VLADABABIS12170

Na pokraji chaosu

Loading...
Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

S novým rokem stojí česká politika ve velké nejistotě a na pokraji mimořádného chaosu. Jakékoliv predikce lze brát jen s velkou rezervou. Přesto stojí za to si shrnout, jaké vyhlídky před sebou v nejbližších měsících máme.

První Babišova vláda

Už velmi brzy se bude hlasovat o důvěře v první Babišovu vládu. Její označení číslem dává smysl: šance na úspěch jsou prakticky nulové, navíc prezident Zeman pravděpodobně dodrží slovo a jmenuje Andreje Babiše premiérem i napodruhé. Jde tedy o vládu, která má pomoci ovládnout stát a jeho aparát, nikoliv vydržet delší dobu. Proč se Babišovi nepodaří v tomto pokusu získat pro svůj tým podporu?

Za prvé tomu stojí v cestě demokratické strany. Jsou stále v linii svých předvolebních slibů, kdy se víceméně jednoznačně zavázaly s Babišem nespolupracovat. Bez ohledu na rozdílnou vnitrostranickou situaci u nich je v tuto chvíli spolehnutí na to, že jednobarevnou vládu ANO odmítnou. Nemají sebemenší programový, politický ani mocenský zájem na tom, aby konaly jinak.

Za druhé Babiš nezískal podporu komunistů a Okamury. Lze jen spekulovat, zda to chtěl, či hledání podpory pouze předstíral. Navenek je však poměrně zřejmé, že hlasovací koalici s KSČM a SPD použil pouze na ovládnutí Sněmovny a že hlasy těchto páriů mu nyní nepomohou. Komunisté vypadali velmi svolně, jejich hlasy ale samy nestačí; Babiš si je tedy může schovat na další pokus. SPD je složitější oříšek: formálně chce Okamura přímo do vlády, fakticky by ho ale jakákoliv podpora kterékoliv vlády zničila. Rychlokvašené protestní hnutí stojí a padá na absolutní kritice moci, ať ji drží kdokoliv; kompromisy by byly smrtící. A ani pragmatik Babiš se nechce doma či venku kompromitovat tím, že by jeho vláda stála na obskurních figurách s nepřijatelnými názory.

Druhá Babišova vláda

Předpokládejme, že 10. ledna 2018 Babiš hlasování o důvěře prohraje a že 11. ledna na tiskové konferenci podpoří Miloše Zemana ve volbách. Ten ho v duchu společné aliance pověří jednáním o další vládě. Bez ohledu na výsledek prezidentských voleb má Zeman mandát až do začátku března, takže bude mít celý druhý pokus plně ve svých rukou.

S kým se ale ANO pokusí stabilní vládu vyjednat? Dvoukoalici může zkusit s ODS či Piráty. U obou těchto stran lze však očekávat názorovou konzistenci; jsou na vzestupné trajektorii a jistě nebudou svou pověst ohrožovat nejistým vládním angažmá. Babišovy metody opřené o jeho většinu s KSČM a SPD by kteréhokoliv koaličního partnera spolehlivě odrovnaly – takže programové a politické argumenty mocně doplňuje pud sebezáchovy. Dovolme tedy vyslovit předpoklad, že zde Babiš neuspěje.

U TOP 09 a STANu je věc ještě jednodušší: nechuť k ANO je nejen projevem konzistence, ale jde i o jedinou možnou volbu – jsou tak malí, že Babišovi nebudou k ničemu. Zvláštní kapitolu tvoří bývalí koaliční partneři ANO. Lidovci svými poznámkami o tom, že s nimi nikdo pořádně nejednal, dávají najevo chuť dohodnout se. Je možné, že dokáží přehodnotit odpor k Babišovi jako premiérovi (kvůli střetu zájmů či trestnímu stíhání), byť si to vybere daň na jejich už tak nízkých preferencích.

Rozhodující je ale ČSSD – ANO může vládnout s nimi a lidovci, popřípadě s komunisty v záloze. Protože Babiš jistě upřednostní „normální vládu“, bude muset počkat na sjezd sociálních demokratů v únoru. Ten nejenže zvolí nové vedení, ale zároveň i určí, kudy se ČSSD vydá. Lze tedy s vysokou jistotou říci, že teprve koncem února bude složení a osud druhého Babišova vládního pokusu jasný.

Čekají nás volby?

Pokud se sociální demokraté „zaseknou“ a vládní spolupráci s ANO odmítnou, moc šancí k dalšímu stabilnímu vývoji nebude. Jakkoliv existují různé kombinace stran, které mohou vytvořit většinu, reálné moc nejsou. Ti, kdo Babiše doposud odmítali, soupeří i mezi sebou – zejména pak o to, kdo je morálnější, zásadovější a svému voliči věrnější. V takové atmosféře se politická otočka o 180 stupňů dělá jen velmi obtížně.

Nelze opomenout, že problémy současného premiéra nejsou virtuální: jde o potenciálního trestně stíhaného podvodníka, agenta StB a osobu, která byla nachytána při zneužívání moci i vlastních médií. I když je jeho volební úspěch působivý, většina voličů ho odmítá. „Zradu“ jakékoliv dosavadní anti-babišovské strany a její kolaboraci by tito voliči tvrdě potrestali.

Případný neúspěch druhého pokusu o vládu ANO tak vrhne celou českou politiku do chaosu: nebude existovat smysluplná a funkční většina, vláda nebude mít důvěru a jedinou alternativou budou volby. Těžko si představit, že strany těžce zasažené posledním volebním neúspěchem takovou věc podpoří. Navíc v současné Sněmovně má ANO „jen“ 78 mandátů, volbami by pravděpodobně ještě posílilo. Tato výbušná kombinace patu, chaosu a sporů by nic pozitivního přinést nemohla.

Bude líp

Toho jsou si strany i jejich vedení jistě patrny. Proto lze za nejpravděpodobnější scénář pro rok 2018 vzít to, že budeme mít od března vládu Andreje Babiše s důvěrou Sněmovny. Zjistit, jak bude vypadat či dokonce co prosadí, je ovšem disciplína zcela neexaktní. S nejistou podporou, mnoha problémy v zádech a s předčasnými volbami ve vzduchu lze však předpokládat, že se příliš neodchýlí od praxe vlády minulé: nárůst populárních transferů cílovým skupinám obyvatel, tvrdé restrikce vůči ostatním; to vše doplněné o další podporu agroprůmyslového sektoru a nárůst administrativy. Vyrovnaných rozpočtů se pak dosáhne dalším utlumením investic.

To vše se bude dít za neklesající podpory pro hnutí ANO a jeho předsedu. Zjevně je tato část české společnosti v takovém stavu, že odmítá hlouběji přemýšlet o podstatě fungování svého favorita. Navíc velké množství voličů při rozhodování o vlastních preferencích opouští hodnotové žebříčky, které byly doposud brány jako dané. Publicista může o voličích pochybovat, politik to dělat nesmí. Prolomit bludný kruh české veřejné sféry tak dokáže ta strana, která přijde na recept, jak hodnotově oslabené a víceméně apatické voliče od ANO převzít. Do té doby nám bude líp – ať chceme, nebo nechceme.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 511,11 Kč
Vybráno 21.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 30 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (46 votes, average: 4,41 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.