stat12
19.5.2018
Kategorie: Ekonomika

Mýty o anarchokapitalismu: Předpokládáme hodné lidi

Sdílejte článek:

MATTHIAS LUKL

Dnes bych se chtěl věnovat této velice časté námitce proti anarchokapitalismu, podle které předpokládáme dobré lidi, ale protože lidé dobří, spravedliví, hodní, racionální – a tak dále – nejsou, anarchokapitalismus by selhal. 

“Anarchokapitalismus je naprostá utopie! To nemůže fungovat. Fungovalo by to jen pokud by všichni lidé byli hodní, ale to nejsou. Vy prostě předpokládáte dobré lidi, kteří nekradou a neloupí a nevraždí. To není realita. Vraťte se zpátky na zem!”

Dnes bych se chtěl věnovat této velice časté námitce proti anarchokapitalismu, podle které předpokládáme dobré lidi, ale protože lidé dobří, spravedliví, hodní, racionální – a tak dále – nejsou, anarchokapitalismus by selhal.

Ve skutečnosti se jedná jen o nepochopení toho, co anarchokapitalismus vlastně je. Lidé, kteří kladou tuto námitku, si myslí, že my anarchokapitalisté tvrdíme něco jako: “Chceme svět bez pravidel a bez zákonů. Chceme svět, kde se lidé mezi sebou mohou klidně bez následků vraždit a znásilňovat, ale prostě věříme, že to nikdo dělat nebude, protože lidi jsou prostě hodní.”

My ale ve skutečnosti tvrdíme spíše něco jako: “Věříme, že pravidla a zákony by neměla poskytovat centrální autorita v podobě státu, ale měly by být vynucované na bázi polycentrického práva a nabízené na trhu jako služba, je-li po nich poptávka.”

Každopádně si dovolím dva citáty v angličtině (jelikož v češtině nezní tak úderně a překladem se z nich vytrací kouzlo):

  • “Anarchy doesn’t mean an absence of rules, but an absence of rulers.”
  • Což znamená, že anarchie nepředstavuje svět bez pravidel, nýbrž svět bez vládců.
  • “Anarchy is not a lack of order, anarchy is the lack of orders.”
  • A to znamená, že anarchie není svět, kterému chybí řád. Je to svět, kde vzniká řád spontánně a bez útlaku ze strany státu.

Nebudu zde rozepisovat, jak by zákony a jejich vynucování fungovaly v anarchii. Je to téma složité, zabývá se tím mnoho knih (mimo jiné kniha “Anarchokapitalismus aneb Stát je špatný sluha a zlý pán”, která vyšla nedávno), zabývá se jím i mnoho článků a textů (třeba i přímo tady na Mises.cz) a také různá videa na YouTube.

Co je ale podstatné a důležité vědět, je, že anarchie neznamená “Každý si může dělat co chce a zabít si koho chce jen tak pro radost bez následků” a není žádný anarchokapitalista, který by něco takového tvrdil.

Ve skutečnosti jsou to etatisté, kdo předpokládá hodné lidi. Když nějaký etatista souhlasí s tím, že má existovat nějaká skupina mocných lidí (stát), evidentně předpokládá, že tito lidí jsou hodní, když je nechává, aby rozhodovali o jeho životě, svěřuje jim své peníze, poskytuje osobní informace, nebojí se, že budou zneužívat svých poslaneckých imunit a mnoho dalších věcí.

Etatisté někdy proti anarchokapitalismu argumentují třeba tak, že nějaký zlý bohatý člověk podplatí všechny security firmy a začne vraždit lidi a projde mu to, protože je bohatý. Oproti tomu stejně extrémní argumenty jdou přece aplikovat také na stát… Mohu říct: “Co když prezident začne zneužívat své moci a imunity a někoho zabije?”

Pokud argumentuju, že firmy se nenechají koupit, protože si musí udržovat své PR, obvykle začnou etatisté s tím, že lidi jsou snadno zmanipulovatelné ovce a prostě by je ty zlé firmy brainwashnuly.

Můj argument s prezidentem odbyjí s tím, že o zrušení jeho imunity mohou hlasovat poslanci a senátoři a ti by ho vydali. Na to bych klidně mohl říct: “Co když ti poslanci a senátoři budou zlí a podrží ho?”, tak protiargumentují: “To by je potom lid nevolil!”

Tak počkat, nejsou lidé náhodou snadno zmanipulovatelné ovce?

Takže jak je vidět, veškeré šílené scénáře o tom, jak někdo zlý ovládne v anarchokapitalismu svět, lze vymýšlet i u státu a dá se argumentovat víceméně tím stejným. A pravda to je. V anarchokapitalismu nikdo nemá záruku, že zlí lidé nebudou dělat zlé věci, stejně jako ve státním zřízení. Naopak, v anarchokapitalistické společnosti by lidé typicky nevěřili mocným, takže aby si je tento mocný jedinec získal na svou stranu, musel by postupně vybudovat od nuly mocenské struktury. Ve státním zřízení se prostě napojí na již vybudované struktury a vyšplhá po nich nahorů (třeba jak to udělal Hitler).

Anarchokapitalismus tedy bere lidi víceméně takové, jací jsou (mají své zájmy, jdou za ziskem, dělají, co pro ně má největší subjektivní hodnotu). Naopak jsou to právě sociální inženýři, kteří mají o lidech stále naivní představy.

Zakončím to ještě jedním citátem v angličtině: If you can’t trust people with freedom, how can you trust people with power?

Autor: Matthias Lukl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 171 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,08 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.