euro-1353420_1280(1)
30.6.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Na koho se obrátit, když vám hrozí exekuce, nebo už na vás byla uvalena?

Sdílejte článek:

Dostali jste se do situace, kdy vám reálně hrozí, že na vás bude vyhlášena exekuce? Nebo už dokonce v exekuci jste? Máme pro vás několik rad a tipů, jak se v takové situaci chovat a na koho se obrátit.

TIP: Jak zjistím, zda (ne)jsem v exekuci?

Když vám hrozí exekuce, komunikujte s věřiteli

Pokud na vás zatím žádná exekuce uvalena nebyla, ale reálně vám hrozí, nebo se bojíte, že byste se do ní mohli dostat, základním pravidlem je komunikovat se svými věřiteli. Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je tzv. strkat hlavu do písku a dopisy s upomínkami vyhazovat do koše. Mnoho lidí se do exekuce dostane úplně zbytečně a často bývá jednou z hlavních příčin právě absence komunikace s věřitelem. Koneckonců podle statistiky samotné Exekutorské komory tvoří téměř polovinu exekucí dluhy do 10 000 Kč. Je jasné, že komunikovat s věřiteli je často dost nepříjemné, ale je to pořád mnohem lepší, než nechat situaci dojít až do hořkého konce.

Pomoci vám mohou různé finanční či dluhové poradny a jiné organizace

Ať už jste v situaci, kdy ještě žádnou exekuci nemáte, ale máte dluhy, nebo už na vás bylo exekuční řízení zahájeno, vždy se můžete obrátit na některou z mnoha organizací, které se přímo specializují na pomoc dlužníkům a lidem v těžké životní situaci. Jedná se zejména o nejrůznější finanční poradny, dluhové poradny, poradny pro lidi ve finanční tísni, ale třeba i některé charitativní a jiné obecně prospěšné organizace. Výhodou těchto institucí je, že svoje služby poskytují bezplatně, takže nemáte co ztratit. Naopak, mohou vám opravdu hodně pomoci – ať už jde o pomoc při komunikaci s věřiteli, o sepsání žádosti o osobní bankrot, o sestavení osobního rozpočtu, komunikaci s různými úřady a mnoho dalších věcí.

Konkrétní organizace, na které se lze obrátit při finančních potížích:

Těchto organizací jsou u nás desítky, vybrali jsme proto alespoň tipy na některé nejznámější, které se nacházejí v největších městech ČR:

Praha

Brno

Hradec Králové

Ostrava

Plzeň

Liberec

V případě uvalené exekuce je důležité nehrát “mrtvého brouka“

Pokud už jste se do exekuce dostali, nejdůležitější je opět komunikace. Musíte s exekutorem komunikovat a snažit se s ním domluvit na splátkovém kalendáři. Někdy je to problém (bohužel jsou tací, se kterými se v podstatě domluvit nedá a chtějí celou částku okamžitě), mnoho exekutorů je ale rozumných a dá se s nimi dohodnout na přijatelných podmínkách. Pak je situace daleko snazší a pokud budete spolupracovat a postupně splácet, nestane se vám, že by jednoho dne exekutor navštívil váš domov za účelem mobiliární exekuce, což je vždy až ta krajní varianta, kdy všechny ostatní možnosti selžou. Exekutor vám domov úplně nevybílí – soupis toho, co (ne)může zabavit.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 345 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.