netbyznys
19.9.2019
Kategorie: Společnost

Moderní doba v zajetí hesel

Sdílejte článek:

J3K

Moderní doba je těsně spjatá s elektronikou. Mobilní telefony výkonnější než celé vybavení Apollo 13, tablety s obrazovkou podobnou prvním televizím a notebooky schopné pracovat bez přívodu elektřiny i celý den vytlačily většinu stolních přístrojů, jejichž rozměry byly donedávna považované za výkřik miniaturizace. Množství zařízení si po nás žádá různá hesla, podobně k nám přistupují i soukromé a státní instituce. Svět se stal zaheslovaným pod dozorem všudypřítomných kamer. Jaký to paradox.

Osobní data jsou vynikajícím obchodním artiklem. Už to, že jste, je pro obchodníky dobrou zprávou. Když navíc vědí, kde jste, co děláte, co Vás baví, co jíte, v čem chodíte, jezdíte, kolik máte dětí, jak trávíte volný čas, co nakupujete, co nesnášíte, koho volíte, jak vypadáte, kolik let tu už jste, jste muž či žena, preferujete li vztah s mužem nebo ženou, nemovitostí a peněz, v tu chvíli se stáváte potencionálním zákazníkem a klientem. Dostanete přidělené číslo, plastovou zákaznickou kartu, zvolíte si heslo, způsob komunikace a placení, dostali Vás. Všechna ta hesla, která používáte, by se měla lišit. Normální člověk jich má třeba 10, hodně aktivní lidé i 3x tolik, protože je potřebujete u telefonů, počítačů, při registracích na stránkách, přihlašování do mailu, internetbakingu, na facebook a jiné sociální sítě, na obchodní servery, ale i k občance a platební kartě. Různorodost hesel je doporučována kvůli bezpečnosti, kterou neustále narušují různí hackeři. A protože ani sebesložitější heslo pro ně, respektive pro programy jimi používané, není žádný problém, snaží se odborníci vymyslet další kombinace zajištění. Takže existují systémy plné kontrolních otázek, napojení na telefonní čísla, jiný mail, k němuž zase potřebujete heslo.

Problém nastává ve chvíli, kdy si heslo zvolíte a ihned někam nepoznamenáte. Počítače i mobily si už totiž Vaše hesla uloží, ale zpět Vám ho většinou neprozradí. Nejste přeci debil, který by si ho nezapamatoval. Takže dalších pár let se přístroje automaticky připojují, to až do doby, než jej potřebujete vyměnit. V tu chvíli jste v koncích. Zkuste na Seznamu získat zpět své zapomenuté heslo. Jestliže hacker ho objeví za pár minut, Seznam po Vás chce odpovědi na kontrolní otázky typu kdo je Váš nejoblíbenější herec, poptá se, komu často píšete, jaký je vzhled mailové schránky. Proboha, kdo to má vědět? Možná jste při zakládání mailu před deseti roky, když zrovna běželi Rafťáci, napsali jméno herce Mádla a po jeho inteligenčních politických výblitcích z posledních let byste si radši zlomili ruku, než byste něco podobného zase napsali, případně jste si tam dali Holubovou, která Vás nedávno nazvala víceméně bezmozky, to jen proto, že jste přispěli ke zvolení Zemana prezidentem, zatím co si z jejího oblíbence Drahoše na facebooku utahujete. Takže po tolika letech si těžko představíte správnou odpověď na kontrolní otázku a jste v koncích. Nikdo Vám heslo nesdělí a nabídnou založení nového mailu. Nikoho nezajímá, že ten původní je pro Vás velmi důležitý, pro některé až životně.

O problematice potřeby občasné obnovy elektronických spotřebičů se dá psát donekonečna a lidé si uvědomují, že jsou sní spojené nepříjemné úkony většinou spojené se sháněním ajťáka. Takže dokud to jde, jede se na starším přístroji, který je však nastaven tak, aby vydržel omezenou dobu. A když někomu slouží déle, prostě se stopne vývoj softwaru a člověk prostě chtě nechtě zakoupí nový produkt. Třeba u televizí se našim politikům povedl majstrštyk, když během pár let znovu změnili vysílací frekvence a přinutili lidi neochotné zabývat se několika dálkovými ovládáními koupit nový přístroj. Navíc jen proto, aby byl uvolněn vzdušný prostor 5G technologii, kterou již v Japonsku a Austrálii zakázali z důvodu ohrožení zdraví jak lidí, tak i zvěře. To u nás se nic podobného v potaz nebere, O2, T-Mobile a Vodafone potřebují rozšířit služby, přenosné sítě jsou přetížené a internet kolabuje. Co na tom, že nám po spuštění vyskočí mozek z hlavy?

Elektronika vstoupila do soukromí i jinde. Platby v obchodech pomocí karet jsou zlem, které si lidé neuvědomují. Pokud něco skutečně narušuje soukromí, pak je to právě tento způsob nakupování. Banky i obchodníci o Vás ví vše potřebné. A obě tyto skupiny subjektů jsou povinné předávat tyto informace policii a finančním úřadům. Zároveň s nimi i obchodují, respektive mohou to dělat. Takže jste pod drobnohledem i kontrolou. Kde kdo ví, kde a co nakupujete, také za kolik, ale též kde žijete, kde se pohybujete. V tu chvíli je možné srovnávat Vaše příjmy a výdaje, zadluženost i majetnost. A od toho se odvíjí další možnosti dozoru, na jehož konci může být pár let ve vězení, ale také vykradené dům a účty. Ještě větší průšvih to bude, až se přejde k záporným úrokům v bankách. Nebudete chtít platit za to, že máte peníze na účtu, jenže… S navyšováním počtu plateb kartou dojde k utlumování hotovostních plateb a až skončí úplně, bude postačovat vypnutí terminálů a nekoupíte si ani rohlík. Tvrzení, že nemáte co skrývat, bude v tu dobu už jen klišé. Prostě jeden den budete mít na účtu milion, druhý den nulu. Stalo se to před pár roky na Kypru a bude stávat zase. Probudíte se jako rukojmí bank, státu, politiků. Ne vždy je elektronika progresem vedoucím k našemu dobru. Za pláštíkem pohodlnosti je skryt represivní systém. Jsme v zajetí hesel, pinů, čipů, vizuální kontroly pomocí kamer. Přijde li přírodní katastrofa či válka, bude návrat k mechanice a technice, výměnnému obchodu a životnímu realismu bleskovým. Platí to nejen pro obchod, ale i dopravu, komunikaci mezi lidmi. Nezapomínejte tedy na to, že i bez elektroniky se dá žít a někdy i lépe. Mnohem lépe. Ostatně platba kartou je pro nás konzervativce stejné zlo, jako sex s gumovou pannou. Ono pomazlit se s těžce vydělanou pětitisícovkou je totiž fakt lepší, než o ni přijít, aniž bychom ji někdy spatřili.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 588 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
politicon.cz
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.