syrian_refugee_children_in_iraq_by_sarah_malian_christian_aid_act
15.2.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Musíme si umět své uprchlíky udržet a hýčkat, jinak ty kvóty holt fungovat nebudou

Sdílejte článek:

JITKA PŘIKRYLOVÁ 15|02|2016

Nechápejte mě špatně. I já viděla drastické záběry ze Sýrie, Iráku, Afriky… Zubožené lidi, kteří ve mně pocit, že něco pro ně přece udělat musíme umět. Jenže ti buďto nemají peníze na to dostat se pryč, nebo už dávno zemřeli. 

Obrázky, které nám nabízí média, ať už jsou to ti “poutníci” někde na balkánské trase, nebo už dorazili do cíle, nemůžu si pomoct, neviděla jsem jedinou fotku, jediné video, jediný smysluplný rozhovor jediného člověka, u kterého bych si mohla říct Zaplať pánbu, že je v bezpečí.

Na internetových diskuzích jsou v přestřelkách vítačů (to jsou ti se srdcem na pravém místě) a slušných Čechů (to jste vy, pokud pořád ještě používáte rozum), dva zažité evergreeny. Tak si je vezměte domů. Nebo. Žádného jste v životě neviděli!

Troufnu si tvrdit, že v Jihlavě je toho času jedna uprchlická rodinka, kterou zná celá republika. Ale brát si je domů, to vám nedoporučím. Tedy pokud váš standard bydlení není na úrovni, se kterou by se válečný uprchlík spokojil, že.

Když v lednu česká média přišla s tím, že do Česka přiletěly první uprchlické rodiny z válečných oblastí, křesťanské rodiny, v naší xenofobní kotlince se jim dostalo velmi vřelého a nepředpojatého přijetí. Jen pro připomenutí, tady je diskuze k jednomu z článků na iDnes. Nejčastější slova jsou Vítejte. Pak tu a tam probleskly další zprávy o dalších rodinách a Češi to brali v pohodě. Tyhle nám sem nikdo nenatlačil, očividně utekli před útlakem, násilím a pronásledováním, a nejsou to muslimové. V klidu. Tedy, skoro.

Před pár dny začaly hlásné trouby sluncat, hlavně ty  veřejnoprávní, vyřvávat do světa, že čeští xenofobní lékaři odmítli vyšetřit irácké uprchlíky. „Říkali, že lékaři je odmítají, nevysvětlovali mi důvody, ale byli z toho samozřejmě velmi smutní,“ uvedl farář Českému rozhlasu, který na případ upozornil. Že to bylo celé trochu jinak se ukázalo nedávno. Jeden z lékařů říká: “Ta dáma v e-mailu používá jako argument paragraf, vykládá, že my máme povinnost je přijmout, ale oni sami se pravidly neřídí. Když se chce někdo u praktického lékaře zaregistrovat, tak přijde s registrační kartou, případně s plnou mocí, a pak se situace řeší. Ale není to tak, že lékaři jsou povinni ho přijmout. Pokud už má doktor plno, musí dobře zvážit, jestli přijetím dalších lidí nesníží kvalitu péče o stávající pacienty.” 

Do toho přišla reportáž Primy a řekla bych, že většině asi spadla čelist, vítač nebo xenofob. Jeden z uprchlíků se měl velice hanlivě vyjádřit o ubytování, které pro ně zdarma připravila radnice. Soudní překladatel Nazih Albahri převedl slova uprchlíka Georga Batta z arabštiny do češtiny doslova takto: „Nejdůležitější pro mě je vhodné bydlení. A pokud budu bydlet v nějakém kravíně, který je znovu přemalován, tak takové věci nebudu v žádném případě akceptovat a vrátím se do Iráku.“ Podle všeho jde o nově rekonstruované prostory v centru Jihlavy, ve kterých si nemůže dovolit bydlet minimálně půlka Česka a zdarma se k té možnosti určitě nedostanou.

Neziskovka  Generace 21, která má celou akci převozu křesťanů do ČR na svědomí, okamžitě zahájila úderný protiútok. Přišla s vlastním překladem, aniž je jasné, zda překládá opravdu to, co bylo řečeno v reportáži. Naprosto typicky se obořila na TV Prima, obvinila je z manipulace, ze lži, místo aby si zkusila zachovat tvář a trochu přízně pro nějaké další případné křesťanské uprchlíky. Kdyby prostě přišli se svou omluvou, bezpodmínečnou, kdyby řekli, že lidé občas něco plácnou nebo tak… Místo toho přišli s tímhle a to mně, přátelé, asi nazdvihlo víc, než původní slova o kravínu. Ovšem, osočit z nepravdy, manipulace a lži zástupce většiny, tedy redaktory FTV Prima, jim přijde v pořádku, protože nařknout uprchlíka z čehokoli je xenofobní a již brzy jistě ilegální.

