donald-trump-praised-vladimir-putin-on-the-national-stage-again-heres-what-it-all-means
11.4.2017
Kategorie: Politika

Může Trump ukončit válku v Sýrii?

Sdílejte článek:

LUKÁŠ JADRNÝ

Raketový útok USA na Sýrii a ostrá slova prezidenta Trumpa mohou být součástí dobře připravené strategie, která povede k ukončení občanské války v Sýrii.

Veřejnou debatou častěji zmítají emoce, než hodnotné argumenty. Nejinak tomu je v případě pátečního útoku na syrskou leteckou základnu, který USA prezentují jako odvetu za použití chemických zbraní syrskou vládou. Ano, dost možná to byla dobře využitá záminka. I tak je potřeba podívat se střízlivě na šest let probíhající válku v Sýrii a pokusit se porozumět kroku, který americký prezident Donald Trump učinil a kterým šokoval mnohé, kteří jej považovali za izolacionistu. Přitom by stačilo přečíst si před rokem vydanou knihu (v českém překladu) „Vraťme Americe její velikost“ – program, se kterým šel Trump do voleb. Jednat z pozice síly – to je jeden ze základních prvků Trumpovy osobnosti, který užíval v byznyse, který hodlal používat i v politice a který právě teď mnozí nechápou. Někomu to může připadat jako „agresivní“ nebo „imperialistická“ pozice. V důsledcích je však užití principu „peace through strenght“ (mír skrze sílu) nejefektivnějším řešením konfliktních situací. V této souvislosti můžeme připomenout třeba Ronalda Reagana a jeho cestu k ukončení studené války. Začalo to osočováním tehdejšího prezidenta z nerozvážnosti a ohrožování národní bezpečnosti. Jenže nebýt zvyšování výdajů na zbrojení a prvotní eskalace napětí, Gorbačov by zřejmě s Reaganem nikdy neusedl k jednomu stolu a studená válka by neskončila, minimálně ne tak hladce a navenek poklidně, jak se v závěru 80. let minulého století stalo.

Vraťme se nyní k Sýrii. Od vypuknutí občanské války zde proti sobě stojí čtyři strany:

1) vláda – šíité (náboženská menšina), ke které náleží prezident Asad, podporovaný libanonskou šíitskou teroristickou organizací Hizballáh, která vede permanentní válku proti Izraeli, našemu významnému spojenci v boji proti islámskému teroru a jedinému demokratickému státu v regionu

2) opozice – sunnité (většina obyvatelstva), krom dílčích ozbrojených skupin zde vojensky působí i sunnitská teroristická organizace Al-Káida

3) Islámský stát – samostatně fungující islámská teroristická organizace

4) „Syrské demokratické síly“ – Kurdové, válčící jak s vládními jednotkami, tak s teroristy

Rusko stojí od začátku konfliktu za Asadovou vládou a zaměřuje se na boj s Islámským státem i s teroristickými skupinami v rámci tzv. opozice. USA podporu směřují zejména ke kurdským skupinám a v minulosti z jejich strany několikrát zazněly výzvy k Asadově odstoupení. Takto probíhající konflikt je bez šance na ukončení a vyžaduje promyšlenou novou strategii. Zdánlivá eskalace střetu zájmů Ruska a USA v Sýrii může být dobrým začátkem pro nový postup a novou cestu k ukončení války. Kurdové jsou menšinou (cca 9% obyvatelstva) a přestože jsou jedinou stranou, zasluhující si v rámci této války podporu demokratického světa, nejsou schopni převzít moc nad celým státem.

Okolnosti amerického útoku na syrskou leteckou základnu naznačují, že je to tah, který v první řadě vysílá vzkaz „jsme připravení zasáhnout“ a „my budeme diktovat podmínky“. Rusko bylo informováno Pentagonem, předalo informaci Sýrii a páteční útok tak neměl téměř žádný reálný výsledek, pouze ten symbolický. Trump si napravil reputaci u americké veřejnosti a slovy konzervativních komentátorů „prokázal skutečné vůdcovské schopnosti“. Zároveň však vyslal vzkaz, že „civilizovaný svět se musí spojit, aby ukončil masakr a krveprolití v Sýrii a skoncoval s terorismem všeho druhu“. To jsou poměrně silná slova a u těch jistě nezůstane.

Věřím, že současný americký prezident bude v zahraniční politice více jako George W. Bush a méně jako Barack Obama. Proč? Protože zatímco Bushova válka v Iráku, ať ji hodnotíme kladně nebo záporně, byla vedena profesionálně a po jejím skončení Američané dohlíželi na stabilizaci země a „předání moci“, zásahy vedené Obamovou administrativou (např. bombardování Libye a podpora tzv. arabského jara vůbec) skončily tragicky – rozvratem zemí a vzestupem islámských radikálů. Nehledě na to, že za velkého potlesku „liberálních světoobčanů“ a pacifistů Obama stáhl všechny jednotky z Iráku, načež tam znovu propukla občanská válka. Zkušenosti z historie tak ukazují zásadní rozdíl mezi nezodpovědnou zahraniční politikou demokratických vlád a dobře promyšlenou zahraniční politikou republikánských vlád, které dotahují akce do konce a sází více na pragmatismus, než na lidsko-právní „zaklínadla“, tolik oblíbená u Clintona, Obamy a jeho někdejší ministryně zahraničí Clintonové.

Samotný Putin se k americkému zásahu nevyjádřil a dá se čekat, že Trump převezme iniciativu a bude chtít dovést konflikt v Sýrii ke konečnému řešení, jehož součástí bude zlikvidování teroristických organizací, což je v zájmu syrské vlády i Kurdů. Zároveň dává syrské vládě najevo, že on ústupky dělat nebude, zatímco od ní budou muset přijít, ať už se jedná o personální záležitosti, dlouholetou diskriminaci Kurdů nebo ukončení „tažení“ proti Izraeli a spolupráce s Hizballáhem. Rusko možná nakonec sehraje roli „prostředníka“ (kterou si ostatně v pátek vyzkoušelo) a konflikt v Sýrii bude doveden ke konci, který zaručí bezpečnost nejen tamnímu obyvatelstvu, ale zejména Evropě, která je pod náporem masové imigrace a teroristických útoků. Pokud je cílem Trumpovy administrativy zahnat Asada do kouta, ukázat svou sílu a využít ji k obnovení míru a stability v regionu, ať s Asadem nebo bez něj, je úkolem všech demokratických civilizovaných národů, aby tuto snahu podpořily, porazily islámský terorismus a zaručily bezpečnost svým občanům.

lukas-jadrny19139542_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 49 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...