news-media-coverage-335x180
15.6.2021
Kategorie: Společnost

Myslím, že to bylo poprvé

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Jistě si vzpomenete, jak jsem před několika týdny dával jako jeden z prvních blogerů (ne-li úplně první) na sklo článek o pirátském nápadu na podstatné zvýšení daně z nemovitosti. Udělal jsem kolem toho článek ve svém stylu, jako obvykle jsem si nijak nekomplikoval život, veškeré dohledávání jsem nechal na vás čtenářích, tu ironii jsem si při psaní ohromně užil a článek jsem ukončil tím, že není zapotřebí nic dalšího, jen se postarat, aby ten pirátský materiál vyšel na veřejnost. 

 

Hele a ona se alternativa postarala. Můj článek vyšel na Pravém prostoru, objevil se i leckde jinde, myslím, že to je jeden z mých nejhojněji šířených článků na fejsbůku, dostal jsem ho asi třikrát zpátky jako řetězový mail. Takřka veškeré blogerstvo se k tomu postupně vyjádřilo. 

Nepíšu to proto, abych machroval jaký jsem investigativec (ale jsem rozhodně lepší než Kroupa), spokojím se s konstatováním, že jsem spolu s mnoha dalšími blogery napsal ve stejnou dobu článek na stejné téma, který se uchytil, dostalo se mu široké popularity, byl hojně citován a zapadl do kontextu ostatních článků od ostatních blogerů. 

Hele… a ono to zabralo. 

Jednak se museli vyjádřit sami Piráti.  Už se to k nim dostávalo z příliš mnoha stran, než aby si mohli dovolit to ignorovat, že jde o nepodstatnou marginální skupinku buranů z buranova, kteří jsou pod rozlišovací schopnost naspídované strany sahající po premiérské sesli. 

A kromě pirátů se musel vyjádřit i majnstrým. Takřka všechny noviny na toto téma vyplodily nejméně jeden článek. Objevily se desítky ba stovky textů od různých komentátorů. Téma si pak vzaly i televize. Samozřejmě že všichni bakaloredaktoři to tak nějak bagatelizovali… prý jen diskuse nepatrného křídla v široce rozkročené straně…  Bukanýři se od toho sami distancovali, napsali si pak do předvolebního programu, že rozhodně nechtějí lidem zdaňovat baráky… jen komerční nemovitosti. Ano, nejdřív svojí diskusí naštvali voliče a pak svým vyjádřením zase sponzory.

A ejhle… uběhlo pár dalších dní a Kantar už pirátům zavěštil pokles preferencí. 

Možná nás přeceňuju, ale všimli jste si, že když se nějakého tématu chopí celá alternativa, pokud se dokáže nad nějakým tématem sjednotit, tak už je to dostatečná síla na to, aby to majnstrým se svými redaktory, šéfredaktory, Bakalou a Lukačevičem už nemůže ignorovat? Nemohli to nechat být. Nemohli to jako obvykle zatajit a tvářit se, že když o tom nepíšou, tak to neexistuje. 

Poprvé jsem viděl, že jsme měli sílu přivést do veřejného prostoru téma, které tam nevnesl ani jeden placený hlídací pes demokracie. 

Je to asi tak rok, co se u mě doma zastavil jeden nejmenovaný čtenář Pravého prostoru, který nechtěl jen číst a nadávat v diskusi a měl právě tento plán – pokud budou blogeři v jednu dobu psát o jedné věci, tak jsou dohromady dostatečná síla, aby se jejich hlas nedal ignorovat. Onen člověk měl představu, že se někde sejdou příslušní alternativní pisálkové, tam si řeknou, že EU je špatná a pak to budou společně psát. Moc jsem se pro to nenadchl, jednoduše proto, že tady na alternativě nemáme všichni stejné názory a postoje. Nejsme tak uniformní jako lepšolidé. Já sám jsem toho důkazem, protože pak přišel covid a já psal něco úplně jiného, než většina. 

Ale jak vidíte, pokud si člověk vezme za téma něco ryze konkrétního a pokud je to zároveň důležitá otázka pro většinu veřejnosti  (a tohle bylo téma pro každého majitele baráčku, bytu, ale i pro toho, kdo o svém bydlení teprve sní) jsme schopni přebít hlasité mlčení majnstrýmu. Mediální analytici už delšíé dobu upozorňují, že díky sociálním sítím, díky tomu, že má každý trvale po ruce kameru v mobilu, tak velká média stále mohou určit téma, o kterém se bude mluvit, ale už nedokážou určit, co si o tom mají lidi myslet. Už nevládnou střižnám, už nejsou jediní, kdo mají na místě kamery, už nejsou jediní, kdo události komentují.  Ještě jednou: Velká média jsou stále schopná určovat témata pro veřejný prostor, ale už nejsou schopna ovlivnit, kam se téma vyvine. 

