schillerovárouska
2.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Myš v sýru

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

Schválený státní rozpočet pro rok 2020 není jen parodií na řízení státu, ale také poukázkou na cestu do ekonomického pekla.

Rozhazujeme bez sebemenšího zaváhání

Definice státního rozpočtu nám říká, že je to plán finančního hospodaření státu, který zajišťuje jeho ekonomické, sociální a politické funkce. Nicméně v podání naší vlády, konkrétně současného Ministerstva financí je to spíše jen nástroj politické funkce k nákupu voličů a ve svém pravém slova smyslu přestal státní rozpočet existovat. Pojďme se podrobněji podívat, jaký státní rozpočet pro tento rok byl vlastně schválen z hlediska struktury. Letos se počítá celkovými příjmy ve výši 1 364,8 miliard Kč a výdaji ve výši 1 864,8 miliard Kč, tudíž nám vychází obří deficit ve výši 500 miliard Kč. Asi všichni chápeme, že emisní řešení deficitu, tedy vlastně pouhý tisk peněz není žádným reálným, natož spásným řešením. To se nachází na revizi příjmů i výdajů, protože co uděláte doma, když vám chybí příjmy? Normálně smýšlející člověk nejdříve seškrtá výdaje, v případě státu tedy výdajovou stranu státního rozpočtu. Zde najdete například „neinvestiční transfery neziskovým a podobným organizacím“ v hodnotě 16 miliard Kč. Možná mi budete oponovat, že to tvoří pouze jedno procento výdajů a nemá tudíž smysl se tím zabývat, nicméně my se musíme znovu naučit šetřit i „pouhé“ miliardy, abychom se dostali k lepšímu hospodaření státu. Mnohem horší důkaz o plýtvání státu jsou platy organizačních složek státu a příspěvkových organizací, celých 306,7 miliard Kč! To je pětina státního rozpočtu, zde by se dalo hodně ušetřit pomocí tak dlouho odkládané digitalizace státní správy a zeštíhlení byrokratického aparátu. Kapitola sama pro sebe jsou sociální dávky, které meziročně narostly o 50,5 miliard Kč.

Očekávaný pokles příjmů

Na druhé straně stojí příjmová stránka státního rozpočtu, daňoví poplatníci plní státní kasu více než štědře, téměř 90% příjmů tvoří výběr daní a pojistného na sociální zabezpečení. Hned po socialistické Francii máme druhé nejvyšší odvody na sociální a zdravotní zabezpečení, podle výpočtu OECD je to 15,6% HDP. Tahle letitá brzda trhu práce bude i kamenem úrazu v nadcházející vlně nezaměstnanosti, cena práce je u nás prostě příliš drahá. Německo má sice vyšší výnosy z daní celkově v poměru k HDP (u nás 35,3% a u západního souseda 38,2%), ale občané za své daně dostanou neporovnatelně kvalitnější služby, od úřadů přes silnice až po podporu v nouzových situacích koronakrize.

Pokud se blíže zaměříme na plnění výběru daní, pak je logické, že vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci dochází k poklesu daňových příjmů. Meziročně významně poklesl daňový výběr od právnických osob a sice o 21,7% , přičemž se jedná o údaj z první poloviny roku, druhá půlka roku na tom může být ještě hůř. Firmy a podniky se potýkají buď s absolutním uzavřením, nebo s poklesem odbytu. A co udělá náš stát? Místo fungující podpory podnikům rozhazuje, naposledy třeba mimořádných pět tisíc korun všem důchodcům. Pokles peněžního výběru daní se projevuje u všech typů daní, to jsou typické projevy počínající ekonomické krize a stát by na to měl adekvátně reagovat.

Nekvalitní rozpočet bez perspektivy

Rozpočet je sestaven nekvalitně, je zřejmá tendence k dalšímu a dalšímu bezuzdnému rozhazování, v některých výdajích by se dokonce dalo říci až k plýtvání. Navíc by se dalo říct, že se skoro jedná o věštění z křišťálové koule, další ekonomický výhled má přijít až v lednu a nikoli v listopadu, jak bývalo zvykem, takže si analytiky Ministerstva financí platíme tak trochu zbytečně. Vláda dlouhodobé problémy neřeší a jen je tlačí před sebou, například nutnost důchodové reformy, aby se v budoucnu státní rozpočet pod tíhou mandatorních výdajů na důchody nezhroutil úplně. Navíc mu chybí i jistá hloubka s přesahem do příštích let, tedy investice do budoucna, které vytvoří multiplikační efekt. Jako stěžejní v tomto případě vidím investování do infrastruktury a vědy a výzkumu, jedině tahle kombinace nás může posunout vpřed. Protože, když dáte 16 miliard Kč do neziskovek, tak jsou to prostě jen „prožrané“ peníze, ale když je investujete třeba do podpory výzkumu nových materiálů a jejich využití, tak je v budoucnu rozmnožíte klidně několikrát a ještě tím zvýšíte úroveň vzdělání a poznání.

Možná si říkáte, že to stejně nemá řešení, protože stát si s vašimi daněmi dělá, co chce. Řešení tu ovšem existuje a je jím nic jiného než váš hlasovací lístek v příštích volbách.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 045 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.