TEZKA
6.3.2021
Kategorie: Společnost

Mnoholáska

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAPustila jsem si dnes během přestávky v práci rozhovor s herečkou Terezou Těžkou, jinak též hvězdou dokumentu V síti, který se věnoval problematice sexuálních predátorů zneužívajících děti prostřednictvím sociálních sítí.


Třetí část rozhovoru byla věnována polyamorii.

Herečka se svěřila se svým pestrým milostným životem. Je sice vdaná, má ale další dva partnery mimo manželství, jednoho muže a jednu ženu, přičemž tu ženu s ní sdílí i její manžel. Herečka tyto vztahy považuje za plnohodnotné a nadšeně líčí, jak je stihne všechny hezky prožívat.

Abychom tomu rozuměli: polyamorie není zveřejněná nevěra, tedy alespoň podle proklamací polyamoriků. Je to prostě mnoholáska, milujete a jste milováni na více stranách, všichni jsou v tomto vztahu dobrovolně a rádi a vzájemně se respektují.

Nemohu si pomoci, ale opravdu mne to pobavilo.

Samozřejmě, dospělí lidé nechť si dělají co chtějí, je to jejich věc. Ctím právo každého zařídit si svůj život po svém.

Ale představila jsem si, jak to funguje v praxi.

Nejsem z těch, kdo si myslí, že vztah nutně závisí na věrnosti; láska dokáže mnohé odpustit. Ale manželské a milenecké vztahy, to přece není jenom romantika. Jde také o fungování života, práce, domácnosti, o výchovu dětí, hospodaření, o tisíce záležitostí, na kterých je nutné se s partnerem dohodnout a dohody potom dodržovat. I ve dvou je to často náročné, což potom v takovém milostném slepenci? To je model vhodný maximálně jen pro lidi bez závazků, bez odpovědnosti, spíše uměleckého, bohémského založení.

Kromě toho zde hrají roli faktory ryze biologické a sociální: muži se o partnerku neradi dělí (chtějí investovat do biologicky vlastních dětí), ženy se nechtějí dělit o mužovy zdroje (ty mají směřovat do jejích dětí, nikoliv mimo rodinu). Tyto poněkud atavistické zákonitosti jsou samozřejmě zahaleny do různých vzletných frází o věrnosti, podstata je ale jiná, pevně daná a – neměnná. V soudních síních řešíme jejich důsledky neustále.

A tak mi líčení mnoholásky Terezy Těžké připadalo úsměvné a nekonečně naivní.

Obtížně si představuji matku dvou malých dětí, která manželovi večer nadšeně řekne, ať se jde projít s Áňou a užijí si hezký večer.

Anebo jinak: “Lásko, vezmu si na víkend tvůj červený sporťák, chci jet s Honzou na romantický výlet do Mariánských Lázní.”

Život v polyamorii je určitě báječný.

Ale, upřímně řečeno, herečka, která vypráví celému národu, že si ji manžel půjčuje s jiným mužem a ještě se mu to líbí, je maličko… k smíchu?

 

  • Monika Čírtková, FB
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 945 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (46 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
politicon.cz
64 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)