euro-1353420_1280(1)
30.6.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Na koho se obrátit, když vám hrozí exekuce, nebo už na vás byla uvalena?

Sdílejte článek:

Dostali jste se do situace, kdy vám reálně hrozí, že na vás bude vyhlášena exekuce? Nebo už dokonce v exekuci jste? Máme pro vás několik rad a tipů, jak se v takové situaci chovat a na koho se obrátit.

TIP: Jak zjistím, zda (ne)jsem v exekuci?

Když vám hrozí exekuce, komunikujte s věřiteli

Pokud na vás zatím žádná exekuce uvalena nebyla, ale reálně vám hrozí, nebo se bojíte, že byste se do ní mohli dostat, základním pravidlem je komunikovat se svými věřiteli. Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je tzv. strkat hlavu do písku a dopisy s upomínkami vyhazovat do koše. Mnoho lidí se do exekuce dostane úplně zbytečně a často bývá jednou z hlavních příčin právě absence komunikace s věřitelem. Koneckonců podle statistiky samotné Exekutorské komory tvoří téměř polovinu exekucí dluhy do 10 000 Kč. Je jasné, že komunikovat s věřiteli je často dost nepříjemné, ale je to pořád mnohem lepší, než nechat situaci dojít až do hořkého konce.

Pomoci vám mohou různé finanční či dluhové poradny a jiné organizace

Ať už jste v situaci, kdy ještě žádnou exekuci nemáte, ale máte dluhy, nebo už na vás bylo exekuční řízení zahájeno, vždy se můžete obrátit na některou z mnoha organizací, které se přímo specializují na pomoc dlužníkům a lidem v těžké životní situaci. Jedná se zejména o nejrůznější finanční poradny, dluhové poradny, poradny pro lidi ve finanční tísni, ale třeba i některé charitativní a jiné obecně prospěšné organizace. Výhodou těchto institucí je, že svoje služby poskytují bezplatně, takže nemáte co ztratit. Naopak, mohou vám opravdu hodně pomoci – ať už jde o pomoc při komunikaci s věřiteli, o sepsání žádosti o osobní bankrot, o sestavení osobního rozpočtu, komunikaci s různými úřady a mnoho dalších věcí.

Konkrétní organizace, na které se lze obrátit při finančních potížích:

Těchto organizací jsou u nás desítky, vybrali jsme proto alespoň tipy na některé nejznámější, které se nacházejí v největších městech ČR:

Praha

Brno

Hradec Králové

Ostrava

Plzeň

Liberec

V případě uvalené exekuce je důležité nehrát “mrtvého brouka“

Pokud už jste se do exekuce dostali, nejdůležitější je opět komunikace. Musíte s exekutorem komunikovat a snažit se s ním domluvit na splátkovém kalendáři. Někdy je to problém (bohužel jsou tací, se kterými se v podstatě domluvit nedá a chtějí celou částku okamžitě), mnoho exekutorů je ale rozumných a dá se s nimi dohodnout na přijatelných podmínkách. Pak je situace daleko snazší a pokud budete spolupracovat a postupně splácet, nestane se vám, že by jednoho dne exekutor navštívil váš domov za účelem mobiliární exekuce, což je vždy až ta krajní varianta, kdy všechny ostatní možnosti selžou. Exekutor vám domov úplně nevybílí – soupis toho, co (ne)může zabavit.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 6 550,00 Kč
Vybráno 18.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 289 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.