duchod617
12.1.2020
Kategorie: Ekonomika

My vám tu solidaritu do makovic nakopeme bagančetem

Loading...
Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Paní ministryně Maláčová, zvaná Venezuela, má nový plán na důchodovou reformu. Chtěla by všem přidat a to zavedením základní výměry 10 500kč k těm už stávajícím. Kdo prý najde na ulici 300mld. má se jí ozvat a může se to rozjet.

„Zrušení druhého důchodového pilíře je chyba. Vláda nám neřekla, jak zajistí penze do budoucna, když druhý důchodový pilíř zruší,“ kritizoval předseda ODS Petr Fiala.

ČSSD spolu s ANO a za potlesku komunistů zrušila v r. 2016 II. důchodový pilíř. Prvně tvrdila, že vytvoří zcela novou důchodovou reformu. Místo toho si však nechala vypracovat vládní švindl studii, podle které je průběžný pilíř ve výborné kondici, dlouhodobě udržitelný a potřebuje jen kosmetické úpravy. Těmi drobnostmi se myslelo zvednutí věku odchodu do důchodu, zvýšení odvodů a po novém i vypsání dalších masakrálních daní ve výši dvojnásobku DPH.

Vláda má s důchody dvojí problém. Za prvé nejnižší důchody nezajišťují důstojné stáří a v jejich spektru se tvoří výrazné selektivní skupiny jako jsou ženy obecně, OSVČ, či lidé s žádným, či jen minimálním vyučením. A za druhé reálně hrozí zhroucení důchodů po odeznění ekonomické konjunktury a odcházení silných populačních ročníků do penze. Překotný nárůst absolventů různých haha studií a trvalý úbytek skutečně pracujících, tomu taky nepřispívá.

Paní Maláčová, a to ostatně nikdo, neřeší jak vysoký by měl být důchod. Například kdybyste 35 let (minimální předepsaná doba) odváděli ze mzdy 30 000kč 28% na důchody, odvedli byste souhrnně 3 528 000kč, a za dobu dožití (řekněme 76-80let) tedy 180 měsíců od vstupu do penze (muži méně, ženy více), by vám tato částka vycházela na pěkných 19 600kč důchodu. Toto číslo je jen informační a není směroplatné, máme zde i sirotčí, vdovské a invalidní důchody atd. A dále to souvisí s počtem plátců a vyplácených na důchodovém účtě.

Tedy se řeší jen to, že někdo v důchodu živoří. A vláda místo toho, aby nízké důchody sanovala z kladného salda svého hospodaření, sama tápe ve ztrátě. A z rezervního privatizačního fondu, určeného na posílení výplaty nízkých penzí, to vzít taky nelze, neboť ten vláda stihla prožrat právě před vytvořením oné vládní sekyry. Takže se místo toho, že vláda neumí zajistit nízkopříjmovým důstojné důchody, začne raději mluvit o důchodové diskriminaci (ženy vs muži), nespravedlivých důchodech (přičinlivější vs méně přičinliví) a narovnání důchodů (okrást ty, kteří přispívali více ve prospěch těch méně přispívajících). Zde paní ministryně, ale i všichni levičáci, nejčastěji mluví o solidaritě, spravedlnosti a důstojnosti. Tedy to v praxi vypadá takto: někdo dře od nevidím do nic nevidím, aby splatil hypotéku na vlastní barák. Tím má vyšší plat a tím pádem od státu na nic nárok. Platí vyšší daně a odvody. Jiný pracuje na půl úvazku, nebo na půl plynu. Je osvobozen od daní a platí nízké odvody. Od státu k tomu pobírá 10 000kč/měs. na sociálech a příspěvku na bydlení. To mu platí ten první ze svých daní. No a na penzi se s ním ještě soudružsky rozdělí i o svůj důchod, aby to bylo solidární a spravedlivé. Tolik k úpravám základní a zásluhové výměry výpočtu důchodu.

Nicméně tentokrát paní ministryně (opět) svou horlivost přestřelila. Chce ke stávajícím důchodům vytvořit jakýsi nultý pilíř, který by zaručoval všem měrou stejnou základní důchod 30% prům. mzdy (cca 10 500kč) a ve druhé půli by se k němu vypočítávala zásluhovost z celého důchodového účtu, který máme dnes k dispozici. Ženy by k tomu obdržely navrch bonus za povité děcko. Už z napsaného je zřejmé, že tu cosi chybí. Ano, onen druhý důchodový balík, který má být tím prvním. Když si ministryně Schillerová po přečtení onoho návrhu posbírala svoji bradu a oči pod stolem, kam jí to popadalo, spočítala, že by k tomu bylo potřeba dalších 300 mld. což se rovná zvýšení DPH na dvojnásobek 40%. Hezká práce. Zde je vidět, že zrušit jde něco lehčeji, než vytvořit. ODS tomu tleská ve stoje.

A znovu: ČSSD spolu s ANO a za potlesku komunistů zrušila v r. 2016 II. důchodový pilíř. Jednalo se o privátní důchodové fondy pod ochranou státu a ČSSD nejvíc vadilo, že by to prý vysávalo finance odjinud. Nyní si vláda nechala udělat druhou analýzu a ta tvrdí, že se průběžný pilíř brzy rozpadne jako sněhulák na jaře. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová proto pověřila důchodovou komisi, aby ta navrhla, co místo něho. A komise se činila a fofrem ji po čtyřleté důkladné analýze sdělila, že stát nutně potřebuje privátní důchodové fondy dotované vládou. Jak překvapivé. Protože ony soukromé fondy ve III. pilíři, kterými se Bohuš Omezovač coby předseda ČSSD oháněl jak plácačkou na mouchy, a kam vláda sype zbůhdarma 19mld. ročně, jsou k ničemu. Abonenti si je před důchodem vyluxují do mrtě i se státními příspěvky, natáhnou ruce k průběžnému pilíři a navíc si ještě požádají o socdávky. Protože je to přeci tak spravedlivé a solidární, že?

Zde, pobírači státních miliard penzijních dávek je na krytí svých důchodů používají jen v necelých 3%. První graf odshora. Důchodová komise navrhuje privátní důchodový fond:

Důchodový systém je udržitelný, stačí jen lidi sedřít z kůže a narvat miliardy do III.pilíře:

Důchodový systém je neudržitelný, i kdyby Maláčová na Schillerové jezdila:

Je to v pohodě, stačí jen krumpáče z kolbenek pumpnout o 300 miliard a ono to půjde:

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč


Celkem za měsíc: 10 864,60 Kč
Vybráno 31.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 626 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.