stavba219
15.5.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Ministra Kremlíka chlácholí a nám slibují

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRStát údajně vše postaví levněji, a proto projekty typu PPP (Public Private Partnership) v Česku nepotřebujeme. Leč argument, že stát něco postaví levněji než soukromý sektor je z kategorie laciných tvrzení. Může to být pravda, ale málo kdy tomu tak bývá. Malé srovnání s tzv. pražskou rychlodráhou. Projekt rychlodráhy v roce 1994 vycházel cenově na čtrnáct miliard. Formou PPP projektu by byl realizován do pěti let a stál by cca dvojnásobek, tedy zhruba třicet miliard. Místo toho jej raději staví stát. Avšak stále není nic hotovo nic a projekt už se vyšplhal na plánovaných čtyřicet miliard. Že to stát postaví levněji zde zjevně neplatí.


Krachy prvních velkých PPP projektů (Dálnice D47 je ukázka učebnicová) zbořily důvěru v tento způsob financování a plánovaná dálnice D4, jejíchž třicet dva kilometrů má stát trojnásobek toho, co si spočítal stát, se při schvalování v Poslanecké sněmovně asi ovací nedočká. Spíše zamítnutí. A další PPP bude řečeno sportovní terminologií odpískán.

Zatímco v západní části Evropské unie se už přes půl století realizují úspěšně projekty typu PPP, a to na silnicích i železnicích, pro Českou republiku je to stále nepřekonatelný problém. Přiznejme si, že tohle se na žádnou EU svést nedá. To si děláme sami. Pro také Česká republika nemá ani metr provozované vysokorychlostní železnice (VRT). To znamená, že rychlostí nad 200 km/h nejede v Česku nikde žádný vlak. Že VRT postaví stát? Za dvacet pět let to dosud nedokázal. Nyní slibují státní úředníci, že za šest let se prý konečně tyto tratě začnou stavět. Zprávu oznámila ČT jako výsledek rozhovorů mezi ministrem dopravy a ředitelem Správy železniční dopravní cesty. Je proto legitimní pokládat dotaz, zda plánované akce jsou stavby skutečně prioritní, dále jak rychle takové stavby půjdou a na kolik se jejich ceny nakonec vyšplhají.

Pokud pohovoříte ze zahraničním investorem, první co řekne, že stavět ve státě, kde stavební povolení trvá i deset let je téměř vyloučené. V zemi, kde nikdy nevíte, kdy nějaký úředník celý miliardový projekt na dlouho zastaví, to je pro investora tak neúnosné riziko, že se mu raději obloukem vyhne. Dnes se proto tedy do českých PPP projektů nikdo moc nehrne a navíc investor vyžaduje, aby to byl stát, který převezme na sebe všechny rizika. Musíme ale zkonstatovat, že pravidla pro PPP projekty jsou v západní části EU dávno sepsána. Stačilo si je jen přečíst…a lidově řečeno opsat. Za takové opsání žádný politik z funkce odcházet nemusí.

Náš stavebně-legislativní žalostný stav se neprojevuje jen při výstavbě dálnic či železničních vysokorychlostních tratích. V Praze schvalovací řízení a přemrštěné požadavky na kvality bytů vyhnaly ceny bytů až do astronomické výše a byty se stávají pro mladé lidi prakticky nedostupnými. To nevyřeší ani výměny funkcionářů na čele státních firem, to nevyřeší jakési zdaňování bytů v Praze, to mohou vyřešit pouze zákonodárci, kteří konečně přijmout pravidla, aby se dalo stavět rychle a s výrazně menšími riziky svévolných státních zásahů.

Vláda je tím orgánem, který by měl konečně s věcí pohnout a lze jen uvítat, že ministerstvo pro místní rozvoj uvádí, že nový návrh stavebního zákona je už připraven. Ten počítá se schválením stavby do 60-ti dnů během níž má stavební úřad rozhodnout. Složité stavby dostávají dalších 60-ti dnů navíc. Po marném uplynutí lhůty by mohla nastat fikce kladného rozhodnutí. Aby vše pěkně fungovalo, nejprve se proto vytvoří nový Nejvyšší stavební úřad. Věcný záměr zákona by měla vláda schválit příští měsíc, schvalovací proces se protáhne do roku 2021. Tak za tři roky se snad něčeho konečně dočkáme. Chlácholení občanů i politiků je zřejmě na pořadu dne.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 587 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
politicon.cz
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.