facebook23
8.7.2019
Kategorie: Společnost

Monstrum zvané Facebook

Sdílejte článek:

BENJAMIN KURAS

Máte-li něco investovaného do některé kryptoměny, možná jste si všimli náhlého poklesu její hodnoty koncem června a začátkem července. A jestli jste si položili otázku, co za tím vězí, zde máte odpověď. Monstrum zvané Facebook. Jestli jste pak trochu brouzdali po anglofonním internetu, mohli jste narazit na titulky jako tento: Facebook se pokusil zničit celé odvětví a zlikvidovat konkurenci.
 

Co vlastně udělal? Nejprve zakázal reklamu kryptoměn na svých platformách. Údajně z etických důvodů. Jsou prý „spojeny s klamnými propagačními praktikami“. To bylo před rokem. Následovaly ho Twitter a Google. Nedostatek reklamy plus Facebookem šířená negativa o kryptoměnách obecně se promítly do postupného poklesu hodnot a poškodily firmy, které kryptoměnami financovaly svoje investice. Když takto „etickým“ postupem Facebook znehodnotil ostatní, ještě „etičtějším“ postupem letos v květnu oznámil vydání vlastní kryptoměny zvané Libra. Zřejmě jediná kryptoměna na Facebooku (a asi i Twitteru a Googlu) propagovaná. A podporovaná platebními korporacemi Visa, Mastercard, Uber, Stripe a Booking. Jiné kryptoměny jako by přestaly existovat.

Tato akce Facebooku (a jeho dvou nohsledů) je ilegální v několika zemích, včetně Austrálie, kde na ně bylo vydáno soudní stíhání. Vede je malá australská právnická firma JPB Liberty, ustavená specificky pro účel obrany svobody internetu. Podle ní tato tři internetová monstra porušují australský zákon o konkurenci a ochraně spotřebitelů a způsobují mnoha podnikům miliardové škody. Mohou podle australských zákonů být v Austrálii souzeny za škody způsobené kdekoli na světě. K žalobcům se může připojit kdokoli odkudkoli, kdo vlastní kryptoměny nebo jejich prostřednictvím obchoduje a byl nějakým způsobem poškozen.

Asi není náhodou, že ratingová firma Standard & Poor’s v téže době vyškrtává Facebook ze svého indexu ESG (ekologicky, sociálně a manažersky etických podniků). Facebook se podle ní zaplétá do příliš mnoha konfliktů týkajících se ochrany soukromých údajů, chabé transparentnosti řízení a zvládání rizik.

A má toho Facebook na krku víc. Zatímco se neblaze proslavuje útoky na svobodnou žurnalistiku a vymazáváním politicky nekorektních reportérů jako Pamela Geller, Alex Jones, Paul Joseph Watson, Tommy Robinson a dalších desítek podobných, neštítí se vytvořit speciální džihádistickou stránku pro Al-Kajdu, která dostává 4 400 lajků, nebo nechávat nedotčená agresivní kázání antižidovských a antikřesťanských imámů. Někteří kritikové Facebooku jeho šéfy viní ze záměrného prosazování radikálního islámu a umlčování veškeré kritiky podle zákonů šaria. Podobné podezření vyslovila jedna z obranných zpravodajských agentur zvaná The National Reconnaissance Office (NRO)

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg mezitím dál s evropskými politiky vesele debatuje o ještě tužším utahování cenzury internetu evropského. Merkelové už před pár lety přiklepl algoritmické vymazávání projevů „nenávisti“. Macronovi právě slíbil (ve světové premiéře), že identifikační podrobnosti „nenávistných“ projevů bude předávat přímo francouzským soudům, neboť podle francouzských zákonů se „hate speech“ posunula na trestnou úroveň terorismu a nepodléhá už zákonu o svobodě informací. A připomeňme si, že „nenávistný projev“ je definován jako cokoli, co kdokoli vnímá jako nenávistné.

Jeden takový případ, na němž se Facebook podílí, se ve Francii právě řeší, s širokým mediálním rozmáznutím. Proslavil se pod názvem „l’affaire de la jupe“ čili případ sukně. Je v něm šikanován otec mladé ženy, kterou muslimský řidič autobusu i s její kamarádkou odmítl pustit dovnitř, v 11 v noci, v poměrně nebezpečné čtvrti Paříže. Měla sukni, tak ji pokáral „máš se slušně oblékat.“.

Tato událůstka by možná zůstala mediálně nepovšimnutá, nebýt několika zajímavých detailů. Otec „neslušně“ oblečené dívky je původem Alžířan a poměrné známý spisovatel Kamel Bencheikh. Ve Francii zběhl z islámu, stal se ateistou a rád se označuje za islamofoba. Nelenil, sdělil příběh své dcery na své facebookové stránce a žádal vyšetření a omluvu od dopravního podniku. Čistá reportérská zpráva bez jakéhokoli projevu nenávisti. Ledaže se za takový dá pokládat jeho popis řidiče s „plnouvousem maghrebského stylu“. A taky že ano. Facebook zprávu vymazal s poznámkou, že obsahovala „výzvu k nenávisti“.

Z mediálních reakcí by se zdálo, že Francie se proti internetové cenzuře (a sílící islamizaci) bouří. Jak dlouho to vydrží, moc napětím nepřestávejme dýchat. Postačí pár těch reakčníků odsoudit za „projev nenávisti“, a bude vymalováno. Zákon se má přece dodržovat. Tak jako se kdysi dodržoval třeba zákon, že Žid nesmí do kavárny.    

 

Autor: Benjamin Kuras

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 826 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
42 komentářů