hands-981400_960_720
12.2.2016
Kategorie: Politika

Ministryně sociálních věcí živnostníky nesociálně škube

Sdílejte článek:

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ 12|02|2016

Ministryně Marksová je komička! Smíchy jsem se až za břicho popadala, když mi jeden živnostník-zelinář ukázal dopis, který od ní dostal.  Nebyl sám. Spolu s ním dopis v těchto dnech dostává dalších asi 600 tisíc lidí.

Ministryně v dopisu apeluje na živnostníky, aby si prý dobrovolně, sami od sebe, zvýšili svůj daňový základ a s ním i zálohy na důchodové pojištění do prvního, tedy průběžného pilíře. Že prý v opačném případě by dnešní živnostníci, kteří si mnohdy odvádějí naprosté zákonné minimum, „mohli mít v důchodu problémy.

Předpokládám, že na tenhle vtip ministryni Marksové neskočí ani osoba ducha mdlejšího. Protože lepší návod na to, jak se dobrovolně nechat státem okrást, jsem asi ještě neslyšela. A za slovem „okrást“ si stojím, byť ani trochu nepodezírám současnou vládu, že by to měla v úmyslu. Ovšem historický příklad nám vysvětlí, jak to v dějinách s těmi krádežemi bývá.

Když před několika lety vláda uvažovala o zavedení povinného druhého důchodového pilíře, byla jsem s manželem Pikorou jedna z prvních, kteří proti tomu hlasitě protestovali. Řada lidí to nepochopila a označila nás za levičáky nejhrubšího zrna. Měli dojem, že spořit si povinně na důchod ve druhém pilíři je přeci „správně pravicové“. Tihle kritici ale vůbec nepochopili, že my jsme tehdy druhý důchodový pilíř napadali nikoliv zleva, ale naopak zprava – varovali jsme, že vládě není možno věřit, že pilíř znovu nezruší, že peníze v něm nashromážděné nezestátní, že penzijní fondy nebudou prodělávat. Jak to dopadlo, všichni víme. 2. pilíř sice naštěstí nakonec nebyl zaveden jako povinný, všechno, před čím jsme varovali, se ale vyplnilo: Důchodové fondyv průměru loni vygenerovaly svým ovečkám ztrátu – ve fondech je méně, než do nich lidé vložili. Druhý pilíř, který byl zaveden na dlouhá desetiletí, nepřežil ani jednu vládu a byl zase zrušen. A peníze ve fondech u nás sice zestátněny nebyly, ale v jiných zemích ano (svého druhu o zestátnění se vlastně jednalo v Řecku).

Z tohoto příkladu je dobře vidět, že státu věřit nelze. I kdyby nakrásně jedna vláda teoreticky měla dobré úmysly, ta příští je už mít nemusí. Takže i kdyby to ministryně Marksová myslela z čirého altruismu tak, že jí leží na srdci blaho budoucích důchodců a snažila se jim dobře poradit, aby vyššími dnešními odvody navýšili svůj pozdější důchod, bylo by čiré bláznovství ji poslechnout. Vzhledem k tomu, že svět se nejprve zbláznil do druhého pilíře, ale pak v mnoha zemích přišli na to, že je to slepá vývojová větev, a zase se mnohem víc začali zaměřovat na průběžný systém, dá se čekat, že průběžný systém čeká v budoucnu řada změn. Asi nás dříve či později čeká zvýšení věku pro odchod do důchodu, zvýšení povinných odvodů a také snížení důchodů. A já osobně si troufám odhadnout, že vývoj nezadržitelně směřuje k tomu, aby ode dneška za třicet let byl lidem vyplácen rovný důchod. Zkrátka všem stejně bez ohledu na zásluhy. Podobně, jako je dnes garantováno životní minimum. Takže kdo by si dnes v dobré víře, že jednou dostane z průběžného systému víc, navýšil své odvody, nejspíš za pár desítek let dostane úplně stejný (a mizerně nízký) důchod jako ten, kdo dnes ministryni neskočil na špek.

Mimochodem, umíte si představit, že by dnes vláda prohlásila: „Všem těm, kteří v roce 1985 měli vysoký plat, dnes přidáme na důchodech, protože je to spravedlivé?“ Divná představa, že? Zrovna tak divná se nám za třicet let bude zdát představa, že by vláda chtěla zvýšit důchod sedmdesátníkům, kteří dnes naivně vyslyšeli paní Marksovou a dobrovolně platili státu víc, než museli…

A to ani nemluvím o tom, jak moc by si lidé dobrovolným navýšením odvodů polepšili i za předpokladu, že by se systém nezměnil. Je tu totiž jeden zásadní logický nesmysl: Víme už, že fondy v průměru loni peníze znehodnocovaly. Není divu – finanční svět je všechno, jen ne v normálním stavu: úrokové sazby jsou prakticky nulové (jinde ve světě záporné), některé dluhopisy nesou záporný (!) výnos a akcie, do kterých mohou fondy investovat třeba na Slovensku, od začátku roku střemhlav propadají. Například 600 nejlikvidnějších evropských akcií pokleslo od začátku roku už o neuvěřitelných 24 %! A to mají ještě fondy tu výhodu, že mohou investovat získané peníze na dlouhou dobu. A dlouhodobá investice je téměř vždy výnosnější než krátkodobá. Jak by tedy asi mohl peníze „zhodnotit“ průběžný systém založený na principu dnes vybrat peníze, zítra je rozdat? Jinými slovy – když si peníze nechám a budu je investovat sama, mám z definice vždy větší šanci mít z nich víc, než kdybych je teď nasypala do průběžného systému, který peníze nezhodnocuje vůbec.

To mám mnohem lepší nápad, co se svými penězi udělat, než je teď zbytečně nacpat státu. Stejnou částku, jakou by si paní Marksová představovala, že by živnostníci měli každý měsíc poslat státu navíc, by si mohli dát stranou. A spořit si na důchod sami. Spořit si do něčeho, co je víceméně skoro nezávislé na (z)vůli státu: do zlata, do hypoték a bytů, do polí… do čehokoliv, co v důchodu budu moct zase prodat a co mi v důchodu přilepší. Ale co mi současně příští zase vláda nevezme.

ZDROJ: Markéta Šichtařová 

perex_foto_659 (1)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 68 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...