netbyznys
19.9.2019
Kategorie: Společnost

Moderní doba v zajetí hesel

Loading...
Sdílejte článek:

J3K

Moderní doba je těsně spjatá s elektronikou. Mobilní telefony výkonnější než celé vybavení Apollo 13, tablety s obrazovkou podobnou prvním televizím a notebooky schopné pracovat bez přívodu elektřiny i celý den vytlačily většinu stolních přístrojů, jejichž rozměry byly donedávna považované za výkřik miniaturizace. Množství zařízení si po nás žádá různá hesla, podobně k nám přistupují i soukromé a státní instituce. Svět se stal zaheslovaným pod dozorem všudypřítomných kamer. Jaký to paradox.

Osobní data jsou vynikajícím obchodním artiklem. Už to, že jste, je pro obchodníky dobrou zprávou. Když navíc vědí, kde jste, co děláte, co Vás baví, co jíte, v čem chodíte, jezdíte, kolik máte dětí, jak trávíte volný čas, co nakupujete, co nesnášíte, koho volíte, jak vypadáte, kolik let tu už jste, jste muž či žena, preferujete li vztah s mužem nebo ženou, nemovitostí a peněz, v tu chvíli se stáváte potencionálním zákazníkem a klientem. Dostanete přidělené číslo, plastovou zákaznickou kartu, zvolíte si heslo, způsob komunikace a placení, dostali Vás. Všechna ta hesla, která používáte, by se měla lišit. Normální člověk jich má třeba 10, hodně aktivní lidé i 3x tolik, protože je potřebujete u telefonů, počítačů, při registracích na stránkách, přihlašování do mailu, internetbakingu, na facebook a jiné sociální sítě, na obchodní servery, ale i k občance a platební kartě. Různorodost hesel je doporučována kvůli bezpečnosti, kterou neustále narušují různí hackeři. A protože ani sebesložitější heslo pro ně, respektive pro programy jimi používané, není žádný problém, snaží se odborníci vymyslet další kombinace zajištění. Takže existují systémy plné kontrolních otázek, napojení na telefonní čísla, jiný mail, k němuž zase potřebujete heslo.

Problém nastává ve chvíli, kdy si heslo zvolíte a ihned někam nepoznamenáte. Počítače i mobily si už totiž Vaše hesla uloží, ale zpět Vám ho většinou neprozradí. Nejste přeci debil, který by si ho nezapamatoval. Takže dalších pár let se přístroje automaticky připojují, to až do doby, než jej potřebujete vyměnit. V tu chvíli jste v koncích. Zkuste na Seznamu získat zpět své zapomenuté heslo. Jestliže hacker ho objeví za pár minut, Seznam po Vás chce odpovědi na kontrolní otázky typu kdo je Váš nejoblíbenější herec, poptá se, komu často píšete, jaký je vzhled mailové schránky. Proboha, kdo to má vědět? Možná jste při zakládání mailu před deseti roky, když zrovna běželi Rafťáci, napsali jméno herce Mádla a po jeho inteligenčních politických výblitcích z posledních let byste si radši zlomili ruku, než byste něco podobného zase napsali, případně jste si tam dali Holubovou, která Vás nedávno nazvala víceméně bezmozky, to jen proto, že jste přispěli ke zvolení Zemana prezidentem, zatím co si z jejího oblíbence Drahoše na facebooku utahujete. Takže po tolika letech si těžko představíte správnou odpověď na kontrolní otázku a jste v koncích. Nikdo Vám heslo nesdělí a nabídnou založení nového mailu. Nikoho nezajímá, že ten původní je pro Vás velmi důležitý, pro některé až životně.

O problematice potřeby občasné obnovy elektronických spotřebičů se dá psát donekonečna a lidé si uvědomují, že jsou sní spojené nepříjemné úkony většinou spojené se sháněním ajťáka. Takže dokud to jde, jede se na starším přístroji, který je však nastaven tak, aby vydržel omezenou dobu. A když někomu slouží déle, prostě se stopne vývoj softwaru a člověk prostě chtě nechtě zakoupí nový produkt. Třeba u televizí se našim politikům povedl majstrštyk, když během pár let znovu změnili vysílací frekvence a přinutili lidi neochotné zabývat se několika dálkovými ovládáními koupit nový přístroj. Navíc jen proto, aby byl uvolněn vzdušný prostor 5G technologii, kterou již v Japonsku a Austrálii zakázali z důvodu ohrožení zdraví jak lidí, tak i zvěře. To u nás se nic podobného v potaz nebere, O2, T-Mobile a Vodafone potřebují rozšířit služby, přenosné sítě jsou přetížené a internet kolabuje. Co na tom, že nám po spuštění vyskočí mozek z hlavy?

Elektronika vstoupila do soukromí i jinde. Platby v obchodech pomocí karet jsou zlem, které si lidé neuvědomují. Pokud něco skutečně narušuje soukromí, pak je to právě tento způsob nakupování. Banky i obchodníci o Vás ví vše potřebné. A obě tyto skupiny subjektů jsou povinné předávat tyto informace policii a finančním úřadům. Zároveň s nimi i obchodují, respektive mohou to dělat. Takže jste pod drobnohledem i kontrolou. Kde kdo ví, kde a co nakupujete, také za kolik, ale též kde žijete, kde se pohybujete. V tu chvíli je možné srovnávat Vaše příjmy a výdaje, zadluženost i majetnost. A od toho se odvíjí další možnosti dozoru, na jehož konci může být pár let ve vězení, ale také vykradené dům a účty. Ještě větší průšvih to bude, až se přejde k záporným úrokům v bankách. Nebudete chtít platit za to, že máte peníze na účtu, jenže… S navyšováním počtu plateb kartou dojde k utlumování hotovostních plateb a až skončí úplně, bude postačovat vypnutí terminálů a nekoupíte si ani rohlík. Tvrzení, že nemáte co skrývat, bude v tu dobu už jen klišé. Prostě jeden den budete mít na účtu milion, druhý den nulu. Stalo se to před pár roky na Kypru a bude stávat zase. Probudíte se jako rukojmí bank, státu, politiků. Ne vždy je elektronika progresem vedoucím k našemu dobru. Za pláštíkem pohodlnosti je skryt represivní systém. Jsme v zajetí hesel, pinů, čipů, vizuální kontroly pomocí kamer. Přijde li přírodní katastrofa či válka, bude návrat k mechanice a technice, výměnnému obchodu a životnímu realismu bleskovým. Platí to nejen pro obchod, ale i dopravu, komunikaci mezi lidmi. Nezapomínejte tedy na to, že i bez elektroniky se dá žít a někdy i lépe. Mnohem lépe. Ostatně platba kartou je pro nás konzervativce stejné zlo, jako sex s gumovou pannou. Ono pomazlit se s těžce vydělanou pětitisícovkou je totiž fakt lepší, než o ni přijít, aniž bychom ji někdy spatřili.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Nezn. dárce 0,01 BTC, Eduard Ezer 500,- Kč, ing. Ivan Svoboda 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč


Celkem za měsíc: 19 920,78 Kč
Vybráno 56.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 563 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.