátku se nevěšelo…

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Pečlivě jsem v posledních týdnech sledoval cvrkot médií kolem Milady Horákové. Moc hezky to zapadlo do kontextu dnešní mediální práce… Vytáhlo se jedno téma a pojalo se, jako by neexistovalo nic předtím a nic potom. Jako by se život Horákové sestával jen a výhradně ze zinscenovaného procesu a popravy. Komunisti popravili nevinnou. Tečka. Žádný kontext. Ale to se tak dneska dělá. Rusové sebrali Ukrajině Krym. Tečka. Žádný kontext. Zlý Asad vraždí demokratickou opozici. Tečka.

Zároveň se nám smutné výročí Horákové popravy moc pěkně propojila se současnými BLM protesty, které mají také své mrtvé. Až jsem v posledních dnech začal mít pocit, že si toho někdo všimnul a šlápl na brzdu. Koneckonců stejně budeme mít za chvíli zase jiné téma, které bude pojaté stejně osekaně, hlavně aby se v tom někdo nezačal vrtat…

Myslíte, že tehdejší justice někde zaarchivovala všechny ty  plné koše dopisů a rezolucí, které požaovaly pro Horákovou spravedlivý trest? Že by se to třeba dalo dohledat? Byly toho plné koše, pár desítek tisíc podpisů by tam mohlo být. Čistě statisticky mezi nimi budou leckteří pozdějí disidenti, otcové dnešních pisálků, moderátorů a dalších redaktorů.  Nějak jsem si nevšiml, když už se tedy kolem Horákové tolik nadělalo, že by v tomto směru někdo pátral a že by něco vypátral. A nebo možná vypátral, ale dost se vyděsil.

Dále by mě zajímalo z dobového hlediska… ovládali komunisti dav a nebo dav ovládal komunisty? Ono se to totiž blbě rozeznává a ani Goebels nemohl davu naservírovat cokoliv jen tak bez přípravy. Měl Gottwald atmosféru pevně v rukou, nebo opravdu u nás byla společenská poptávka po diverzantech, zrádcích a sabotérech? Servíroval Urválek lidu divadýlko a nebo se prostě jen podřídil zájmu těch tam dole, vyslyšel jejich řev a prostě vytipoval někoho na koho by ten prototyp zrádce nejlépe seděl?

Na začátku se totiž nevěší víme? Na začátku se nejdřív jen křičí. Pak se osočuje za nepohodlné názory, pak se za ně vyhazuje z práce, pak přijde na řadu basa a pak se popravuje. A vždycky za potlesku mas. Pokud je to proti masám, tak se veřejný proces nedělá. Nepohodlná osoba prostě zmizí. Politický proces potřebuje publikum. Stejně jako v Lidicích… tím se totiž Lidice liší od těch tisíců vesnic vypálených v Sovětském svazu… Němci se jejich vypálením pochlubili celému světu a v Dojčlandu z toho měli lidi radost. Bylo to pro ně zadostiučinění, mnuli si ruce jak Vůdce zatočil s těmi Untermenšen. Proto se to dělalo. Byla poptávka a tak se našla vesnice, která nejlépe odpovídala prototypu odbojných skrývačů atentátníků.

Proces s Horákovou se dělal pro publikum. Ano, měl být výstraha pro další případné “zrádce”, ale pro ně by byla výstraha i kdyby Horákovou vytáhli utopenou z řeky. Nebo kdyby ji prostě zabásli na doživotí. Horákovou oběsili, protože byla poptávka po krvi. Proto nemohla dostat milost, proto se to muselo dotáhnout do konce, protože jeden Ajnštajn co žádá o milost nevyrovná ty desetitisíce lidí, co touží po “spravedlivém trestu”.

Jak daleko jsme od něčeho podobného dnes? Mnohem blíž než to vypadá, řekl bych. Z práce už se za názor vyhazuje. Člověk si musí stále více dávat pozor, co kde řekne. Máme na to už příslušná policejní oddělení i nadšené soudruhy svazáky, kteří udávají kde jen mohou. Ostražité domovnice a uliční výbory se jen přesunuly na internet. První prozatím drobné procesy už máme také. Zatím s podmínkami a pokutami.

Jak daleko jsme od poptávky po krvi? Přesně po stalinovsku – není člověk, není problém. A když bude poptávka, bude i nabídka. Demokracie nedemokracie. Od nových procesů s novými Horákovými jsme blíž než by se řeklo.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 699 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
politicon.cz
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.