stavba219
15.5.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Ministra Kremlíka chlácholí a nám slibují

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRStát údajně vše postaví levněji, a proto projekty typu PPP (Public Private Partnership) v Česku nepotřebujeme. Leč argument, že stát něco postaví levněji než soukromý sektor je z kategorie laciných tvrzení. Může to být pravda, ale málo kdy tomu tak bývá. Malé srovnání s tzv. pražskou rychlodráhou. Projekt rychlodráhy v roce 1994 vycházel cenově na čtrnáct miliard. Formou PPP projektu by byl realizován do pěti let a stál by cca dvojnásobek, tedy zhruba třicet miliard. Místo toho jej raději staví stát. Avšak stále není nic hotovo nic a projekt už se vyšplhal na plánovaných čtyřicet miliard. Že to stát postaví levněji zde zjevně neplatí.


Krachy prvních velkých PPP projektů (Dálnice D47 je ukázka učebnicová) zbořily důvěru v tento způsob financování a plánovaná dálnice D4, jejíchž třicet dva kilometrů má stát trojnásobek toho, co si spočítal stát, se při schvalování v Poslanecké sněmovně asi ovací nedočká. Spíše zamítnutí. A další PPP bude řečeno sportovní terminologií odpískán.

Zatímco v západní části Evropské unie se už přes půl století realizují úspěšně projekty typu PPP, a to na silnicích i železnicích, pro Českou republiku je to stále nepřekonatelný problém. Přiznejme si, že tohle se na žádnou EU svést nedá. To si děláme sami. Pro také Česká republika nemá ani metr provozované vysokorychlostní železnice (VRT). To znamená, že rychlostí nad 200 km/h nejede v Česku nikde žádný vlak. Že VRT postaví stát? Za dvacet pět let to dosud nedokázal. Nyní slibují státní úředníci, že za šest let se prý konečně tyto tratě začnou stavět. Zprávu oznámila ČT jako výsledek rozhovorů mezi ministrem dopravy a ředitelem Správy železniční dopravní cesty. Je proto legitimní pokládat dotaz, zda plánované akce jsou stavby skutečně prioritní, dále jak rychle takové stavby půjdou a na kolik se jejich ceny nakonec vyšplhají.

Pokud pohovoříte ze zahraničním investorem, první co řekne, že stavět ve státě, kde stavební povolení trvá i deset let je téměř vyloučené. V zemi, kde nikdy nevíte, kdy nějaký úředník celý miliardový projekt na dlouho zastaví, to je pro investora tak neúnosné riziko, že se mu raději obloukem vyhne. Dnes se proto tedy do českých PPP projektů nikdo moc nehrne a navíc investor vyžaduje, aby to byl stát, který převezme na sebe všechny rizika. Musíme ale zkonstatovat, že pravidla pro PPP projekty jsou v západní části EU dávno sepsána. Stačilo si je jen přečíst…a lidově řečeno opsat. Za takové opsání žádný politik z funkce odcházet nemusí.

Náš stavebně-legislativní žalostný stav se neprojevuje jen při výstavbě dálnic či železničních vysokorychlostních tratích. V Praze schvalovací řízení a přemrštěné požadavky na kvality bytů vyhnaly ceny bytů až do astronomické výše a byty se stávají pro mladé lidi prakticky nedostupnými. To nevyřeší ani výměny funkcionářů na čele státních firem, to nevyřeší jakési zdaňování bytů v Praze, to mohou vyřešit pouze zákonodárci, kteří konečně přijmout pravidla, aby se dalo stavět rychle a s výrazně menšími riziky svévolných státních zásahů.

Vláda je tím orgánem, který by měl konečně s věcí pohnout a lze jen uvítat, že ministerstvo pro místní rozvoj uvádí, že nový návrh stavebního zákona je už připraven. Ten počítá se schválením stavby do 60-ti dnů během níž má stavební úřad rozhodnout. Složité stavby dostávají dalších 60-ti dnů navíc. Po marném uplynutí lhůty by mohla nastat fikce kladného rozhodnutí. Aby vše pěkně fungovalo, nejprve se proto vytvoří nový Nejvyšší stavební úřad. Věcný záměr zákona by měla vláda schválit příští měsíc, schvalovací proces se protáhne do roku 2021. Tak za tři roky se snad něčeho konečně dočkáme. Chlácholení občanů i politiků je zřejmě na pořadu dne.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 571 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.