mozek lze
29.10.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Mozek lže!

Sdílejte článek:

KAREL POHNER

V historii se opakovaně setkáváme s davovými zločiny a omyly, které nedokážeme pochopit pro jejich nelogičnost a absurditu, a přitom děláme stejné chyby, nad kterými budou další generace kroutit hlavou. Příčinou je tzv. kognitivní disonance.

Dovolím si uvést citaci k objasnění jedné z nejvlivnějších teorii v sociální psychologii. Když je člověk svému postoji vysoce oddaný, předložení důkazů, které jeho postoj podkopávají, v něm vzbudí disonanci. Nejčastějším způsobem, jak takto vzniklou disonanci odstranit, je zkreslení nebo odmítnutí těchto důkazů. Lidé obecně preferují soulad neboli konzistenci mezi svými postoji, názory a chováním oproti nesouladu, rozporu. Pokud takto přesvědčeným lidem chybí soulad, obětují realitu a popřou i nezvratné důkazy. Pokud je chcete přesvědčit, způsobujete jim vlastně utrpení a oni mohou reagovat vyhýbavě nebo dokonce agresivně.

Známý pokus dokumentuje pan Festinger, který se v roce 1954 infiltroval do skupiny lidí, kteří věřili, že přijde velká potopa a konec světa. Členové této skupiny měli být zachráněni létající lodí. Tito lidé se vzhlédli v jakési prostoduché ženě, která je vedla, a prodali své domy a opustili své rodiny. Ale v daný den potopa nenastala. A jak na tuto skutečnost tito lidé reagovali? Vyšli do ulic a manifestovali světu, že oni zachránili svět svou vírou.

Z krizových studií vypracovaných v USA vyplývá, že při vzniklém požáru v budově většina lidí nevěří požárnímu poplachu, a i když už je cítit kouř a viditelné plameny, stále mnoho lidí tuto realitu popírá. Ještě v roce 1935 byla většina lidí přesvědčena, že Němci nás neobsadí a Francie nezradí. Po roce 1939 lidé místo útěku dobrovolně nastupovali do transportů smrti do koncentračních táborů. V roce 1948 málokdo utíkal před komunisty a málokdo věřil ve znárodnění. Tanky našich spojenců v roce 1968 také většinu lidí „překvapily“. Dospěl jsem v socializmu a pamatuji si, jak velká část lidí odmítala realitu a byla přesvědčena o správnosti vedoucí úlohy KSČ. Paradoxem dnešní doby je, že právě potomci těchto lidí souznících s režimem se až nyní rozhodli bojovat minulé války s Ruskem, i když Rusko už není Sovětský svaz a s KSČ, která ztratila moc. Jsou stejně jako jejich rodiče a prarodiče přesvědčeni o správnosti vedoucí úlohy EK v rámci velké EU. Lidově řečeno, lidé se nedokáží podívat pravdě do očí a ignorují i jasné signály, pokud nejsou v souladu s jejich přáním, přesvědčením a v tomto případě i s výchovou v rodině. Nyní jsme se přidali k „Římské říši“ v době jejího rozpadu a lidé žijí opět ve vzpomínkách na minulost a odmítají realitu. Nemocnice se plní pacienty, ubývá personál a lidé umírají na COVID19, ale celá řada lidí věří konspiračním teoriím a manifestuje proti rouškám a existenci viru.

V masovém měřítku se opakuje výše popsaný pokus z roku 1954. Miliony lidí, média a politici se vzhlédli v postižené dívce, ničí vlastní ekonomiky a fanaticky bojují proti cyklickému oteplování země a suchu. Vědci, kteří nesdílí jejich přesvědčení nezískávají granty a nemohou publikovat. Pokud se ochlazuje a jsou záplavy, tak stejně jako v roce 1954 vše zdůvodní jejich snahou a ani průkazné argumenty neotřesou jejich vírou ve svatou Grétu. Země je ohrožena přelidněním, ale média ani politici o tom nemluví. Evropu ohrožuje nelegální migrace nekompatibilních kultur. V zemích západní Evropy narůstá kriminalita, vznikají nové a nové no-go zóny, lidé se bojí, ale pro představitelé EK je to obohacení naší kultury. Učebnicovými příklady kognitivní disonance jsou reakce na migraci u nás, „vždyť tady žádní nejsou“, nebo „oni k nám nechtějí“… Tyto výroky lidí, žijících ve společném Schengenském prostoru, v kontextu s kvótami a opakovaným tlakem EU na V4 na příjímání migrantů, připomínají majitele domku v již hořící vilové čtvrti, který odmítá rozbalit hadici a volat hasiče se slovy „vždyť náš dům nehoří“.  

Kognitivní disonance objasňuje víru miliard lidí v nespočet ideologii, náboženství, bohů a proroků či konspiračních teorii. Přesvědčení a víra lidem na jedné straně dává sílu, ale na druhé straně může být velice nebezpečná a zneužitelná. Společnost globalistů, která je přesvědčena o svém poslání, mění historii, bourá sochy, zakazuje filmy a zavádí celosvětovou cenzuru. Upravují neustále realitu a fakta, jen aby vše bylo v souladu s jejich ideovým přesvědčením. Bohužel měřítko, v jakém se celá plejáda zvrácených hodnot a ideologii šíří světem, je nesrovnatelné s minulostí. Ani realita, matematika či fyzika a ani jiné exaktní vědy nedokáží zamezit i sebedestruktivnější ideologii šířené globálními médii, organizacemi či státy.   

Možná existuje způsob, jak ochránit normální svět, ale k tomu potřebujeme odvážné a čestné muže a silný a sebevědomý národ, který si včas uvědomí, co je důležité a nebude se honit za malichernými návnadami médii. Jedině lidé, kteří budou neustále korigovat názory podle reality, matematiky, fyziky, historie a zkušeností předků. Budou používat selský rozum a analyzovat a kalibrovat události. Budou stateční a nenechají se ovlivňovat davem a médii a budou trvat na svobodě slova už z principu. Budou chránit demokracii a bojovat proti všem omezením svobody a proti každému tabu. Jedině tito lidé mohou být nadějí pro tento svět. Važme si takových lidí a buďme také takoví.      

    

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 719 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)