27.11.2013
Kategorie: Společnost

Modlitba za peníze

Sdílejte článek:

MIROSLAV VÁCLAVEK 27|11|2013

“Bída a hlad na světě není proto, že nedokážeme nasytit chudé, ale proto, že nedokážeme nasytit bohaté.” Matka Tereza 

 

 

Ať chceš nebo ne, narodil ses na tento svět, ať chceš nebo ne budeš žít svůj život a na konci ať chceš nebo ne, z něj složíš účet, praví židovská moudrost o každém z nás a připomíná nám tak jeho slovy naši prchavost, stejně jako zázrak života, který stojí na počátku každého z nás a o jehož příčinách nevíme vůbec nic.

 

Nevíme, proč vlastně existujeme, odkud jsme přišli a jaký máme smysl. Naše vědomosti, kterých jsme dosáhli, nám sice umožňují vyhladit veškerý život na Zemi stisknutím jednoho tlačítka, ale s životy samými si poradit neumíme.     

 

Moderní člověk je paradoxně obklopen různými škatulkami a krabičkami, pomocí nichž může komunikovat s někým jiným na druhém konci světa, ale přestává si rozumět s tím, s kým sedí v jedné místnosti.

 

Záplava informací a hluku, která se na nás valí, nás neobohacuje, jak by se snad zdálo, ale oslepuje nás, otupuje a ohlušuje a bere nám naše největší dary, kterými jsou svobodná mysl a vůle a po milionech nás shání do stád, která pasou nikoliv pastýři, ale pasáci.

 

Miliony lidských bytostí stvořených k obrazu Božímu, přestalo vnímat krásu světa a namísto toho čeká, až jim ji přinese televizní program, nebo internetový odkaz.

 

Je to obraz světa ovládaného zlem.

 

Zlem závisti, lakoty a nenávisti, která zatemňuje rozum a vede k úpadku lidské bytosti, které se tak říká volič, konzument, zákazník, dlužník, zaměstnanec, nebo daňový subjekt. Nikoliv člověk.

 

Jestliže nám jedno přísloví říká, že za vším hledej ženu, pak i jí hledej za penězi.

 

Peníze jsou podivuhodná věc. Z člověka nízkého mohou udělat někoho, k němuž budou ostatní vzhlížet a klanět se mu, z vraha mohou učinit světce a ze zločince zákonodárce  a to všechno zase naopak.    

 

Ať už chceme nebo ne, nikam před nimi neutečeme, protože jsou jednou ze sil tohoto světa stejně, jako jsou jimi vítr, oheň, nebo voda.

 

A stejně jako ony živly mohou sloužit, tvořit a pracovat, ale stejně tak ničit, bořit a zabíjet.

 

Je s podivem, že živočich honosící se názvem Homo sapiens, tedy Člověk rozumný, tento živel, který sám vytvořil, nechává spíše vykonávat zlé, než aby se jej naučil ovládnout jako již zmíněný oheň, který by jej hřál, vítr, který by poháněl jeho lodě, nebo vyráběl elektřinu jako voda.

 

Člověk se zmohl na pouhé konstatování své nemohoucnosti, kterou nazval ekonomie, za jejíž pomoci konstatuje, že na peníze a počasí je krátký a každý ekonom je tudíž někdo, kdo vlastně neví co s tím.

 

Stejně jako meteorolog v tváři tvář tornádu.

 

A přesto je možné nechat sloužit i tuto sílu, která stála a stojí u tolika válek, konfliktů a neštěstí, aby i ona byla zdrojem, nikoliv molochem, který požírá jak lidské duše, tak jejich těla.

 

Stačí jen změnit polaritu našeho myšlení.   

 

Uvědomit si jak krátká je chvíle našeho života.

 

A že by neměla být časem utrpení, strachu, ponížení a malosti, ale oslavou a radostí.

 

Vždyť jenom my sami jsme těmi, kteří tvoří a určují, jak žijeme. Nikdo než my sami nám neurčuje pravidla, hodnoty a limity.

 

Jestliže papež František ve svém nejnovějším prohlášení říká, že současný stav toho, čemu říkáme kapitalismus je neviditelným otroctvím a novou tyranií, pak má pravdu.

 

Smutnou a zahanbující o to víc, čím více jsme k ní slepí, jak dychtíme mít víc nikoliv kvůli dobrému, které by to přineslo, ale kvůli tomu abychom se mohli povyšovat nad jiné, aniž by nám došlo, že kdo se povyšuje, ten bývá ponížen, což je jedna z příčin našeho úpadku.     

 

Jak správně papež říká, jsme společností pro níž nic neznamená smrt bezdomovce, ale ztráta dvou bodů na finančním trhu je něčím, čím jsme vzápětí zaplavení odevšad a považujeme to tak za správné.

 

Což je obraz toho, kam člověka přivedla vláda peněz.

 

 

Tedy do jeho otroctví.

 

A ti, kteří loupí, kradou, vraždí, lžou, bezuzdně vysávají ponížené, provozují lichvu, odírají, ožebračují bezprávné, mrzačí chudé a trýzní opuštěné, jsou námi oslavováni, voleni, vynášeni, zbožštěni a pozlacováni, jako ti nejlepší z nás.

 

Otroctví je nakonec stejně dobrovolná smlouva mezi otrokem a otrokářem. Jinak by milionové stádo slepě nenaslouchalo příkazům toho jak má myslet, chovat se a konat, protože není v žádných silách tento stav vymoci násilím.  

 

Je třeba si to uvědomit.

 

Pokud k tomuto stavu vědomí dospějeme, jsme svobodní.

 

Je to jako probudit se z Matrixu.

 

Ano, spatříte ohavný, špinavý a krutý obraz světa, v němž člověk neznamená nic než něco, co lze vymačkat jako citron a poté odhodit.

 

Ale jedině tak si uvědomíte, že je nutné náš svět vyčistit, opravit a zbavit špatného, které jsme sami dopustili.

 

Ať peníze slouží lidem, nikoliv lidé penězům.

 

Pak všechno dostane svůj smysl.

 

Jako my sami.

 

Za to se modlím.

 

 

Miroslav Václavek Šumperk   

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 45 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.