DOBROZLO
20.9.2017
Kategorie: Společnost

Musíme vytrvat!

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

Strávila jsem nějakou dobu s lidmi, kteří se pohybují na jiné části politického spektra. Byl to příjemně strávený čas, protože lidi spojují i jiné věci, než shodné názory na uprchlickou krizi. Konec konců ty rozdíly mezi námi nejsou zapříčiněny charakterem, jen jinou mírou informování.

 .
Moje známá mi jen tak na okraj – jako jakési vysvětlení – řekla malou poznámku: „Já se některým informacím vyhýbám, nechci to slyšet, je to příliš děsivé…“ Vrtala mi ta věta, řečená jako jakási forma omluvy, stále hlavou. Jak to tedy je? Mé postoje jsou nevyhnutelné a při jakékoliv debatě zjišťuju, že mí oponenti prostě nemají základní informace, je těžké s nimi vést rovnocenný dialog. Těžko hovořit s někým, kdo dlouhé měsíce neskládal střípky informací k sobě. Těžko hovořit s někým, kdo se spoléhal na střípky do mozaiky, které mu někdo předložil na stříbrném tácu. Těžko hovořit s někým, kdo nehledal dílky do skládačky schované někde pod kobercem, na kterém stojí těžkou nohou celý mainstream.

.

Včera jsem po chatu diskutovala s jedním dávným známým z virtuálního světa. Dával mi otázky, které jsou absurdní, ten rozhovor mi ukázal, jak moc je debata s některými lidmi nemožná. Jak jim mohu vysvětlit jednou odpovědí v chatu něco, k čemu jsem se pracně dopracovávala dlouhé měsíce a roky? Něco, k čemu bych se nedopracovala nikdy, kdybych neměla za sebou celoživotní zkušenosti určitého typu?

Každé ráno ležím v posteli a projíždím si svou zeď na facebooku. Každý den jsem konfrontovaná se všemi hrůzami světa. Čím dál víc mě děsí fanatismus lidí – a je jedno, jaké vyznávají náboženství nebo politický směr. Fanatismus jako takový je všude. Fanatismus umožňuje lidem dělat strašné věci. Vidím to, hrozivě to ovlivňuje naše životy, krade nám to svobodu, plíživě se světem rozlézá nespravedlnost, bezpráví, frustrace.

Ale jiní to nevidí, nikdo a nic je to nenutí vidět. I když jim přízrak zla stojí na zápraží, věří těm, kteří z něho dělají jen neškodnou karnevalovou postavu. Pořád to jde, vyhýbat se realitě. Jde žít stejně jako dřív, v iluzi svobody a bezpečí. A dokud na lidi krutá realita nebude útočit ze všech stran, nic se nezmění. Nevyčítám jim to, je to lidské a pochopitelné – tvořit si malý soukromý svět, kam nepustím zlo a problémy.

Proto dělám to, co dělám a jsem vděčná každému, kdo se snaží probudit lidi. Kdo je ochoten vystoupit ze své komfortní zóny a místo receptů a motivačních citátů pořád dokola šíří a sdílí a varuje. I přes to, že se mu jeho okolí vysmívá a považuje ho za paranoidního blázna. Ono to funguje. Nechtěné střípky reality zachycené i přes vlastní odpor rozbíjejí ten idylický obrázek bezpečné Evropy, kde je všechno v pořádku, jen je tu trochu víc byrokracie. Je to mnohem horší.

Nechci, aby se lidi probudili tím, že bude zlo okolo nich jednoznačně hmatatelné. Ještě stále je můžeme varovat a ukazovat: „Vidíte, jak dopadli tam, kde se nebránili? Vidíte, kde končí bezbřehá humanita páchaná i proti vlastnímu bezpečí? Vidíte, jak končí to, co se u nás ukazuje jen okrajově?“ Každý, kdo třeba i neuměle vykřikuje do světa varování, dělá záslužnou práci, čím nás bude více, tím rychleji zboříme ten umělý svět, který si lidi vytváří ze strachu a dělá je nemohoucími. Protože iluzorní bezpečí jim znemožňuje se bránit.

Netrapte se tím, že vaše slova a varování jsou zesměšňovány a odmítány. Ale zazní a to je důležité. Nemůžeme nic jiného dělat, jen vytrvat.

Autor: Eva Hrindová

eva-hrindova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 52 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.