14.1.2015
Kategorie: Společnost

Může být právo na straně „obyčejného člověka“?

Sdílejte článek:

(PR) 14|01|2015

Nemám teď na mysli obyčejného člověka dle volební definice Jiřího Paroubka (kdo si na něj ještě dnes vzpomene?), který jej degradoval do pozice málo přemýšlejícího příjemce jeho vzletných sociálních slibů, ale poctivého pracujícího jedince, jenž se snaží žít slušný život, zabezpečit rodinu a nemít nějaké zásadní problémy se zavedeným společenským řádem.

Našemu občanovi však politická zákonodárná reprezentace život vůbec neulehčuje. Během svých žabomyších válek, které se permanentně vedou ku dobytí dobře placených erárních kót a prebend z nich vyplývajících, dokázala „v zájmu svých voličů“, rozuměj v sebeklamné snaze o splnění nerealistických a populistických volebních slibů, zaplevelit náš právní řád takovou spoustou vzájemně si i odporujících a nejednoznačně znějících zákonů, že se obyčejný člověk opravdu má co ohánět, aby vůbec přežil bez střetu s mocí, bez kriminalizování svých činů, bez účelových útoků na svá práva a svobody.

Dávno pryč jsou časy jednoduchého Desatera, stručných a jasných textů zakladatelů Nového světa. Dnes nám parlament chrlí, slovy Miloše Zemana, jednu zákonodárnou smršť za druhou, navíc ještě povzbuzován úředníky Evropské unie, kteří si též chtějí přihřát svoji populistickou polívčičku právního „povědomí“ a řešení problémů, které veskrze touto svojí činností sami způsobují.

advokat

Občan však nemá šanci z této džungle vyklouznout. Neznalost zákona neomlouvá, a že se v celé té spleti dokonale nevyznají ani sami její stvořitelé či elitní právnická esa nikoho, hlavně tedy policii a soudy, nezajímá. Jednou to vyšlo ve Sbírce zákonů, ty se člověče s tím smiř a hlavně všechny tyto výmysly bezpodmínečně dodržuj. Jak ne, budeš „po právu“ potrestán, budeš ocejchován jako antispolečenský živel a tvoje budoucnost dostane nejčernější obrysy.

Je samozřejmé, že společnost nějaký právní rámec potřebuje. Stručný, jednoduchý, bez možností mnohoznačných výkladů. Bohužel, ten náš je tomuto ideálu vzdálen na hony. Co tedy dělat v situaci, kdy nastane v našem životě problém se zákonem? Bránit se sám nebo vyhledat pomoc u advokáta? Jaké jsou naše šance? Nechat se zastupovat v České a Slovenské republice, či dokonce až u Evropského soudu pro lidská práva? Jak dalece známe ústavní právo, obchodní právo, občanské právo, správní právo, trestní právo, pracovní právo, daňové právo, stavební právo či rodinné právo? Často možná ani přesně nevíme co jednotlivé pojmy všechno obnáší a tehdy je, v případě krizové situace, takřka nutností pomocnou ruku vyhledat.

Advokáti. Praha, Brno i další města nabízejí velmi dobré možnosti spolupráce s renomovanými kancelářemi, které pomocí svých bohatých zkušeností dokážou nejednou rozetnout i ten nejspletitější soudní gordický uzel. Není to sice nijak povzbudivé konstatování, ale často dokážou vydolovat z nepřehledné změti onu pravou podstatu, jádro a spravedlnost. Také oni to často nemají jednoduché, ale i pro ně jsou možnosti dané systémem. Systémem, který se dle všech indícií vymknul v poslední době svým stvořitelům z rukou, a u kterého bycho měli důrazně požadovat jeho komplexní očistu.  Aby právo bylo na naší straně. Nikoliv na straně vychytralosti, zmatečnosti, lobbyingu a zneužívání moci.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 12 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.