winter-2168642_1280
2.12.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Může za zánik Djatlovy výpravy Sovětský svaz?

Sdílejte článek:

Jednoho mrazivého únorového dne se vypravila skupina ruských studentů na turistickou výpravu na Ural. K cíli své cesty však nikdy nedorazili. Až poté, co se rodiny začaly obávat o jejich životy, byla vyhlášena masivní pátrací akce. Ta 26. února roku 1959 objevila prázdné tábořiště, a zanedlouho i mrtvá těla všech studentů. Nepřežil nikdo, pouze jeden z členů, který se od výpravy odpojil hned na počátku cesty kvůli zdravotním problémům. Pravděpodobně by tato událost zapadla mezi ostatní kriminalistické články, ale něco z ní udělalo senzaci, která nedá spát mnoha lidem do dnešních dnů. Kolem celé expedice je totiž příliš mnoho nejasností.

Zánik výpravy a podivuhodné okolnosti

Devět studentů Uralském polytechnickém institutu a jeden muž, který se k výpravě připojil a nikdo jej téměř neznal, vyrazili na počest XXI. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu na šestnáctidenní tůru po zasněžených vrcholcích hřebenů Severního Uralu. Ačkoliv se jednalo o velmi náročnou cestu, ohodnocenou stupněm 3, všichni studenti byli ve velmi dobré fyzické kondici a měli již zkušenosti z nejrůznějších výprav v mrazivém počasí. Proto byli všichni zděšeni, když nalezli celou skupinu mrtvou. Další okolnosti, které vyplouvaly na povrch, byly ještě záhadnější. Studenty něco vyděsilo natolik, že v mrazivé noci rozřezali stan zevnitř a prchli do mrazivé tmy, bosí a jen lehce oblečení, ačkoliv venkovní teplota se pohybovala okolo – 30 °C . Jejich těla se našla v různé vzdálenosti od stanu, někteří měli na svém těle více či méně závažné oděrky, podlitiny, popáleniny. Těla čtyř lidí, která byla nalezena jako poslední v potoce, měli nejzávažnější zranění. Polámaná žebra, fraktury lebky, některým mrtvolám chyběly oči, jedna ze studentek neměla jazyk. V místě se však nenašly stopy nikoho cizího a dodnes zůstává záhadou, proč se studenti vydali ven ze stanu. A jak zněl oficiální závěr sovětských vyšetřovatelů? Studenti byli zabiti nezvykle silnou spontánní silou, kterou nedokázali překonat. Poněkud zvláštní příčina smrti, která zapříčinila vzniku mnoha teorií a spekulací.

Co Sovětský svaz skrýval?

Záhadné byly i některé postupy při vyšetřování. Sovětští vyšetřovatelé nepostupovali zrovna pečlivě, mnoho důkazních materiálů se ztratilo, některé byly odcizeny, aby se následně někde objevily, jiné byly špatně zdokumentovány. A kdo ví, které důkazy přehlédli úplně. Nebo dostali pověření z vyšších míst, aby je přehlíželi úmyslně? Podle některých zdrojů by totiž mohla mít sovětská vláda své zájmy na tom, aby veřejnost ani pozůstalí nikdy nezjistili, co se osudné noci se studenty stalo. Teorií je hned několik. Vláda mohla v těchto místech, které nebyly osídleny, testovat nové jaderné zbraně či rakety. A studenti mohli vidět něco, co neměli. Nebo se oddaní mladí komunisté přece jen rozhodli pro útěk na Západ? Vláda poté skutečně přiznala, že v této oblasti probíhalo vojenské testování, podle informací však později, v době, kdy již měli být studenti mrtví. Faktem ale zůstává, že v případu došlo k jistým manipulacím a zatajováním důkazů ze strany vyšetřovatelů a vlády. Prokazatelně také bylo hýbáno s těly, jak ukázaly nesrovnalosti podle posmrtných skvrn, a to ještě před nalezením studentů oficiálními pátračskými výpravami. Jeden z pilotů, kteří nad danou oblastí pátrali ve vrtulníku, uvedl, že stan byl nalezen mnohem dříve, než k němu dorazila pozemní pátrací skupina, avšak piloti měli tento nález zatajit, o čemž museli podepsat i přísahu o mlčenlivosti.

Teorie o zkáze výpravy

  • Zavinění cizím člověkem: Mezi nejčastější teorie o smrti studentů zahrnují zavinění dalším člověkem. Od sporů mezi studenty samotnými, přes napadení kmenem Mansijů nebo uprchlých vězňů z nedalekých táborů, až po likvidaci ze strany armády. Všechny tyto teorie mají ale několik trhlin. Na místě činu nebyly nalezeny žádné stopy ani důkazy, které by nasvědčovaly přítomnosti cizích osob. Většina studentů zemřela na podchlazení a jejich zranění nebyla, až na několik výjimek, natolik vážná, aby způsobila smrt. Nebo tam takových stop o přítomnosti dalších lidí bylo spoustu a vyšetřovatelé je přehlédli? Nebo měli za úkol je přehlédnout a pátrání co nejrychleji uzavřít?
  • Napadení zvířetem: Ačkoliv se jedná o oblast Uralu, ve kterém mnoho zvířat nežije, přece jen některé druhy, navíc nebezpečné, se zde vyskytují. Například losi, medvědi, vlčí smečky či rosomáci. Po napadení takovými zvířaty by však měli lidé mnohem větší zranění, než jen povrchové oděrky a škrábance.
  • Přírodní vlivy: Velmi často se také diskutuje o lavině, infrazvuku, velmi silném větru nebo padajících tělesech a kulových blescích, které mohly skupinu vyděsit natolik, že ve spěchu opustila stan a mráz poté dokonal své. V současné době vznikají nejrůznější výpravy nadšenců, které se vydávají po stopách Djatlovovy expedice a pokoušejí se odhalit pravdu více než 60 let starého případu. Na takovou expedici potřebujete nejenom dobrou fyzickou kondici, ale i kvalitní vybavení a dostatek financí. I pro tyto účely můžete využít bankovní služby, o nichž se dozvíte na Ferratum.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 256 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.