DVORAKCT
4.3.2021
Kategorie: Ekonomika

Mzda a bonus generálního ředitele ČT aneb nedoceněný manažer?

Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ

Loni v červnu se široce diskutovala výše bonusu pro generálního ředitele České televize. Navrhovala jsem nulu, nakonec Rada ČT odhlasovala poprvé v historii snížený bonus ve výši zhruba 1,8 milionů korun, namísto 2,4 milionu korun. Ukázalo se přitom, že kritéria zakotvená v manažerské smlouvě generálního ředitele veřejnoprávní televize jsou jen obtížně vyhodnotitelná. Proto Rada ČT pověřila zkušeného manažera a člena řady dozorčích orgánů, v současné době svého místopředsedu Pavla Kysilku prací na novém a srozumitelném systému kritérií pro přiznání bonusu.

.
Letos proto po předchozí konzultaci s Pavlem Kysilkou předložil generální ředitel Dvořák svou verzi nových kritérií, ke které dnes proběhla další z diskusí. Dnešního on-line jednání se zúčastnili generální ředitel Petr Dvořák, finanční ředitel David Břinčil a z pověření Rady ČT místopředseda Pavel Kysilka a já.

Rada ČT jako orgán, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti České televize, má pouze dva přímé nástroje k zajištění toho, aby veřejnoprávní televize fungovala v souladu se zákonem. Prvním z nich je jmenování a odvolání generálního ředitele, druhým určování jeho mzdy.

Od roku 2017 je na základě manažerské smlouvy, schválené tehdejší Radou ČT a generálním ředitelem Dvořákem, na jeho mzdu vyčleněna částka zhruba 5,3 milionů korun ročně (tedy výrazně vyšší příjem než má například předseda Ústavního soudu). Část tvoří fixní měsíční mzda ve výši 242 000 Kč, zbytek jednorázový finanční bonus, který může dosahovat až desetinásobku měsíční mzdy, tedy 2 420 000 Kč.

Nová kritéria předložená generálním ředitelem navrhují zásadní změnu tohoto poměru ve prospěch fixní složky. Jinými slovy, ředitel Dvořák požaduje zvýšení své základní měsíční mzdy zhruba o 20 % na necelých 300 tisíc, přičemž Rada ČT by mu pak mohla udělit bonus ve výši zbývajících zhruba 1,8 milionů Kč. Sám generální ředitel spolu s některými členy managementu tvrdí, že generální ředitel ČT je nedoceněn.

O tomto přesunu mezi rozpočtem na fixní mzdu a bonusem bude rozhodovat Rada. Já jej nepodpořím.
Kritéria navržená generálním ředitelem ve spolupráci s místopředsedou Rady ČT Pavlem Kysilkou víceméně odpovídají současným standardům. K jejich aplikaci je ovšem – nejen podle mě, ale i podle dalších členů rady – doplnit K. O. kritéria. Ta neumožní udělit bonus v případě, že Česká televize pod vedením generálního ředitele porušovala zákon o ČT, Kodex nebo špatně hospodařila.

Kritéria, která nyní nastavujeme, nemohou být vázána na konkrétní osobu ve funkci, ale na funkci generálního ředitele obecně. Součástí diskuse, která nás čeká, je tak vyřešení zásadní otázky: má být bonus udělován za mimořádné výsledky, za přínos instituci, kterou vrcholoví manažeři vedou a za kterou zodpovídají? Anebo jednoduše už za to, že plní to, co je jejich povinností?

Osobně podpořím jen taková kritéria, podle kterých bude bonus skutečnou odměnou za práci vykonanou nad rámec standardních pracovních povinností.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 233 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)