KLIMA
24.8.2019
Kategorie: Společnost

Modrá, nikoli zelená planeta

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

lubos-zalom8847970_0Klimatičtí záškoláci prohlašují, že svoje teze staví na vědeckých faktech. Dobře, odhlédněme nyní na chvíli od toho, jak nedůvěryhodnou se klimatologie díky své politizaci stala.

Předpokládejme na chvíli, že se klima skutečně nepřirozeně otepluje, a že za to může produkce CO2 člověkem. Co tedy s tím?

 

Přírodní věda poskytuje odpovědi na otázky o přírodních jevech: teplota, hladina moří, růst ledovců, celkový vývoj klimatu. Může nastínit i určitý vývoj do budoucna. Není však kompetentní k tomu, aby posuzovala vliv klimatu na lidskou společnost. K tomu je kompetentní ekonomie. Pouze ekonomie nám dává ucelený obrázek o nákladech a přínosech změn klimatu, stejně jako o nákladech a přínosech navrhovaných řešení.

Václava Klause netřeba představovat – ekonom a jeden z mála skutečných politiků, kterého jsme zde za posledních třicet let měli. Žádný jiný evropský, a troufám si říci světový politik toho pro racionální opozici proti klimatickému alarmismu nevykonal tolik co Václav Klaus. Proti zelené ideologii vlastně aktivně vystupoval od začátku své politické kariéry a kritizoval ji jak z pozice ekonoma, tak z pozice klasického liberála.

V roce 2007, už jako prezident ČR, napsal knihu Modrá, nikoliv zelená planeta,v níž shrnul svoje postoje vůči klimatickému alarmismu. Odvolává se na přírodní vědce jako je např. profesor Fred Singer. Jako ekonom především upozorňuje, jak důležité je v otázce globálního oteplování téma diskontování budoucnosti a také efekt bohatství a technického pokroku.

Diskontní sazba je vlastně cenou času, která převádí či přepočítává dnešní hodnotu na hodnotu budoucí. Budoucí hodnota je nutně nižší nežli ta současná. Problém klimatických alarmistů je, že hodnotí budoucnost takřka stejně jako dnešek; jimi předpokládaní diskontní sazba je nesmyslně nízká. Jako by nám chtěli namluvit, že budoucí generace budou hodnotit náklady změn klimatu stejně jako my, třebaže budou mnohem bohatší.

Václav Klaus dále upozorňuje, že je nutné brát v úvahu náklady obětované příležitosti. Opatření proti globálnímu oteplování budou něco stát, a vynaložené prostředky tedy nepůjde použít jinde – a budou chybět. Kjótský protokol požadoval omezení použití fosilní energie o třetinu, což znamená enormní náklady. Výsledkem mělo být snížení teploty o 0,05 stupně do roku 2050. To je trochu drahá legrace, že? Alarmisté jsou však očividně ekonomií nepolíbeni…

Václav Klaus v dalších letech napsal ještě dvě knihy na téma globálního oteplování. Za prvé je to sborník jeho textů s názvem Modrá planeta v ohrožení. V roce 2017 napsal knihu Zničí nás klima nebo boj s klimatem?, v níž vlastně aktualizuje a doplňuje svá stanoviska. Po deseti letech od vydání své první knihy o změnách klimatu dochází k závěru, že situace se příliš nezměnila. Klimatické náboženství je stále na koni a stále je s to ohrožovat naši svobodu. A stále chybí dostatečně hlasitá opozice. Texty Václava Klause poskytují důležitou obhajobu střízlivého, ekonomického a v neposlední řadě klasicky liberálního přístupu, který je však v debatě o ekologických otázkách odsouván na vedlejší kolej.

Jak nás nabádají klimatičtí záškoláci, naslouchejme vědě, hlavně tedy té poctivé vědě a poctivým vědcům. Stejně tak je nutné naslouchat ekonomii, protože pouze ta, jakožto věda o lidském jednání, dává celkový obrázek. Zasluha Václava Klause je v tomto nepopiratelná. Bez jeho publicity významného politika by otázka ekonomie a svobody byla v debatě o globálním oteplování patrně zcela opomenuta. Ekonomie je důležitějším polem pro argumentaci než přírodní věda. Přesto však není nejdůležitější. Ani ekonomie není schopna sama o sobě spor globální oteplování rozhodnout a zachránit naši svobodu.

Příště si povíme, proč tomu tak je.

Na viděnou příští pátek.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 729 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.