BEZROUSEKLIDE
2.12.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Na každého občana se vaří dobrovolnost

Sdílejte článek:

VLASTIMIL BRÁZDIL

Novočeština má hezké nové slovní spojení vynucování dobrovolného. Ve slovníku je to mezi hesly povinná solidarita a slibem, který se neprotnul s realitou. Protože si to většina občanů žádá, dovolím si přinést pár nápadů, kde by bylo v dobrovolnosti potřeba malinko přitlačit na pilu.

Dobrovolných dárců krve je necelých 300.000 a stále ubývají. Přes 10.000.000 milionů nezodpovědných hovad jen vysává a to doslova, krev, kterou by si přednostně zasloužili ti, kteří ji pro národ prolili, a to také doslova.

Čili takhle ne! Od příštího roku každý, kdo by mohl darovat krev a nečiní tak bude mít při čerpání zdravotní péče tu nejnižší prioritu, a to včetně všech rodinných příslušníků. Zavedeme aplikaci KAPKA a dobrovolní dárci krve budou mít přednost v čekárnách ordinací, v lázních, na úřadech, ve frontě v supermarketu, prostě všude.

Snížena bude i věková hranice. Děti od dvanácti let budou moct darovat polovinu a od pěti let aspoň deci. Vědci potvrdili, že je to bezpečné ba dokonce zdraví prospěšné. Pokud bude krve nadbytek můžeme ji vyvážet do okolních zemí a státní kasa si přijde na hezké rupie.

Vždyť dobrovolným dárcem se může stát každý, ne?

(Jen tak mimochodem. Za časů čínského plicního moru jsem byl darovat krev už několikrát a formulář o zdravotních rizicích se nijak nezměnil, kolonka o covidu nepřibyla a test také mít nemusíte.)

Máme tu i všeobecnou brannou povinnost. Přesto armádu tvoří pouhých pětadvacet tisíc profesionálů a nějaké tři tisícovky záložníků. Kde jsou fronty lidí na dobrovolná vojenská cvičení, kterých se každý muž i žena mohou zúčastnit? To je vám všem jedno, že máme jednoho vojáka na tři čtvereční kilometry a vyprášilo by nás i neutrální Rakousko? Okamžitě převezměme švýcarský model a rozšiřme ho o české prvky. Armádní výcvik zůstane dobrovolný, ale kdo se ho zúčastnit nechce, platí vyšší daně. Studium na státních vysokých školách bude podmíněno absolvováním šesti týdenního výcviku, jinak bude student platit školné, jak by byl ze zahraničí.

Pro lidi ze státní správy bude splněný dobrovolný vojenský výcvik podmínkou k přijetí do státních služeb. Máme tady nějakých 600.000 státních zaměstnanců, a to už je nějaká armáda. Všichni státní zaměstnanci pak dostanou přidělenou specializaci, kterou budou muset rozvíjet a pravidelně cvičit. Dejte tomu 130.000 učitelů. Kromě základního výcviku budou muset dobrovolně absolvovat ještě dalších šest týdnů intenzivního zdravotního výcviku. Ve škole se jim to neztratí a když teď půl roku seděli doma, mohla jich část pomáhat v nemocnicích. Úředníci by pro změnu mohli na týden dva vyměnit klotové rukávy za ošetřovatelskou uniformu a jít pomáhat třeba do domovů důchodců.

Vždyť pár týdnů plnění vlasteneckých nikomu neublíží, ne?

Tak se ptám: mají všichni mudrlanti, kteří by mi nejraději odepřeli zdravotní péči, protože jsem si dovolil neabsolvovat dobrovolnou vakcinaci, darováno a odcvičeno?

A co vy? Máte tip nějakou hezkou dobrovolnost, na kterou by bylo potřeba malinko přitlačit?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 333 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)