thermometer-5372016_1280
16.10.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Moderní rekuperační jednotka vzduch vymění i ohřeje

Sdílejte článek:

Jednou z prevencí onemocnění covid 19 je spolu s častým mytím rukou i časté větrání. I větrat se však musí umět. Pouhé otevření oken na ventilačku bohužel nestačí. A intenzívní větrání vás zase připraví o draze zaplacenou energii!

Větrání není ničím jiným než výměnou vzduchu. Ale tato výměna nebývá zrovna levná. Tipli byste si, že tím správným větráním ušetříte až 70 % energie? A jaké větrání je to správné? Dozvíte se z následujícího článku.

Větrejte a ohřívejte vzduch zároveň

Řešením je účinná rekuperace vzduchu v podobě moderní rekuperační jednotky. Ta vám navíc vzduch v interiéru nejenom obmění (a tím vyvětrá), ale zároveň i ohřeje. K tomu jej odvlhčí, zbaví prachu, virů a bakterií! Zkrátka celkově u vás doma či v kanceláři vytvoří v současné době tak žádané zdravé prostředí.

Co to je rekuperace?

Jak je to možné? Při odpovědi na tuto otázku si budeme muset oprášit znalosti z fyziky. Ta rekuperaci popisuje jako zpětné získávání tepla, a dělí ji na aktivní a pasivní. Pokud k přenosu tepla dochází samovolně, tedy bez dodání elektrické energie, hovoříme o rekuperaci pasivní. Aktivní rekuperace pak funguje na principu tepelného čerpadla.

Dekuperace centrální a decentrální

Rekuperační jednotku je samozřejmě zapotřebí nechat si navrhnout specializovaným projektantem. Na výběr budete mít dekuperaci centrální s jednou rekuperační jednotkou a jedněmi rozvody vzduchu v domě, a dekuperaci decentrální, které se také říká lokální, s rekuperační jednotkou v každé místnosti.

Zažádejte o dotaci!

Pokud o pořízení rekuperační jednotky uvažujete, prostudujte si program Nová zelená úsporám vyhlášený Státním fondem životního prostředí, který na rekuperační jednotky za splnění určitých podmínek poskytuje až 150 tisíc korun. Tím se vaše náklady sníží na minimum. A ušetříte, jak jsme zmínili v úvodu tohoto článku, i samotným provozem jednotky. Věřte, že ekonomičtější řešení budete hledat velmi těžko.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 174 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...