ShowImage
25.8.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Multikulturně obohacená Francie: Židovské děti mají strach chodit do školy

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RED

Francouzský vzdělávací systém je jeden z nejlepších na světě, míní i 25 let po svém absolutoriu na veřejné vysoké škole v Paříži, Stephane Tayar, židovský počítačový speciasta žijící v Paříži. Nyní, když měl zapsat své děti do francouzské veřejné školy, rozhodli se spolu s manželkou, že tak neučiní a dají přednost soukromé židovské škole.

Důvod je prostý, říká Tayar: Když jsem studoval já, naučil jsem se vycházet se všemi, s židy, křesťany, muslimy, chudými i bohatými. To se začíná měnit. Již není možné poslat židovské dítě do státní vzdělávací instituce z důvodu šikany a antisemitských nálad ve francouzské společnosti. Zatímco před 30 lety většina francouzských Židů zapsala své děti na francouzské veřejné vzdělávací instituce, nyní je to pouze třetina z nich. Zbývající dvě třetiny jsou rozděleny rovnoměrně mezi židovskými školami či soukromými protestanskými a katolickými školami.

Tato změna se promítá zejména v pařížské oblasti, která je domovem pro 350 000 francouzských Židů, což je 65 procent z celkového počtu ve Francii. V oblasti Paříže, židovské děti veřejné školy již prakticky nenavštěvují. Přisuzuje se to špatné atmosféře, která zahrnuje obtěžování, urážky a osobní útoky proti Židům z důvodu jejich etnické příslušnosti. Většina posměšků a urážek není ani hlašena státním orgánům. Ovšem jsou i případy, které zahrnují výhrůžky smrtí a ozbrojené útoky.

Dobře znám je incident z roku 2013, kdy skupina mladistvých zahnala židovského studenta do kouta a hrozila mu bodnutím nožem, naštěstí duchaplný kolemjdoucí zasáhl a dítě zachránil. Tyto antisemitické nálady nutí rekordní počet francouzských židovských rodin emigrovat do Izraele. Od roku 2012 se vystěhovalo 20 000 Židů. Jejich absence se již začíná projevat v židovských školách i mimo ně. Nárůst tohoto trendu potvrdila také zastřešující organizace francouzských židovských sdružení CRIF.

ZDROJ: jpost.com

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 1 700,00 Kč
Vybráno 4.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.