zloksc
11.7.2018
Kategorie: Historie

Myšlení zakazovat nejde

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

Opravdu nejsem třicet let po Listopadu zastáncem mechanického vylučování bývalých komunistů z veřejného života. To se mělo stát hned po převratu, Nestalo se, pro falešnou Havlovou doktrinou “Nejsme jako oni” a “nelze zakazovat myšlení”.

 

Což je sice pravda, myšlení zakazovat nejde. Ale šlo tenkrát rozpustit a zakázat jednu konkrétní stranu, která za čtyřicet let své vlády spáchala tolik zločinů proti státu, proti jeho občanům a proti lidským a občanským právům, že k tomu bylo dost důvodů.

Bohužel jsme se řídili heslem “nejsme jako oni”.

Já jsem si tenkrát to “nejsme jako oni” vykládal tak, že nebudou probíhat nespravedlivé procesy, že nebudou následovat nové hony na čarodějnice a neupadneme do mstivého bezpráví, že ale budou stíháni a před spravedlivý soud budou postaveni konkrétní viníci, jak jednotliví zločinci, tak jejich strana.

Bohužel se naše porevoluční politické a právní autority rozhodli, že nebude stíhán nikdo, vše bude humanisticky odpuštěno, tyranie a diktatura se nebude nazývat svým pravým jménem, “komunismus”, na které jsme zřejmě měli zapomenout, ale stane se z něho jakási abstraktní neuchopitelná “Totalita”.

KSČ si změnila jméno na KSČM a dosáhla toho, že je sice všeobecně považována za nástupkyni KSČ, ale je jí dovoleno, tam kde je to pro ní výhodné, zapřít svou odpovědnost za čtyřicet let své vlády a prohlašovat se za moderní demokratickou stranu. Přiznám se, že se mi to nechce věřit a že bych nerad dal KSČM možnost to dokázat. Nic v její historii mně nepřesvědčuje, že si tu druhou šanci zaslouží a že pokud ji dostane, nehrozí pro naší demokracii žádné nebezpečí.

Ne opravdu nejsem mstivý a vidím mezi bývalými členy strany dost těch jednotlivců, kteří svým životem a prací v posledních třiceti letech jasně dokázali, že si druhou šanci zaslouží. Nebránil bych se ani jejich účasti na vládě.

Ale je mi divné, že máme bývalé členy strany na hradě ve Strakově Akademii, v čele ministerstev a ústředních orgánů vlády, v diplomatických službách, ve Státní správě, v Nejvyšším soudu a množství soudů nižších, ve velení armády a bezpečnosti a v diplomatických službách. Je jich přílš moc na to, abych uvěřil, že ani po třiceti letech nemáme odborníky a politiky bez té rudé známky na čele, že jsme je nedokázali za třicet let získat, vyškolit a dát jim příležitost.

A že se ve všech případech, kdy na těchto postech sedí bývalí komunisté, jedná právě o ty jednotlivce, kteří dokázali, že si druhou šanci zaslouží, protože “nejsme jako oni”.

Zdá se mi spíše, že nám hrozí v nepříliš daleké budoucnosti, že nám dokáží, že “jsou jako oni.”

Zdá se mi totiž, že zatím svým pomalým prorůstáním do státních a politických institucí mění charakter státu a společnosti, že nas nespojují, ale rozdělují a že opět nevládneme my jim, ale oni nám.

Autor: Tomáš Haas, fb

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,88 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.