getthumbnail
26.5.2016
Kategorie: Ekonomika

Na opravy silnic není, ale poradce pro kosmonautiku na ministerstvu dopravy má plat jako prezident republiky

Sdílejte článek:

ELIŠKA HRADILKOVÁ BÁRTOVÁ  26|05|2016

Ministerstvo dopravy již několik let uzavírá smlouvy na externí poradenství v oblasti kosmických aktivit s jediným člověkem, vědcem Ondřejem Rohlíkem. Navzdory předchozí kritice NKÚ podepsalo ministerstvo na konci loňského roku další kontrakt na vesmírné poradenství – za pět měsíců má poradce inkasovat 900 tisíc korun. Tedy téměř dvakrát více než ministr dopravy.

Čtyřicetiletý softwarový inženýr Ondřej Rohlík se stal zaměstnancem ministerstva dopravy před dvěma lety. Za svoji práci pro resort dostával tehdy měsíčně plat ve výši 60 tisíc korun. Po roce ale zaměstnanecký post opustil a ministerstvo si jej najalo na externí smlouvu – tentokrát už mu ale vyplácelo v průměru trojnásobně vyšší částku. Vyplývá to ze zjištění HlídacíPes.org.

Z dokumentu, který má redakce k dispozici, je patrné, že ministerstvo dopravy uzavřelo se svým bývalým zaměstnancem Rohlíkem smlouvu na poradenství v oblasti kosmických aktivit na konci loňského roku. Za pět měsíců služeb má inkasovat částku 900 tisíc korun. V době přípravy článku bylo poradci Rohlíkovi v souvislosti s touto zakázkou vyplaceno už téměř půl milionu korun.

Měsíčně tak ministerský poradce v průměru inkasuje sumu rovnající se téměř platu prezidenta republiky a skoro dvakrát vyšší sumu, než je plat samotného ministra. Také ve srovnání s částkami vyplácenými například poradcům na Úřadu vlády se jeví částka pro poradce Rohlíka neúměrně vysoká.

Zatímco kosmický poradce si měsíčně přijde v průměru na 180 tisíc, na Úřadu vlády podle dřívějších informací Aktuálně.cz inkasuje nejlépe placený poradce měsíčně třikrát nižší částku, 60 tisíc korun.

“Mohu Vám s čistým svědomím sdělit, že všechny procesy a aktivity ministerstva dopravy týkající se kosmických aktivit, kterých jsem se dosud účastnil, byly zcela transparentní a že činnost ministerstva dopravy v této oblasti je příkladná,” uvedl v emailové odpovědi kosmický poradce Ondřej Rohlík.

Ministr dopravy Daniel Ťok (nestraník za ANO) je ale jiného názoru. “Jsem s touto situací nespokojený,” reagoval ministr Ťok na dotaz HlídacíPes.org, zda považuje za adekvátní platit si externího poradce za takovouto sumu, když resort disponuje vlastním odborem pro kosmonautiku. “Na poradách vedení ministerstva jsem dával najevo, že se mi to nelíbí a chci věc s náměstkem ještě řešit.”

Následně, krátce před dokončením článku, vzkázal tiskový mluvčí resortu Tomáš Neřold, že den po vypršení externí smlouvy, tedy od 16. května, je pan Rohlík opět zaměstnancem ministerstva. “Nebylo pro něj systemizované místo, které se nyní ministerstvu dopravy podařilo získat,” vysvětlil překvapivý obrat.

Inkriminovanou smlouvu uzavřel s externím poradcem Rohlíkem v prosinci loňského roku ministrův náměstek Kamil Rudolecký (ČSSD). Služby kosmického poradenství si ministerstvo najímá navzdory tomu, že disponuje vlastním odborem pro kosmické aktivity a existuje také speciální Koordinační rada ministra dopravy pro kosmické aktivity vlády ČR.

“Poté, co vstoupil v účinnost zákon o státní službě, nemělo ministerstvo dopravy dostatek systemizovaných míst k pokrytí této velmi specializované činnosti,” vysvětlil najmutí bývalého zaměstnance mluvčí resortu Tomáš Neřold. “K tomu, aby se našlo řešení, tj. aby se rozhodlo, zda tyto činnosti opět zajišťovat interně prostřednictvím svých zaměstnanců nebo zda je s ohledem na jejich specifika poptávat externě, byly tyto služby na začátku července 2015 dočasně objednány u pana Rohlíka.”

Během pěti měsíců trvání smlouvy absolvoval poradce Rohlík, jenž vyučuje na Západočeské univerzitě na Fakultě aplikovaných věd, podle informací z ministerstva devět zahraničních cest. Přičemž vyplácená odměna za 1 den jednání v zahraničí činila 12 799 Kč bez DPH. V zahraničí, především na jednání Evropské kosmické agentury (ESA) v Německu, Francii a Nizozemí strávil ministerský poradce celkem 22 dní.

Předmětem smlouvy je kromě zastupování v kosmické agentuře také poskytování konzultací ke “strategickým dokumentům v oblasti kosmických aktivit” či konzultace ke “strategickým dokumentům pro Koordinační radu ministerstva dopravy pro kosmické aktivity.”

“ČR nedisponuje větším počtem expertů, kteří mají zahraniční zkušenosti se spoluprací s ESA, jsou jazykově dostatečně vybaveni a mají příslušné vzdělání v této oblasti,” vysvětlil poradce své angažmá Rohlík. “Na mne pak Ministerstvo dopravy deleguje odborné úkoly zejména v rámci ESA, na které nemá příslušné odborníky.”

Štědrá spolupráce vědce Rohlíka s ministerstvem dopravy byla navázána ale ještě před tím, než do této státní instituce nastoupil coby zaměstnanec.

Už v roce 2010 uzavřel resort s Rohlíkem hned několik smluv se zcela stejným předmětem – poradenství v oblasti kosmických aktivit.

V rozmezí let 2010 – 2013 tak poradce Rohlík inkasoval za své služby celkem 6 milionů korun. Uzavření smluv v minulosti kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad s tím, že ministerstvo zakázky pro poradce účelově rozdělilo a v jednom případě zakázku přidělilo napřímo.

ZDROJ: Eliška Hradilková Bártová, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 87 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...