elektromobil_1
27.7.2021
Kategorie: Ekonomika

Možná se tím zabýváme zbytečně

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝJedním ze základních kroků k naplnění ideálů spojených s Green Dealem je elektrifikace dopravy. K té, jak jistě všichni víme, je třeba spustit výrobu výkonných akumulátorů. To není sama o sobě nijak ekologicky přínosná činnost, ovšem je tu další vskutku zajímavá záležitost. K výrobě velkých baterek potřebujeme mnoho surovin, z nichž některé jsou vcelku vzácné. Jde především o kovy, kterých na naší planetě není zdaleka tolik, co ropy, navíc se neobnovují a těží se ve velmi složitých podmínkách. Jestliže u nás by to znamenalo zploštit v určitém místě kus Krušných hor, jinde jsou do úzkých šachet posílány děti a kvůli baterkám Vašich mobilů umírají ve velmi raném věku.

Paradoxem tedy nezůstává jen snaha vnutit nám elektromobily, to je spíše zločin vůči planetě a právě dětským horníkům v Kongu, ale také realita, kterou je nemožnost recyklovat větší část samotných akumulátorů. Hovoří se o cca 10ti % schopnosti vytěžit z nich zpět do nich vložené materiály. Zbytek skončí….kde vlastně skončí? Bude uložen hned vedle vysloužilých kompozitových vrtulí z větrných elektráren, které také neumíme nijak kvalitně recyklovat? Dokážete si představit ty hromady nepořádku vzniklého elektrifikací? Přidejme ještě těžko využitelné staré solární panely a máme tu odpad, proti kterému je vyhořelé jaderné palivo minimální starostí. A to jsme vynechali potřebu vyrábět elektřinu v době, kdy nefouká a nesvítí. Bude to znamenat výpadky rozvodných sítí, nebo bude třeba stavět obrovské úložny elektřiny tvořené opět dalšími bateriemi s omezenou životností. Představte si za městem obrovskou baterku v podobě miliardy dobíjecích tužkových článků. A co se stane, když to náhodou chytne? Nechtějte to vědět.

V době vyzdvihovaného humanismu v podobě potřeby dávat možnost migrantům žít lepší život a proslulých filantropů vydělávajících stovky miliard na lidské hlouposti majících ,,péči“ o náš blahobyt je s podivem, že nikoho nezajímá osud malých dobyvatelů vzácných kovů. Tyto děti žijí skutečně krátce a podílí se významně na technologickém rozvoji světa ve sféře elektrifikace. Vždyť už jen to, že existují na světě lidé zaměstnávající děti s vědomím, že se často nedožijí dospělosti, je alarmující. Ještě horší je, že zákazníky majitelů těchto dolů jsou velké společnosti z nejvyspělejších částí světa. Smutnou realitou je také to, že většinu těchto dolů skoupili a nadále spravují Číňani. Takže až otevřete svůj notebook, vezmete do ruky mobilní telefon či použijete třeba akuvrtačku, máte na rukách malinký kousek špíny z těchto kongžských oblastí. A sednete li do elektroauta, máte na nich i krev těch dětí. To Vás nechává klidnými? Ok, v pohodě. Tak až zmizí okolí Cínovce, a to jen proto, že si pár politiků a společností sídlících mimo naše území namastí kapsu, pochopíte, že se to týká i Vás?

Elektrifikace je tak plánovaná na nereálném základu. Název vzácné kovy naznačuje, že jich moc není. Vezmeme li v úvahu skutečnost, že automobily jsou pro veřejnost běžným dopravním prostředkem a jejich stávající cena je ještě únosná, při zamyšlení se nad elektrickým pohonem a složitostí spojenou s jeho existencí, je představa elektrifikace nereálným drahým projektem. Respektive v tom směru, kterým je vybavení těchto vozidel bateriemi, kterým po 5ti letech kapacita baterií poklesne a po 7mi zmizí úplně. A s ní hodnota elektrického vraku, který se musí zlikvidovat. Kilometry drátů se recyklovat dají, s optickými kabely je to horší, zbytek je podobný jako u vozidel se spalovacím motorem.

Když to tedy shrneme, dojde nám, že elektrifikace osobní soukromé dopravy je postavena na životech dětí, hamižnosti jejich zaměstnavatelů, na zhoršení kvality životního prostředí při těžbě potřebných nerostů a likvidaci použitých materiálů. Nezmínili jsme problematiku dopadu existence větrných elektráren na své okolí, potřebu zabírat zemědělskou půdu na stavbu solárních megaelektráren a další okolnosti. Opravdu si myslíte, že ideologům prosazujícím ukončení výroby spalovacích motorů jde o blaho lidstva?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 281 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)