3.9.2015
Kategorie: Kultura a tipy

Možnosti využití nanotechnologie pro běžného člověka se stále rozšiřují

Sdílejte článek:

(PR) 03|09|2015

Nanotechnologie už dnes není oborem, kterým se zabývají pouze vědci zavření ve svých laboratořích a běžní lidé o něm nemají ani tušení. Naopak je to oblast, která se čím dál více prolíná s běžným životem, do kterého přináší mnoho užitečných vlastností. Je to především údržba materiálů, kde nám již dnes nanotechnologie dokáže velmi usnadnit život. Že jste ještě neslyšeli o nano impregnaci? Tak to je nejvyšší čas to napravit.

Nano impregnace našla inspiraci v přírodě

Nanotechnologie je vědním oborem procházejícím napříč fyzikou, chemií, molekulární biologií a robotikou. Zabývá se manipulací s jednotlivými atomy, čímž vznikají například materiály s netradičními vlastnostmi. A právě na tom je postavena i nano impregnace. Díky nánosu speciálních látek na povrch různých materiálů se změní atomová struktura tohoto povrchu, což jej učiní odolnější především vůči vodě a špíně. Tato myšlenka byla inspirována přírodou, je založena na tzv.efektu lotosového květu. Okvětní lístky této rostliny jsou pokryty velkým množstvím miniaturních hrbolků, mezi nimiž jsou jen velmi malé mezery. Do těchto mezer neproniknou částice špíny ani vody, ta jen sklouzne po povrchu a všechny nečistoty přitom spláchne s sebou. Díky této vlastnosti se dokáží květy lotosu udržet neustále čisté, přestože rostlina žije v bahnitém prostředí. A takový vodu a špínu odpuzující povrch vytvoří impregnační vrstva za využití nanotechnologie.

nanotechnologie_efekt_lotosoveho_kvetu

Impregnační prostředky pro různé materiály

Širokou řadu produktů pro nano impregnaci nabízí německá společnost NanoConcept, která se zabývá vývojem a výrobou tohoto sortimentu. Na vývoji se přitom podílí ti nejlepší výzkumníci a vývojáři z Německa. Produkty NanoConcept fungují na principu odpuzování kapalin a nečistot a to velmi spolehlivě. K dostání jsou přípravky pro impregnaci skla, keramiky, auto-moto součástí, textilu, kůže, kovů a nerezové oceli, dřeva, kamene, dlažby nebo plastů. Ošetřit se tak téměř vše v domácnosti, od povrchů v koupelně a kuchyni, přes nábytek, oblečení a boty, až po zahradní prvky, kola, motocykly či automobily. Všechny takto ošetřené materiály se stávají odolné proti znečištění a tím se značně zjednoduší jejich údržba. Zároveň se tím ale také prodlouží jejich životnost, protože ošetřené materiály jsou odolnější i proti opotřebení.

Ochrana a bezpečnost v jednom

Produkty nanotechnologie lze ale využít i v otázce bezpečnosti, konkrétně u automobilů nano ochranu proti zamlžování a neviditelné tekuté nano stěrače. Díky aplikaci spreje proti zamlžení účinně zabráníte vytvoření mlžného oparu na skle automobilu i při teplotních výkyvech. Mimochodem takovou ochranu můžete využít i pro skla brýlí nebo třeba skleněné plochy v domácnosti jako jsou okna či zrcadla. Tekuté nano stěrače zase vytvoří na skle ochrannou vrstvu, která silně odpuzuje vodu. Díky tomu budete dobře vidět na cestu i v silném dešti.

Dům stále jako nový

Dalším produktem, který si určitě zaslouží pozornost, je fasádní barva se samočistícím a perlovým efektem NanoConcept Fassaden Fit. Ta získala hned 3 x nejvyšší třídu DIN – německého ústavu pro průmyslovou normalizaci, a to v kategoriích propustnost páry, krycí schopnosti a odolnost proti vodě. Díky použití této barvy bude fasáda domu vypadat jako nová dlouhá léta. Za zmínku bezpochyby stojí také vysoce odolné nano laky a nátěry na beton, které mají anti-graffity vlastnosti.

Využití produktů nano technologie šetří čas i finance. Proč se zbytečně věnovat úklidu, který není nutný, nebo utrácet stále za nové věci, když můžete účinně ochránit ty stávající?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč

Celkem za měsíc: 8 084,00 Kč
Vybráno 23.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 50 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.