volby
29.7.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Mýtus propadlých hlasů

Sdílejte článek:

MAREK SALAQUADRA

Voliči, kteří berou účast ve volbách vážně a chtějí podpořit konkrétní, jimi preferovaný subjekt, stojí před volbami před důležitým rozhodováním. Rozhodování je nejobtížnější pro potenciální voliče subjektů, které se podle zveřejňovaných průzkumů nacházejí blízko hranice potřebné pro zisk mandátu.

V této chvíli přicházejí ke slovu pochybnosti. Co když dám svůj hlas subjektu, který nezíská žádný mandát? Co když můj hlas “propadne”?. Není lepší dát svůj hlas někomu, kdo splňuje moje požadavky pouze částečně, ale zisk mandátu má téměř jistý? Někdy se tomu také říká volit “menší zlo”.

Za takovým uvažováním se skrývají ne zcela jednoznačné motivace, pramenící spíše v oblasti emocí a dojmů, a často sdílené širokou veřejností a donekonečna omílané v diskuzích na nejrůznějších platformách od hospodských průpovídek až po sociální sítě. Takže nejdříve několik tezí:

 • I menší zlo zůstává zlem.
 • K volbám má smysl jít proto, abychom co nejvíce podpořil svého favorita, ne proto, abych za každou cenu svůj hlas dal někomu, “kdo se tam dostane”.
 • Volby v sobě mají herní prvky, popsané von Neumanem, např. v úloze “vězňovo dilema”, kdy se jedinec musí rozhodovat na základě neúplných informací; sázka na jistotu vede v podstatě k pasivitě a k ochotě donekonečna konzervovat a posilovat současný stav.
 • Soutěživost je přirozenou vlastností každého organismu a ve svém důsledku jako jediný prvek vede k cíli, jinak řečeno, je přirozené hájit svoje zájmy.
 • Vždy když dochází ke střetu sil, je možnost neúspěchu; nejít do střetu vůbec, je pak výrazem malého sebevědomí, podřízenosti. Prohra v boji je morálně nadřazena rezignaci bez boje.

Ale to se stále pohybujeme na poli dohadů, dojmů, řečí. Nechejme raději mluvit matematiku, ta je nezávislá, nepolitická, možná proto je nutnost její výuky zpochybňována. Zřejmě těmi, kteří raději upřednostňují kalné vody dohadů před fakty.

Model (viděno z pohledu váhajícího voliče) předpokládá následující rozložení politických sil:

 • Zlo – absolutní nevolitelnost
 • Menší zlo_1 – přijatelné s výhradami
 • Menší zlo_2 – přijatelné s výhradami
 • Menší zlo_3 – přijatelné s výhradami
 • X – subjekt voličem preferovaný
 • Podlimitní – souhrn subjektů, které nepřekonají limit, potřebný k zisku mandátu.

Představme si následující situaci, kdy jsou volební předpovědi medializovány podle Tabulky 1:

Název

Zlo

Menší zlo_1

Menší zlo_2

Menší zlo_3

X

Podlimitní

Volební zisk [%]

8

17.3

26

21.8

3.5

23.4

Počet mandátů

22

47

71

60

0

0

Tab.1

Volič, preferující subjekt X má několik možností, jak se zachovat:

 • Volit subjekt X s rizikem, že jeho hlas tzv. “propadne”;
 • Dát svůj hlas některému ze subjektů “menšího zla”;
 • Nejít k volbám vůbec;

Pro přepočet získaných procent na počet mandátů použijme používanou d’Hondtovu metodu s jedním zjednodušením, kdy celý stát představuje jeden volební okrsek, nejsou brány v úvahu váhy krajů.

Skutečný potenciál preferovaného subjektu může být následující:

Název

Zlo

Menší zlo_1

Menší zlo_2

Menší zlo_3

X

Podlimitní

Volební zisk [%]

6.9

22

28

21.6

7

14.5

Počet mandátů

16

51

66

51

16

0

Tab.2

Tj. všichni voliči, preferující subjekt X mu dají svůj hlas.

Tabulka 3 zobrazuje situaci, kdy ca polovina voličů, preferujících X dá své hlasy subjektům “menšího zla”, ostatní je nezměněno:

Název

Zlo

Menší zlo_1

Menší zlo_2

Menší zlo_3

X

Podlimitní

Volební zisk [%]

6.9

23

29

22.6

4

14.5

Počet mandátů

17

56

71

56

0

0

Tab.3

Tabulka 4 zobrazuje stav, kdy ca polovina voličů, preferujících subjekt X k volbám nepůjde, vše ostatní je nezměněno:

Název

Zlo

Menší zlo_1

Menší zlo_2

Menší zlo_3

X

Podlimitní

Volební zisk [%]

6.9

22

28

21.6

4

17.5

Počet mandátů

17

56

72

55

0

0

Tab.4

Jaký z toho plyne závěr?

 • Volba tzv. “menšího zla” má stejný dopad jako neúčast ve volbách. Volič tak rezignuje na možnost změny zatuchlého stavu.
 • Nejsou důležitá konkrétní čísla, použitá výše. Při volbě preferovaného subjektu existuje pravděpodobnost, že subjekt X překoná hranici pro zisk mandátů a do hry se zapojí nová síla, která se do následujících voleb může dostat do povědomí a stabilizovat se. Pokud volba dopadne neúspěšně, v rozložení politických sil se nezmění nic a výsledek bude stejný jako v případě volby “menšího zla” či neúčasti ve volbách, žádná katastrofa se konat nebude.
 • Riskovat se může jenom vyplatit. Nové síly jsou potřebné jako sůl.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 598 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,79 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)