„Jsme šťastni, že nám Česká republika dala šanci na nový život. Na Okrouhlíku se o nás starají laskaví lidé 24 hodin denně. S médii jsme vždy mluvili v dobré víře a chtěli jsme udělat to nejlepší, co bylo v dané chvíli možné. Prosíme o prominutí za případná nevhodná vyjádření a je nám velmi líto, že jsme bulvárnímu novináři dali příležitost takto překroutit realitu,“ říká k tomu George Batto. 

V tom samém rozhovoru, který vzbudil tolik vášně, Gerge Batto také říká: „Předtím jsme měli život, o jakém se nikomu ani nesnilo. Zanechal jsem tam práci s platem, který by stačil pro pět rodin v České republice,“ uvedl ve videu otec rodiny George Batto. Zkusila jsem trochu rýpat na stránkách uvedené neziskovky. Mají tam totiž odkaz, který je celý věnován příběhům uprchlíků, ale milého Batta jsem nenašla, třebaže  zrovna ten by mě zajímal. Nechci zpochybňovat to, že se měl jako prasátko v arabském nebi a klidně i zaslouženě, netuším, jestli nepracoval na vysoce kvalifikované pozici, nebo byl třeba manažer tuze úspěšné firmy. Ale pak by dávalo smysl, že by celou svou rodinu sebral a i s úspory by už dávno vyrazili někam, kde by své schopnosti a kvalifikace využil a nemuseli by riskovat svůj holý křesťanský život dalšími léty živoření v Iráku. Rok za rokem. Holt by nic nedostal zadarmo. Zároveň by ale neriskoval úmrtí někoho ze své početné rodiny, pokud byly tedy jejich životy v ohrožení.

Protože pokud tahle rodina je právě ta, která splňuje kritéria Generace 21 pro výběr uprchlíků pro převoz do Česka, jak jej publikují na svých stránkách, pak mi přijde, že drastické záběry z války v arabských zemích musely vzniknout ve studiu v Hollywoodu. Ta kritéria mj. jsou: “Samozřejmostí je, že patří mezi pronásledované a na životě ohrožené lidi, kteří strádají mimo své domovy v uprchlických táborech a v dočasných ubytovacích prostorech na pro ně cizím kurdském území.” Upřímně  mi ale nejvíc vadí výrok jiného člena též rodiny Hedera Batto: „Mám příbuzné ve Spojených státech, v Kanadě, Německu nebo ve Švédsku. Všude o ně bylo lépe postaráno.”

Opravdu by mě zajímalo, jak bylo postaráno o jejich příbuzné ve jmenovaných zemích. Určitě nedostali čerstvě renovované byty v centru nějakého malebného městečka, level výš už jsou jen vilky, zámky a hrady. Možná problémem bude, že jsme nechali si tyto naše uprchlíky samy si uklízet, což se pochopitelně v Německu či Švédsku nemůže stát.  Nebudu se hádat v tom, že asi mají lepší kapesné, v tomhle bychom měli jít do sebe a férově si říct, že jestli tady máme do budoucna nějaké ty uprchlíky podle schválených kvót vůbec udržet, je jistě blbost počítat jim sociální dávky podle průměrného platu, když by se to dalo spočítat úplně jinak. Lépe. Sluníčkověji. Manažerský průměr? Evropský průměr?

Pro shrnutí, tyhle křesťany jsme si za darované peníze přivezli do České republiky, ubytovali na vlastní náklady ve velice slušných prostorech rekreačního střediska a teď jim mají být nabídnuty vlastní byty. Nikdo ještě ani nezmínil, jestli budou pracovat, kdo z té 17členné rodiny se chystá pracovat, ani jaké pozice by pro ně byly akceptovatelné, aby se nám taky ještě nevrátili do Iráku, kdybychom jim nabídli práci, která pro ně není přijatelná, že. To už by si ta xenofobní, kvóty odmítající, postkomunistická Česká republika opravdu ušila z ostudy kabát, jak se neumí postarat o svou dávku uprchlíků.

ZDROJ: Jitka Přikrylová

jitka-prikrylova73381499_0

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur), Jan Slába 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 456,44 Kč
Vybráno 15.43%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 21 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
29 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.