Teď jsme byli asi poprvé svědky toho, že jsme do veřejného prostoru vnesli téma my sami. My, co za to nemáme ani korunu. My co to děláme ve volném čase s minimálními náklady. My co píšeme po večerech. My co to čteme, komentujeme, dáváme to na sociální sítě, přeposíláme to známým a přeposíláme to těm o kterých píšeme. 

Jak vidno, nemuseli jsme se nikde sejít. Nemuseli jsme si určit, co je a co není pravda. Nemuseli jsme ctít společný postup, nemuseli jsme si hrát na společný narativ, nemuseli jsme mít na všechno stejný názor. Stačilo jen vyšťourat ten pracovní materiál, který se neměl dostat ven, který měl přijít na řadu až po volbách. Stačilo se navzájem číst. Stačilo, že jsme propojeni. Ani jsme nemuseli být propojeni napřímo. Například já jsem s panem Křížem – majitelem Pravého prostoru nikdy nemluvil ani si s ním nepsal. Stačilo, že jsme propojeni přes čtenáře.

Stačilo to na to, aby Piráti museli dát zpátečku a i Šafr a jeho žumpa museli psát ne co jim určil Bakala, ale co jsme jim určili my. Lukačevič má možná hodně peněz i hodně redaktorů, ale ignorovat to nemohli ani oni. 

Beru to jako první vlaštovku. Že to jde dělat levně, jde to dělat z jiných důvodů než pro peníze a že alternativa i přes svojí neuspořádanost, rozhádanost a nedisciplinovanost začíná být dostatečným podhoubím, které je schopno nastolit skutečně velké téma i tam, kde ho majstrým ignoruje. A samozřejmě ani my nejsme schopni ovlivnit, co si o tom budou lidi myslet. Ale poprvé jsme lidi nechali přemýšlet o něčem, co nepřinesla Česká televize. 

Třeba to nebyla jen výjimka. Třeba se z toho stane alespoň občasné pravidlo. Pravidlo, které bude štvát všechny ty, kdo stojí na stráži demokracie, ale ve skutečnosti jen slouží svému páníčkovi. A nechť je to připomínka všem profesionálním pisálkům, že jestli přestanou sloužit lidem, tak  se bez nich lidi nakonec obejdou. Že se to nakonec naučí dělat sami. Možná to nemá takovou grafickou a stylistickou úroveň, možná na vzhledu a obsahu nemakají desítky profesionálů, ale ono to obstojí. Ono to stačí na ten novinářský prapůvod – nechat lidi, ať si udělají vlastní názor. A pokud to obstojí, tak páni redaktoři brzy přijdou o místo. Pokud burani z buranova budou schopni přinášet do veřejného prostoru témata, novináři už Lukačevičovi k ničemu nebudou. 

Takže Šafre, Jandourku, Hovorková, Kubíku, Dušánku… nám se to podařilo. Na chvilku jste museli vy jet podle nás. A když se to podařilo jednou, podaří se to znovu. A pak stále častěji… cítíte, jak se pod vámi viklá židle? Těšíte se na kariéru v sekci komerčních sdělení? Těšíte se až váš jediný přínos pro firmu bude v tom, že napíšete, jak češi podlehli nové mánii skvělého nákupu v obchodě XY? Těšíte se, až vás Lukačevič prodá nějakému dalšímu oligarchovi, abyste pro něj psali pravdu? Už jste si spočítali, že náklady nás všech blogerů v republice jsou možná nižší než náklady na jednoho z vás? 

A nebojte se, my vám neuděláme nic. Všechno vám udělají vaši šéfové. Až zjistí, že jste i zadarmo drazí. 

A nebude to hned. Ještě si chvíli posedíte na vašich židlích. Jen vám nebudou zvyšovat platy, stále neochotněji vám budou platit poskoky, budete s nostalgií vzpomínat, kdy vás bylo plné patro lidí, pak vás donutí dělat administrativu, pak si budete i sami uklízet… a pak… pak vám řeknou, že si nevyděláte ani na slanou vodu. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 093 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,48 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)