MOST!
29.1.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Most! Rasistický, vtipný nebo propagandistický seriál ČT?

Sdílejte článek:

COM

Fenoménem současných českých obrazovek se stal seriál Most! na ČT 1. Užaslý divák s překvapením vstřebává náklad kurev, pičí a “rasistických” hlášek na veřejnoprávní televizi před 22. hodinou a také užasle se ptá: Co tím vlastně ČT chce říci?

Herci a producenti mohou oslavovat. Popularita seriálu je stále větší a větší. Pondělní, v pořadí už čtvrtý díl, sledovalo v premiéře 1,46 milionu diváků, což je zatím od jeho uvedení nejvíce. Scenárista a režisér Jan Prušinovský je tvůrcem komedií František je děvkař a Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, ale i seriálu Trpaslík, kde bodře “tepal” rasismus a xenofobii.

Je tedy Most! rasistický, vtipný nebo propagandistický? Zkusme najít odpovědi v hodnoceních diváků na ČSFD:

  • Já se u prvního dílu docela bavil, jen je třeba oprostit se od skutečnosti, že základní snahou Mostu je vykreslit bílé lidi radikálnějších názorů jako hloupé a neúspěšné nicky, zatímco cikáni jsou vlastně docela fajn. Ostatně, jak jinak by se mohl takový seriál dostat na Českou televizi, kdyby se mezi řádky neskrývala multikulturní propaganda? Přesto je třeba uznat, že Kolečko pobavit umí a já se navzdory svému nesouhlasu se základním posláním seriálu pokusím po shlédnutí všech dílů hodnotit objektivně.
  • Jednoduše geniální! Šmakuláda je mrtvá. Ať žije Uhlířova svačinka! Konečně politicky nekorektní mluva v ČT. Cikán je prostě cikán. Samo, že je to agitka. Ale tak povedená, že to určitě sleduje i Vandas s Bartošem. Teď si představte, že takhle opravdu statisíce lidí na Severu po 30 letech budování kapitalismu žijí. Co sociálně citlivé vlády za ty roky pro ně udělaly? V Ústí nad Labem Krásné Březno se bojíte vystoupit z auta. Jeďte se tam podívat. Takže tragikomedie.
  • Zatím nejzábavnější seriál z ČT, který se s ničím nesere a vychází z reality. Někdo tu psal že je to pro retardované od retardovaných nebo tak něco, jsem strašně rád že jsem retard a primitiv a tahle krásná primitivní zábava mě maximálně baví. Seriál pro ty, co nepotřebují mít před zapnutím TV vystudovaných 15 vysokých škol se zaměřením na jadernou fyziku a Matfyz jako bonus, pro to, aby se pobavili nad jednoduchostí nás duševně slabých.
  • Petr Kolečko mě svými nenáročnými komediemi o stereotypech baví už pár let. Jeho Most! přišel v době vzrůstající nenávisti a xenofóbie, které komediálně nadzvedává možná až do absurdna, aby ukázal všem, jak hloupé a krátkozraké jejich chování občas bývá. Náramně se bavím a myslím, že bavit se musí každý, koho zrovna humor na absurdní stereotypní myšlení národa s průměrným IQ 98 neuráží. Na druhou stranu chápu, že jsou i tací, co zavírají diskuze Novinek a podobných serverů, jelikož nejsou schopni číst tu mezilidskou hloupost. Takovým se ani seriál Most! líbit nebude.
  • Most, který rozděluje… Seriál Most! má být podle České televize “projekt, který si s nadsázkou bere na paškál složitá témata, jakými jsou nesnášenlivost či xenofobie”. Já se u prvního dílu zasmál, spontánně, od břicha, pár gagů mě dostalo. Hlavně v první polovině. Hofmann mi přišel úžasnej v roli Luďka, i další postavy sedí do rolí. Ale od nástupu transsexuálního tématu mi nějak neseděly samotný role. A ten příběh. A hlavně smysl projektu. Druhý díl mne zasekl úplně. Má tohle bavit? Tím, že jednomu nácičkovi nestojí péro a houpne mu, když kouká na umělý kozy transex bratra hrdiny? Má bavit “unikátní” scénou načapání u onanie? Má bavit exknězem ožralým jako korytnačka? Má bavit akcentovanou stupiditou téměř všech postav (bílých, cikán Franta je snad jedinej z reálnýho světa)? Nebo má ten projekt něco jako ukazovat, nějaký podobenství, poučení, memento? Je to forma boje proti nesnášenlivosti a xenofobii? Tím, že ukazuji divákovi extrémní a extrémně hloupou podobu xenofobie, homofobie atd.? Jo, já se rád zasměju, někdy i jednoduchým, pudovým či vlhkým vtipům. A jasně, že se někdy rád