13.7.2015
Kategorie: Ekonomika, Politika

My jsme na dotacích vydělali!?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ MACHÁČEK 13|07|2015

Určitě to znáte. Kolega zahuláká: „Vyhráli jsme!“, i když není členem hokejové reprezentace a nijak se na gólu, který Švéďáci inkasovali, nepodílel. Používá to snad každý. My rodina, my studenti, my učitelé, my zaměstnanci, my Češi…Většinou o nic nejde a z kontextu lze pochopit, co tím básník myslel.

Někdy ale stojí za to udělat si ten individualistický rozbor pořádně a zjistit, kdo, co, jak a kde. Z té přehršle možných variant jsem si vybral jednu, na které to snad půjde vidět velmi snadno – evropské dotace.

Snad každých pár týdnů čtu, že „my“ jsme z EU vyčerpali o tolik nebo tolik víc, než jsme zaplatili. Bohatství se ale na běžném účtu nekotí. Nějací konkrétní lidé jej museli vytvořit, jím disponovat, jej spotřebovat atd. Takže o kom se to budeme bavit?

Máme tu jednu partičku takových otloukánků, kteří jsou dost nevybíravým způsobem nuceni vzdát se nemalé části svých příjmů. Říká se jim „daňoví poplatníci“. Takoví žijí po celé EU. V ČR, Německu, Británii, Finsku…A ano. Dokonce i v Řecku je takových nešťastníků dost a dost. A právě oni financují všechny ty projekty, dotace, granty, školení, diety, chlastačky, politiky, úředníky, dotačníky a vůbec všechny ty sympaťáky, kteří se okolo toho vybraného balíku peněz se záhadnou pravidelností vynořují.

Tito tvoří druhou skupinu. Známí jsou jako pijavice, paraziti, škodná atp. Rozšířeni jsou opět po všech zemích EU. Nejsou jen řecké pijavice, ale též české, britské, německé nebo finské. Teď už byste měli pomalu chápat, že existují lidé, kteří platí jako mourovatí (z donucení) a existují lidé, kteří inkasují rychlejším tempem, než dopraváci při akci Kryštof.

11539602_10205117494516825_4724333271814572251_n (2)

Když by současný český ministr financí užil královského „my“ a řekl: „My, Babiš První, z vůle všech čertů arci-oligarcha a ministr financí Kocourkova, jsme na dotacích vydělali.“, tak na tom nemůžu rozporovat ani zbla. Plural maiestaticus par excellence. To je příklad jak víno.

Když by řekl: „My, obyvatelé ČR jsme na dotacích vydělali“. Byla by to pravda jen z malé části, poněvadž z nějakých deseti milionů lidí, rýžuje na dotacích stále jen relativně malá část obyvatelstva.

No, a pokud by nějaký produktivní jedinec (tedy tržně vydělávající, kam jednoduše Babiše nelze zařadit) podlehl klamu a tvrdil, že: „My, produktivní obyvatelstvo ČR, jsme na dotacích vydělali“, půjde o čirý nesmysl.

Nejprve, co to znamená, když v televizi prohlásí nějaká mluvící hlava, že ČR čerpá z EU více, než tam platí? To znamená, že české pijavice jsou živeny stále hlavně z kapes českých daňových poplatníků, ale též i třeba z kapes německých daňových poplatníků. Takže nějaký chudák Helmut přispívá na chlebíček německým a také českým, řeckým a bůhví jakým ještě, pijavicím. Pokud nepatříte sami mezi pijavice, ale naopak jste daňovým poplatníkem, není důvod slavit. Proděláváte, i když v televizi vám tvrdí, že „ČR vydělává“. To, že v tom nejste sami, ale že kapsa krvácí i Helmutovi, nemůže být útěchou. Žádné peníze vám to neušetří.

Dále někteří lidé podléhají tvrzení, že „nebýt EU, tak by se tu nic nepostavilo“. Koneckonců modrých cedulí je v okolí dost a dost. Kromě zjevných „úspěchů“ dotačního řádění jako např. rozhledny v údolí, byly financovány i věci, které by samy o sobě mohly být užitečné. Školení by klidně mohlo být poskytnuto tržně, když by jej nějaká firma dobrovolně proplatila. Lidé by si téměř určitě platili zateplení domů i bez pokynů z EU. Je tu ale obrovský rozdíl. Když si dobrovolně (tržně) koupíte pytel mrkve, uděláte tak proto, že na ni máte chuť nebo třeba chcete více vitamínů. Prostě chcete nějakým způsobem zlepšit svou situaci a uspokojit nějakou potřebu.

Ekvivalent dotací je, že vám politik vezme bez dovolení peníze, nakoupí pytel mrkve, aniž by věděl, jestli nemáte chuť na meloun nebo na řízek, (polovinu si nechá) a vy tu náhle stojíte s hromadou mrkve, zbaveni volby, jak se svými penězi naložit. Politik/byrokrat rozhodl za vás. To on si přál silnici tady a ne o dvacet metrů dál. To on si dal plán zateplit 100 000 tisíc domů do konce desetiletí. To on chce tohle všechno za vaše peníze a je mu fuk, že vy byste raději vyrazili na dovolenou, koupili pár knížek nebo třeba novou pohovku. Nemám ponětí, kolik by vzniklo těchto za normálních okolností užitečných věcí bez rozkazů z EU, ale můžu s klidným svědomím říct jedno – tyto politické výdaje nemusí a neberou ohled na spotřebitele. Tudíž společnost jako celek neobohacují, nýbrž ochuzují.

Toto samozřejmě neplatí jen pro evropské dotace. Platí to i pro zákony nebo výdaje jednotlivých států či samospráv. Dělejte si takové rozbory častěji a hledejte toho, kdo z toho může něco mít.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 071,54 Kč
Vybráno 45.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 61 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.