schillerovababis
8.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Na blbou otázku blbá odpověď

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Často se pozastavujeme nad tím, jaké dostáváme odpovědi, často máme pocit, že nám lidé odpovídají blbě. Vždy bychom se měli zamyslet, jestli není blbá naše otázka, protože pokud ano, pak nemůžeme očekávat jinou odpověď než blbou.

Zamyslet by se měl stát a jeho úředníci. Andrej Babiš a Karel Havlíček s velkou parádou prezentovali půjčku COVID, ministryně Maláčová se pochlubila programem Antivirus. Výsledek? Nikdo ještě nedostal ani korunu a ještě „pár” dnů nikdo nic nedostane. Proč? Protože úředníci položili blbou otázku a dostávají tedy blbé odpovědi.

Půjčka COVID byla spuštěna 16. 3.; hned den nato byl ukončen příjem žádostí, protože stát do ní uložil málo peněz. Mnohem horší ale bylo, jak úředníci připravili podmínky půjčky a formuláře žádostí. Jako by ani žádná krizová situace nebyla, jako by nebyla půjčka pomocí podnikatelům a živnostníkům, jako by nebylo třeba, aby dostali podnikatelé peníze co nejrychleji. Úředníci pracovali, jak jsou zvyklí. Musíme to udělat co nejsložitější, aby bylo vidět, jak odborně makáme, říkali si asi! Na co bychom se ještě zeptali, co by nám tak mohli ti podnikatelé ještě doložit?! A tak úředníci sestavili patřičně náročnou a složitou žádost, kterou pak ve firmách musela zpracovávat spousta lidí. Ti pod časovým tlakem sbírali dokumenty a hledali, jak by splnili náročné požadavky úředníků.

Úředníci se ovšem střelili do vlastní nohy. Když se jim sešly tisíce žádostí, zjistili, že nastavili tak komplikované podmínky, že i pro ně je teď vyhodnocování složité a časově náročné. A tak ukončili příjem žádostí, napsali na web ČMZRB, že první žádosti vyhodnotí do čtrnácti dnů, a basta. Chtělo by se zvolat, dej blbci funkci, vymyslí formulář!

Abychom byli spravedliví, nejsou v tom MPO, MF a ČMZRB sami. Paní Maláčová a její MPSV mají zase program Antivirus. O tom, jak se ministerským úředníkům povedl, hovoří čísla. Citujme z tisku: Úřady práce musely zatím stornovat zhruba 70 procent žádostí o kurzarbeit, které za první dva dny od spuštění programu Antivirus dostaly. Údaje, které firmy pro získání příspěvku na mzdy od státu vyplňují, byly ve formulářích neúplné či nesprávné, potvrdila mluvčí ministerstva práce Kristýna Křupková. Podle ní úřady dosud obdržely 9107 žádostí. (zdroj: Echo24, 7. 4. 2020)

Nepochybně se najde dost chytráků, kteří se nechají slyšet, jak ti podnikatelé ani neumí vyplnit žádost. Tak předně, podnikatelé a živnostníci jsou na státní byrokracii zvyklí a umí si s nějakými nástrahami úředního šimla poradit. Pokud ale úřadu 70 % podnikatelů odpovídá blbě, nejsou blbí oni, ale ten úřad, protože pokládá blbé otázky. Jestliže 70 % lidí, kteří jsou zvyklí komunikovat se státem a pro které je státní byrokracie denním tvrdým chlebem nevyplní formulář dobře, pak ten formulář musí být neskutečný zmetek.

A tak si tady žijeme v koronakrizi. Politici se chlubí, co pro nás mají dobrého, jejich úředníci, nepochybně na pokyn právě těch politiků, připraví komplikované nebo dokonce neférové (původní verze Pětadvacítky) podmínky, a podnikatelé a živnostníci jen bezmocně skřípou zuby. Mimochodem, to skřípění zubů bude brzy pro statisíce podnikatelů a živnostníků jediným využitím zubů. Nebudou totiž mít, co by těmi zuby kousali. Nebudou mít co žrát.

P.S. Omlouvám se všem útlocitnějším čtenářům za trochu hrubší výrazy. Nejde to říct jinak, aby to vystihlo rozpoložení podnikatelů a živnostníků.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 416 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.