zne
25.7.2021
Kategorie: Ekonomika

Mladý ucha

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Dnes jedna krátká žňová glosa. Zpozoroval jsem to už loni, ale tehdy jsem to připisoval spíše náhodě. Letos se to ale ve větší míře opakovalo, takže o tom napíšu. 

 

Víte, žně znamenají docela solidní mobilizaci pracovních sil. Pracuje se šestnáct hodin denně, bez zastávky, bez oddechu. Je u nás na okrese se musí sklidit a uskladnit nějaké statisíce tun obilovin. To znamená stovky jízd traktory i jinými náklaďáky. Znamená to, že někdo rozváží svačiny, musí se víc vařit, agronomové jsou také na nohou, na silech jsou lidi na nohou a všude se na žně berou brigádníci. 

Zpravila platí, že zemědělec má víc strojů než lidí. Větší i menší traktory, různé druhy náklaďáků, mezi tím i funkční historické rarity… Během roku to nijak nevadí, protože na různé práce se hodí různé stroje a ty nepoužívané normálně stojí. Ale ve žních jede všechno co může a co je k dispozici. Zemědělci si proto najímají řidiče vlastnící průkaz T nebo C, aby těch čtrnáct dní odváželi od kombajnů do skladů. 

Kurňa, rok od roku jsou to mladší a mladší ucha. Kluci čerstvě po maturitě, kteří ještě nenastoupili do práce a užívají si poslední prázdniny. Za volantem třistakoňového traktoru prakticky nejsou vidět, neumějí couvat, v mnoha případech to řídí poprvé. Ale… nikdo jiný není. Starší chlapi prostě na žně nejdou. Nemají to zapotřebí. 

Většina zkušených řidičů nebo ani ne řidičů, ale vlastníků řidičáku na náklaďák, kterým je víc než 25 let, ti vůbec nemají potřebu chodit na žně i když se tam velmi velmi dobře platí. Žně jsou nevyzpytatelné z hlediska termínu, ale trvají krátce a ti řidiči si tam za čtrnáct dní služby od rána do večera vydělají jako za dva měsíce práce.  Přesto je to pro málokoho lákavé.  A tak zemědělcům nezbývá, než velké a drahé stroje svěřovat do nezkušených rukou a jsou vlastně hrozně rádi, že někoho mají. 

Jeden předseda družstva mi včera vážně nabízel, že mi zaplatí řidičák na traktor, pokud mu slíbím, že mu alespoň třikrát odjezdím žně. Samozřejmě dostanu k tomu plnohodnotnou odměnu. mojí kvalifikací je jen to, že je mi čtyřicet a už nejsem nevycválané hříbě, takže by si myslel, že budu jezdit opatrně a neobouchám mu stroj za miliony, narozdíl od těch mlaďochů…  A kdybych chtěl na kombajn, tak můžu jít hned, tam mě jen zaškolí a obejde se to bez papírů… 

Předloni ještě prakticky žádný mlaďoch nejezdil. Ale loni už jich pár bylo, letos už jich je vážně hodně. Někteří z nich jsou šikovní a je vidět, jak se den ode dne lepší. Někteří jsou blbci první kategorie. Za volanty tak v podstatě vidíte jen mlaďochy a dědky. Střední generace má někde svoje teplá místečka a nemají žádnou potřebu si rychle přivydělat.

Plná zaměstnanost v praxi… 

Celý tento trend jsem ještě nijak nevyhodnotil. Jen jsem si ho zatím všiml. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 162 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 3,91 out of 5)
Loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)