blockchain-3277336_1280
1.7.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Může technologie Blockchain pomoci v boji proti korupci?

Sdílejte článek:

Korupce je vážný problém, který ztěžuje podnikání a snižuje důvěru veřejnosti ve vládu. Je to destabilizující faktor v politice, který podporuje míru nespokojenosti občanů s vládou. Jde se o hlavní problém v rozvojovém světě a v částech východní Evropy. Národy často protestují proti vládám kvůli vysoké míře korupce. Státy v současné době používají blockchain k boji proti korupci a ke zvýšení důvěry veřejnosti ve vládní instituce. Zbývá však zjistit, jaký dopad budou mít tato opatření na soukromí a jak účinná jsou.

Jak Může Technologie Blockchain Pomoc Snížit Korupci.

Blockchain je technologie, která umožňuje registrovat aktiva, převody peněz a další finanční aktivity. Všechna data spojená s touto aktivitou jsou uložena a zpřístupněna v různých blocích blockchainu. Mechanismus nepoužívá centralizovanou databázi. Blockchain existuje v distribuované účetní knize. Informace na něm nelze změnit ani smazat. Pro orgány činné v trestním řízení je snadné sledovat finanční aktivity a provádět vyšetřování.

Dalším účinkem implementace blockchainu je to, že snižuje byrokracii a nutnost využívat prostředníky. Mnoho byrokratických procesů, kterými občané musí projít, je plné nespravedlivých zpoždění a formalismu. Z tohoto důvodu trvá jakýkoli nezbytný úkol zahrnující státní byrokracii déle, než by měl. Redukce byrokracie, protože všechny akce jsou peer-to-peer a jsou okamžitě zaznamenány na blockchainu. Výsledkem je, že není třeba vyplňovat téměř žádné papírování a je třeba splnit méně byrokratických požadavků. 

Potíže, Které Vznikají Při Zavedení Blockchainu K Odstranění Korupce

Existuje mnoho výhod používání blockchain k vykořenění korupce. Ale implementace této technologie také představuje několik hrozeb pro soukromí a právní stát. Blockchain je decentralizovaná databáze, nad kterou nikdo nemá úplnou kontrolu. Vládou podporovaný blockchain však musí být pod centralizovanou vládní kontrolou. Protože pokud ne, pak by to bylo zbytečné jako nástroj pro vymýcení korupce. To dá policejním orgánům bezprecedentní kontrolu nad transakcemi. Blockchain pod centralizovanou vládní kontrolou dá policejním orgánům bezprecedentní kontrolu nad transakcemi.

Zejména také vyvolává několik otázek ohledně toho, co může vláda s přijatými informacemi udělat. Tento problém platí zejména ve Spojených státech. Pátý obvodní odvolací soud v New Orleans rozhodl, že vláda nepotřebuje povolení k zabavení informací o blockchainu. Důvodem je, že data nejsou chráněna čtvrtým dodatkem. V nedávném případě obžalovaný Richard Gratkowski tvrdil, že blockchainové důkazy použité proti němu byly nepřípustné, protože byly obdrženy bez zatykače. Soud rozhodl v jeho neprospěch a potvrdil verdikt. Pátý obvodní odvolací soud usoudil, že blockchain je otevřený pro veřejnost, a proto není chráněn čtvrtým dodatkem. Pokud toto rozhodnutí obstojí, vytvoří precedens pro neoprávněné prohledávání blockchainu.

Obavy o soukromí a blockchain jsou opodstatněné. To platí zejména pro ty, kteří často obchodují s kryptoměnami. Ti, kteří si chtějí při obchodování udržovat soukromí, by si měli zvolit kryptoměnovu směnárnu bez KYC (znáte svého zákazníka) – Godex.io. Kryptoměnová směnárna Godex nevyžaduje, aby si uživatelé vytvářeli účty, a nevede záznamy o svých zákaznících.

Příklady Použití Blockchainu Vládou V Reálném Světě

Během posledních pěti let přijalo několik zemí blockchainovou technologii. Dělají to za účelem snížení korupce a zvýšení efektivity byrokratických procesů.

Vládní zakázky jsou již dlouho zdrojem korupce a úplatkářství. Není neobvyklé, že lobbisté ze soukromého sektoru vyplácejí politikům peníze a na oplátku dostávají lukrativní smlouvy. Mexiko začalo v roce 2018 používat technologii blockchain, aby zjistilo, jak dobře dokáže sledovat nabídky pro státní zakázky. Podle Yolandy Martinezové, která byla v té době koordinátorem národní digitální strategie země: „Přes blockchain aplikovaný na státní zakázky budeme moci zjistit, zda je společnost poskytující služby vládě je důvěryhodná“

V Delaware v roce 2017 podepsal guvernér John Carney dodatek k zákonu o korporacích v Delaware. To umožnilo státním podnikům udržovat své záznamy pomocí blockchainu. Tento zákon umoznuje vylučuvani zprostředkovatele při nákupu a prodeji akcií, což zkracuje dobu vypořádání. 

Závěrečné Mínění O Blockchainu A Korupci

K odstranění korupce a snížení byrokracie by měly být použity inovativní přístupy. Jednou z takových transparentních metod je blockchain. Veškeré pokusy o použití blockchainu jako nástroje proti korupci by se však měly zaměřit na občanské svobody a právní stát. Policejní orgány by neměly mít neomezenou kontrolu nad monitorováním blockchainu. Uživatelé by neměli být vystaveni neoprávněným prohlídkám a zabavení.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 273 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...