facebook-chce
8.2.2019
Kategorie: Společnost

Ministerstvo pravdy vzniká pomalu, ale jistě

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

Včera byly zveřejněny výsledky čtvrté prověrky dodržování kodexu chování na internetu. Tento kodex vznikl v roce 2016 za spolupráce Evropské komise a několika velkých firem, jež provozují sociální sítě – mj. Facebooku, Twitteru, YouTube, Instagramu, Microsoftu a několik dalších.

Kodex je považován za dobrovolný závazek výše uvedených firem, ale podmínky určuje Evropská komise. Firmy jí poskytují přístup do svých systémů a nechávají se kontrolovat, zda naplňují podmínky. Ty byly definované ve Sdělení ze dne 28. září 2017. V něm vydává Komise pokyny pro platformy, jak postupovat v případě oznámení nezákonného obsahu online. Důležitosti boje proti nezákonným nenávistným projevům online a nutnosti pokračovat v naplňování kodexu chování je v těchto pokynech věnována velká pozornost.

Internetové společnosti kvůli dodržování tohoto kodexu musely najmout tisíce lidí, kteří se zabývají udáními a prověřují je. Ve Francii došla situace ještě dál. Dohodli se s Facebookem, že přímo v této společnosti budou působit francouzští úředníci, kteří budou monitorovat, jak FB potírá projevy nenávisti na svých platformách. Německo zase požaduje zákonem stažení závadného obsahu do 24 hodin pod pokutou až 50 milionů eur.

Výsledkem je samozřejmě skutečnost, že internetové společnosti raději mažou více než méně. Společnosti v současnosti zanalyzují 89 % označeného obsahu do 24 hodin a odstraní 72 % obsahu, který je vyhodnocen jako nezákonné nenávistné projevy online. Srovnejme to se 40 % zkontrolovaných a 28 % odstraněných v roce 2016, kdy byl kodex poprvé použit.

To samozřejmě nyní Evropská komise vydává za svoje obrovské vítězství. Dovolím si citovat evropskou komisařku pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věru Jourovou: „Nezákonné nenávistné projevy na internetu nejsou pouze trestným činem. Představují hrozbu pro svobodu projevu a demokratickou angažovanost. V květnu 2016 jsem iniciovala vznik kodexu chování proti nenávistným projevům online, protože bylo naléhavě nutné proti tomuto fenoménu zakročit. Dnes, po dvou a půl letech, můžeme říci, že jsme zaujali správný přístup a vytvořili v celé Evropě normu, která bude tento závažný problém řešit a zároveň bude plně chránit svobodu slova.“

Musím říct, že tomu nerozumím. Podle paní komisařky bojuje EU za svobodu projevu tím, že zařídí, aby se mazaly příspěvky? Tak nějak mi to připomíná jednu část hesla z románu 1984, a sice „nevědomost je síla“. Mimochodem, další dvě klíčové věty zněly „válka je mír“ a „svoboda je otroctví“. Výrok paní komisařky přesně na tato hesla sedí. Tím, že nám budou mazány příspěvky, budeme zřejmě svobodnější. Navíc tento postup je jen nahrávka na smeč všem těm „bojovníkům za správnou věc“, kteří se vyžívají v nahlašování příspěvků nebo rovnou celých stránek, jež nezapadají do jejich světonázoru. Stačí pár desítek udání a mají jistotu, že se jimi někdo bude zabývat. Mají zároveň velkou šanci, že dosáhnou svého a pro ně nepohodlné příspěvky budou smazány. Na tuto činnost se dá získat slušná dotace, ale spousta těchto lidí to dělá s velkou radostí i zdarma. Mimochodem už jsem viděl udělení blokace na 30 dnů za fotku ze zabíjačky, což je zřejmě také nenávistný projev.

Dnes totiž může být nenávistným projevem cokoliv – vždy se najde někdo, kdo se bude cítit uražen, a pak je už jen otázkou, zda má dost kamarádů, kteří Vás nahlásí a zařídí Vaši blokaci. Kdybych zmínil, za co všechno lze dostat ban, tak by ho tento článek zcela jistě dostal taky, a je úplně jedno, že bych to zmiňoval jen jako příklad.

Zaznívají názory, že FB a další firmy jsou soukromé a mohou si tedy stanovovat vlastní pravidla. S tím souhlasím, ale otázkou je, jak moc se jedná o svobodné rozhodnutí těchto firem a jakou roli hraje tlak EU a jejich vůdců z Německa a Francie. Jak moc dobrovolná je dobrovolnost?

Rozhodně si nepředstavuji svobodu slova stejně jako Evropská komise. Svoboda slova buď je, nebo není. Jediná hranice je pro mě výzva k přímému násilí, tedy věta: „Pojďme a zabijme tohoto občana, protože…“ Úmyslně zde uvádím tečky, abych nemohl být obviněn z šíření nenávisti. Výroky, které jsou pod touto hranicí, můžou být hloupé, mohu s nimi nesouhlasit, ale vždy budu bojovat za to, aby mohly být říkány. To si já představuji pod svobodou slova – nikoliv mazání. Je tedy patrné, že v pohledu na svobodu slova se s EU opravdu neshodnu.

Ono totiž nejde jen o FB a další platformy, ty jsou jen nejviditelnějším příkladem snahy o prosazení toho jediného „správného“ názoru. Protože si pamatuji 80. léta, kdy se něco jiného mohlo říkat doma a něco jiného jsem musel říkat ve škole, byl bych velmi nerad, aby si toto zažily i moje děti. Krásné na všech těch nařízeních, směrnicích, kodexech a zákonech je fakt, že se dají zrušit – a to jak české, tak evropské. Stačí si jen zvolit takové zástupce, kteří na to budou mít odvahu. Věřím, že po letošních volbách do Evropského parlamentu se jich najde dost a budeme mezi nimi i my ze Strany nezávislosti České republiky.

 

Autor:  

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 050,00 Kč
Vybráno 45.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 683 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
159 komentářů