CUBA
20.5.2019
Kategorie: Ekonomika

Na Kubě mají přídělový systém

Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Zpráva o tom, že na Kubě mají přídělový systém, mě ani trochu nepřekvapila. Stačila jedna návštěva, abych si připomněla, jak se v komunistické zemi žije.

  • Motto “Prostoduchý kdečemu důvěřuje, kdežto chytrý promýšlí své kroky.” (Přísloví Šalomounova, Druhá sbírka, 14.15)

Zpráva o tom, že na Kubě mají přídělový systém, mě ani trochu nepřekvapila. Stačila jedna návštěva, abych si připomněla, jak se v komunistické zemi žije.

Na jedné straně musím přiznat, že Kuba patří k mým nejkrásnějším cestovatelským zážitkům, i když jsem tam zažila hurikán Irma. Příroda této země je přenádherná, platí i jejím moři, bílých písčitých plážích. Havana musela být svého času překrásné město, ale od nástupu komunistů k moci, padá země stále více na dno. Dnes nám hlavní město Kuby nabízí velmi žalostný pohled na budovy, které bývaly kdysi krásné, ale vzhledem k tomu, že nejsou udržovány, čeká mnohé z nich zánik.

Kuba mě vrátila do minulosti, do dob, kdy u nás vládli soudruzi, kteří hlásili propagandu “Se Sovětským svazem na věčné časy.” Kam to soudruzi dovedli, je většině naši populace jasné. K nevýkonné ekonomice, šmelině, zlodějnám, devastaci myšlení. Toto je možné vidět na Kubě. Komu se tam daří? Šmelinářům, kam lze zařadit taxikáře, hotelový personál, číšníky, servírky, pokojské. V zemi jsem neviděla žádné obchody, s výjimkou jednoho řeznictví v Havaně. Vypadalo jako zděný chlívek pro vepře se zamřížovaným oknem. Na hácích viselo pár kousků masa, žádná lednice v parném dni se nekonala. Tím, že v zemi je většina zboží nedostatkové, se krade. V hotelu je doporučováno, abyste si svůj kufr nechávali zamčený, raději žádnou kosmetiku a hygienické zboží nevybalovali, protože by vám je mohl někdo z personálu ukrást. Zubní pasty, deodoranty, sprchové gely patří mezi podpultové zboží stejně jako v socialistickém Československu. To, co má Kuba opravdu kvalitní, je rum a doutníky. Koupit je můžete předražené v hotelovém obchůdku, ale domluvíte-li se s barmanem, on vám toto obstará levněji. Domnívám se, že se na Kubě děje totéž, co u nás za vlády soudruhů. Lidé kradou. Kradou tu barmani, kteří pak prodávají rum levněji, ale oni samotní na tom vydělají, protože dostanou zaplaceno v konvertibelních pesos (CUC), což je pro místní podobné, jako u nás byly tuzexové poukázky. Pokud jde o směnu peněz, v hotelu nevidíte kurzovní lístek, jste tak odkázáni na recepční, kolik vám na euro či dolar dá.

Až do 50. let se Kubě dařilo víc než dobře, protože jí pomáhala Amerika. Té byli Kubánci vděčni za to, že jim roku 1902 pomoha získat nezávislost a svobodu od Španělů. Ale od převzetí vlády Fidelem Castrem se vše změnilo. V zemi byl nastolen komunistický systém, i když Fidel Castro nebyl prvoplánově komunistou. Ale tím, že chtěl zemi oprostit od amerického vlivu, zůstala země bez pomoci. Tu jí nabídl Sovětský svaz, a jak to se zemí dopadlo, dnes vidíme.

Komunismus by měl pro lidstvo zůstat nebezpečnou ideologií, kdo zažil, ví, o čem mluvím. My jsme se z negativního odkazu komunistů dosud nevzpamatovali, což je patrné z toho, co se dnes u nás děje…Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč

Celkem za měsíc: 4 350,00 Kč
Vybráno 12.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 071 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.