3.9.2015
Kategorie: Kultura a tipy

Možnosti využití nanotechnologie pro běžného člověka se stále rozšiřují

Sdílejte článek:

(PR) 03|09|2015

Nanotechnologie už dnes není oborem, kterým se zabývají pouze vědci zavření ve svých laboratořích a běžní lidé o něm nemají ani tušení. Naopak je to oblast, která se čím dál více prolíná s běžným životem, do kterého přináší mnoho užitečných vlastností. Je to především údržba materiálů, kde nám již dnes nanotechnologie dokáže velmi usnadnit život. Že jste ještě neslyšeli o nano impregnaci? Tak to je nejvyšší čas to napravit.

Nano impregnace našla inspiraci v přírodě

Nanotechnologie je vědním oborem procházejícím napříč fyzikou, chemií, molekulární biologií a robotikou. Zabývá se manipulací s jednotlivými atomy, čímž vznikají například materiály s netradičními vlastnostmi. A právě na tom je postavena i nano impregnace. Díky nánosu speciálních látek na povrch různých materiálů se změní atomová struktura tohoto povrchu, což jej učiní odolnější především vůči vodě a špíně. Tato myšlenka byla inspirována přírodou, je založena na tzv.efektu lotosového květu. Okvětní lístky této rostliny jsou pokryty velkým množstvím miniaturních hrbolků, mezi nimiž jsou jen velmi malé mezery. Do těchto mezer neproniknou částice špíny ani vody, ta jen sklouzne po povrchu a všechny nečistoty přitom spláchne s sebou. Díky této vlastnosti se dokáží květy lotosu udržet neustále čisté, přestože rostlina žije v bahnitém prostředí. A takový vodu a špínu odpuzující povrch vytvoří impregnační vrstva za využití nanotechnologie.

nanotechnologie_efekt_lotosoveho_kvetu

Impregnační prostředky pro různé materiály

Širokou řadu produktů pro nano impregnaci nabízí německá společnost NanoConcept, která se zabývá vývojem a výrobou tohoto sortimentu. Na vývoji se přitom podílí ti nejlepší výzkumníci a vývojáři z Německa. Produkty NanoConcept fungují na principu odpuzování kapalin a nečistot a to velmi spolehlivě. K dostání jsou přípravky pro impregnaci skla, keramiky, auto-moto součástí, textilu, kůže, kovů a nerezové oceli, dřeva, kamene, dlažby nebo plastů. Ošetřit se tak téměř vše v domácnosti, od povrchů v koupelně a kuchyni, přes nábytek, oblečení a boty, až po zahradní prvky, kola, motocykly či automobily. Všechny takto ošetřené materiály se stávají odolné proti znečištění a tím se značně zjednoduší jejich údržba. Zároveň se tím ale také prodlouží jejich životnost, protože ošetřené materiály jsou odolnější i proti opotřebení.

Ochrana a bezpečnost v jednom

Produkty nanotechnologie lze ale využít i v otázce bezpečnosti, konkrétně u automobilů nano ochranu proti zamlžování a neviditelné tekuté nano stěrače. Díky aplikaci spreje proti zamlžení účinně zabráníte vytvoření mlžného oparu na skle automobilu i při teplotních výkyvech. Mimochodem takovou ochranu můžete využít i pro skla brýlí nebo třeba skleněné plochy v domácnosti jako jsou okna či zrcadla. Tekuté nano stěrače zase vytvoří na skle ochrannou vrstvu, která silně odpuzuje vodu. Díky tomu budete dobře vidět na cestu i v silném dešti.

Dům stále jako nový

Dalším produktem, který si určitě zaslouží pozornost, je fasádní barva se samočistícím a perlovým efektem NanoConcept Fassaden Fit. Ta získala hned 3 x nejvyšší třídu DIN – německého ústavu pro průmyslovou normalizaci, a to v kategoriích propustnost páry, krycí schopnosti a odolnost proti vodě. Díky použití této barvy bude fasáda domu vypadat jako nová dlouhá léta. Za zmínku bezpochyby stojí také vysoce odolné nano laky a nátěry na beton, které mají anti-graffity vlastnosti.

Využití produktů nano technologie šetří čas i finance. Proč se zbytečně věnovat úklidu, který není nutný, nebo utrácet stále za nové věci, když můžete účinně ochránit ty stávající?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 14 333,00 Kč
Vybráno 40.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 113 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.