zasměju i něčí hlouposti, tedy hloupému jednání. Ale u tohoto úžasného projektu mám dojem, že se se autoři posmívají. Že oni, ze svého intelektuálního piedestalu, takto nazírají na všechny lidi, kteří jejich výšin nedosahují. Že každý, kdo někdy cítí xenofobii, každý, kdo se cítí bezpečně v tom, co je jeho, co zná a je nesvůj z něčeho, čemu nerozumí, je stejnej debil, jako jejich postavy. Být před volbama, tak si říkám, že je to útok na SPD, ale on je to útok na velkou většinu lidí, kteří nejsou na těch úžasných intelektuálních výšinách, který nejsou “nad věcí” a nerozumějí té umělecké nadsázce, protože ten reálnej život žijí. Jsem zvědavý, jak moc se tento veřejnoprávní boj proti xenofobii, homofobii atd. líbí reálným transkám či dalším dotčených menšinám, které chce seriál chránit před nenávistí. Možná reaguju přehnaně, ale já se prostě u druhého dílu docela přestal smát a marně hledám jak vtip, tak to poučení… Nebo je to tim, že tuhle věc dala Česká televize hned po Raplovi, kterej se dle mého extrémně povedl. A v něm mi tedy bylo jasný hned, jak je to s tou xenofobií (skvěle provedení náckové, taky s nadsázkou, jako debilové, ale docela reálnou). Prostě tomu nerozumím. Česká televize umí produkovat skvělé a neotřelé věci, silné, jako třeba Rapl nebo Labyrint, a pak tohle… Samozřejmě, tohle všechno je věc subjektivního dojmu. Tohle je ten můj.
  • Tvůrce neznám a jsou mi ukradení, já hodnotím to co jsem viděl za 47minut… ČST si prostě vytvořila další agitku, kde ukazuje cikány jako ťuťu hodné lidičky, zatímco Češi jsou tam ukazováni jako totální “white trash” spodina a odpad. Nablblí pražáci tam museli nacpat úplně všechno. Cikány (vykreslená samozřejmě korektně), úchyla transku no snad jen ti skini a feťáci tam ještě chyběli, aby byl pohled pražských lepšolidí na nás ostatní póvl úplnej. Hra na nekorektnost je pak už jenom ubohou kulisou téhle agitace. Řekl bych, že nekorektnost je podmínkou a podstatou našeho humoru, takže odvolávat se jenom na to… to je trochu málo. Stejně tak nekorektní jsou pouze postavy a jejich “hlášky”. Sami tvůrci do toho žádný nekorektní děj nedali. Váhám mezi odpadem a jednou hvzězdou. 
  • Nemyslím že bych jednoduchý nebo nutně potřeboval jednoduché filmy nebo seriály, naopak. Ale myslím že Most bere vše s nadhledem a s určitým zvýrazněním kouká na celou naší společnosti. Na rozdíl od mnohých komentářů nikoho nesoudí, neškatulkuje ale prostě bere vše s humorem. Za mně osobně se to povedlo a čas ukáže že to byl správný počin, neb tohle jsme opravdu mi Čecháčci jak vyšitý.
  • Témata jako multikulti… transgender… i cikánská pracovitost – to vše mělo a má na ČT zelenou, jen zatím nemělo a nemá sledovanost. Tak se pár chytrých hlav v ČT dalo dohromady a vymyslelo MOST… Most jako město, ale zároveň jako symbolický most, který názorově rozdělené strany společnosti spojí a umožní jim k sobě najít cestu a podat si ruce… No neberte to za ty prachy! Tak snad jim Kolečko neskočil na špek a nezačal (samozřejmě neškodně a prostřednictvím rádoby politicky nekorektních vtípků a hlášek) “nastavovat zrcadlo” té – z hlediska ČT – přiboudlé a zakonzervované většinové společnosti. To už tady v minulosti taky bylo. Na Lajnu ani na Čtvrtou hvězdu to zatím není, a mimochodem: kdyby transsexuála Pavla/Dášu nehrála žena, ale skutečný transsexuál (v branži se pohybující herec/herečka Petr/Lucie Brychtová – mimochodem, proč ho/ji neobsadili?) nebo třeba Jan Cina, který ji “předaboval”, tak by na to koukal pouhý zlomek těch, kteří si v pondělí večer přepnou na ČT. Po druhém dílu se moje obavy potvrdily – namísto skutečné léčby smíchem jde pouze o placebo.
  • V rovině buranské komedie je to občas i vtipné a odvíjí se tam nějaký příběh, nejsou to jen sitcom scénky, což je třeba při bídě současného českého filmu ocenit. K tomu má Most! zajímavé, nesourodé a vesměs sympatické postavy, navíc slušně zahrané.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 6 195 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
37 komentářů