mercedes-wallpaper-21
16.9.2016
Kategorie: Ekonomika

Může mít živnostník v Česku Mercedes?

Sdílejte článek:

DAVID VLK

Živnostník je v Česku vnímán někde na úrovni škodlivého otravného hmyzu. Někde mezi broukem hovniválem a zelenou masařkou. Nikdo ho nemá rád. Elektronicky ho zregulujeme a narveme ho do škatulky, aby moc netrčel!

Když mi bylo čtyřicet, lapila mne do svých tenat krize středního věku. A to Vás popadne ta neodolatelná touha bilancovat svůj dosavadní život. Většinou to bilancování dopadne blbě. Dětství bylo fajn, puberta ušla, pak jste dlouho od rána do večera makal (nestěžujte si jste přece živnostník) a najednou je Vám přes čtyřicet, pochopil jste, že půlka života je v háji a bohužel ta lepší. Ale mohl jste taky dopadnout hůř. Táta vždycky říká:“Nelíbí se Ti, můžeš jít házet lopatou.” A má pravdu táta jeden.

Jak teda ale ten svůj život nakopnout, pokud nejste teda zrovna adrenalínový kaskadér a nechcete novou babu, další malé dítě a ve čtyřiceti si brát další hypotéku a žít to celý znovu?

Zhodnotil jsem tedy možnosti a rozhodl se, že si koupím aspoň lepší auto. Že se za těch čtyřicet let trochu odměním. Jenomže vyvstala pragmatická otázka: Může mít v české republice živnostník káru, co má na kapotě letecké vrtulky, jaguára ve skoku, hvězdu, nebo kroužky? Odpustí mu zákazník, že přijede na montáž třeba v “Bavoráku”?

Konzultoval jsem tedy chlapsky se svým zkušeným tátou. Nedalo mu to moc rozjímání, aby to vyhodnotil, jako velmi negativní reklamu.

“Živnostník má mít Octávku!” prohlásil rezolutně.

„Ale já jsem trochu větší živnostník!“ Bránil jsem se chabě.

„Máš fabriku? Vyrábíš něco? Zaměstnáváš aspoň třicet lidí? Ne, tak vidíš! Jsi příštipkář a ne podnikatel.“ Usadil mne táta.

Že oni ti tátové dovedou člověku vždy tak srovnat sebevědomí! Já ale stejně neposlechl a koupil si krásnýho, ojetýho, bílýho Mercedesa. Byl kdysi trošku ťuklej a vycházející model, takže na leasing a cena jak za tu Octávku.

Já vím, přiznám se. Chtěl jsem ještě prostě naposledy v životě trochu zamachrovat. Trošku pohladit to chlapské ego, být za úspěšného žádoucího muže. Prostě nebýt “ořezávátko”. To víte krize středního věku!

Nenápadně jsem auto postavil před barákem na parkoviště a nikomu nic neřekl. Aby se to sousedům ohledělo. Ráno jsem odjížděl brzo a přijížděl pozdě. Asi za tři dny při venčení psa jsem potkal svého nejlepšího kamaráda.

„Která sviňa si tady koupila nový Mercedes?“ zeptal se mě hned po pozdravu. Nervózně jsem polkl.

„Postaví ti to sem hned před barák a provokuje, to musí byt nějaký zloděj.“ Pokračoval kamarád.

„Noo…… no, ten je můj víš, ale je ojetý a byl ťuklý……..“Snažil jsem se zachránit zbytky našeho přátelství.

Nemluvil se mnou tři dny.

A pak se o mně začalo vykládat, že jsem zloděj a přece jsem si na to nemohl vydělat, ani našetřit a jestli jsem nedědil a proč ještě provokuju a to auto je bílý. Takže jsem nakonec musel své zákazníky rozdělovat na ty, co mají taky lepší auto, ti povětšinou mou ojetinku skousli a na ty, kteří ho nemají. A pro ty jsem si musel koupit další auto. Ojetého postaršího stříbrného Golfa.

Takže v Mercedesu jsem byl „Sviňa zlodějská“ a v Golfu „ Šikovný živnostník“. Divný bylo , že v těch autech seděl furt ten samej chlap! „Sviňa zlodějská” dostala občas vynadáno, že to bylo moc drahé a „Šikovný živnostník“ si odvážel bez řečí peníze a ještě dostal půlčák slivovice za dobrou práci.

Netrvalo to dlouho a já to psychicky nevydržel. Já prostě vždycky radši chtěl být „Šikovný živnostník,“ než “Sviňa zlodějská” a Mercedes jsem raději prodal.

A z toho plyne toto ponaučení:

  1. Tatínek má vždycky pravdu.
  2. Živnostník v České republice musí mít Octávku.
  3. Luxusní auto z Tebe lepšího člověka neudělá. Pro lidi budeš furt enom tá „Sviňa zlodějská.“

A teď budeme mít navíc ještě ten nový zákon o prokazování majetku. Každý, kdo bude podezřelý, tak se nahlásí a financ s celníkama ho prolustruje. Já už to řeším raději s předstihem. Mám v celé ulici nejškareději a nejubožejší plot. Ani ho nenatírám a vypadá, že každou chvíli spadne.

Eště aby si tak lidi řekli, že se mně moc daří .To by mě mohlo setsakramentsky mrzet!

ZDROJ: David Vlk
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 194 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.