facebook-chce
8.2.2019
Kategorie: Společnost

Ministerstvo pravdy vzniká pomalu, ale jistě

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

Včera byly zveřejněny výsledky čtvrté prověrky dodržování kodexu chování na internetu. Tento kodex vznikl v roce 2016 za spolupráce Evropské komise a několika velkých firem, jež provozují sociální sítě – mj. Facebooku, Twitteru, YouTube, Instagramu, Microsoftu a několik dalších.

Kodex je považován za dobrovolný závazek výše uvedených firem, ale podmínky určuje Evropská komise. Firmy jí poskytují přístup do svých systémů a nechávají se kontrolovat, zda naplňují podmínky. Ty byly definované ve Sdělení ze dne 28. září 2017. V něm vydává Komise pokyny pro platformy, jak postupovat v případě oznámení nezákonného obsahu online. Důležitosti boje proti nezákonným nenávistným projevům online a nutnosti pokračovat v naplňování kodexu chování je v těchto pokynech věnována velká pozornost.

Internetové společnosti kvůli dodržování tohoto kodexu musely najmout tisíce lidí, kteří se zabývají udáními a prověřují je. Ve Francii došla situace ještě dál. Dohodli se s Facebookem, že přímo v této společnosti budou působit francouzští úředníci, kteří budou monitorovat, jak FB potírá projevy nenávisti na svých platformách. Německo zase požaduje zákonem stažení závadného obsahu do 24 hodin pod pokutou až 50 milionů eur.

Výsledkem je samozřejmě skutečnost, že internetové společnosti raději mažou více než méně. Společnosti v současnosti zanalyzují 89 % označeného obsahu do 24 hodin a odstraní 72 % obsahu, který je vyhodnocen jako nezákonné nenávistné projevy online. Srovnejme to se 40 % zkontrolovaných a 28 % odstraněných v roce 2016, kdy byl kodex poprvé použit.

To samozřejmě nyní Evropská komise vydává za svoje obrovské vítězství. Dovolím si citovat evropskou komisařku pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věru Jourovou: „Nezákonné nenávistné projevy na internetu nejsou pouze trestným činem. Představují hrozbu pro svobodu projevu a demokratickou angažovanost. V květnu 2016 jsem iniciovala vznik kodexu chování proti nenávistným projevům online, protože bylo naléhavě nutné proti tomuto fenoménu zakročit. Dnes, po dvou a půl letech, můžeme říci, že jsme zaujali správný přístup a vytvořili v celé Evropě normu, která bude tento závažný problém řešit a zároveň bude plně chránit svobodu slova.“

Musím říct, že tomu nerozumím. Podle paní komisařky bojuje EU za svobodu projevu tím, že zařídí, aby se mazaly příspěvky? Tak nějak mi to připomíná jednu část hesla z románu 1984, a sice „nevědomost je síla“. Mimochodem, další dvě klíčové věty zněly „válka je mír“ a „svoboda je otroctví“. Výrok paní komisařky přesně na tato hesla sedí. Tím, že nám budou mazány příspěvky, budeme zřejmě svobodnější. Navíc tento postup je jen nahrávka na smeč všem těm „bojovníkům za správnou věc“, kteří se vyžívají v nahlašování příspěvků nebo rovnou celých stránek, jež nezapadají do jejich světonázoru. Stačí pár desítek udání a mají jistotu, že se jimi někdo bude zabývat. Mají zároveň velkou šanci, že dosáhnou svého a pro ně nepohodlné příspěvky budou smazány. Na tuto činnost se dá získat slušná dotace, ale spousta těchto lidí to dělá s velkou radostí i zdarma. Mimochodem už jsem viděl udělení blokace na 30 dnů za fotku ze zabíjačky, což je zřejmě také nenávistný projev.

Dnes totiž může být nenávistným projevem cokoliv – vždy se najde někdo, kdo se bude cítit uražen, a pak je už jen otázkou, zda má dost kamarádů, kteří Vás nahlásí a zařídí Vaši blokaci. Kdybych zmínil, za co všechno lze dostat ban, tak by ho tento článek zcela jistě dostal taky, a je úplně jedno, že bych to zmiňoval jen jako příklad.

Zaznívají názory, že FB a další firmy jsou soukromé a mohou si tedy stanovovat vlastní pravidla. S tím souhlasím, ale otázkou je, jak moc se jedná o svobodné rozhodnutí těchto firem a jakou roli hraje tlak EU a jejich vůdců z Německa a Francie. Jak moc dobrovolná je dobrovolnost?

Rozhodně si nepředstavuji svobodu slova stejně jako Evropská komise. Svoboda slova buď je, nebo není. Jediná hranice je pro mě výzva k přímému násilí, tedy věta: „Pojďme a zabijme tohoto občana, protože…“ Úmyslně zde uvádím tečky, abych nemohl být obviněn z šíření nenávisti. Výroky, které jsou pod touto hranicí, můžou být hloupé, mohu s nimi nesouhlasit, ale vždy budu bojovat za to, aby mohly být říkány. To si já představuji pod svobodou slova – nikoliv mazání. Je tedy patrné, že v pohledu na svobodu slova se s EU opravdu neshodnu.

Ono totiž nejde jen o FB a další platformy, ty jsou jen nejviditelnějším příkladem snahy o prosazení toho jediného „správného“ názoru. Protože si pamatuji 80. léta, kdy se něco jiného mohlo říkat doma a něco jiného jsem musel říkat ve škole, byl bych velmi nerad, aby si toto zažily i moje děti. Krásné na všech těch nařízeních, směrnicích, kodexech a zákonech je fakt, že se dají zrušit – a to jak české, tak evropské. Stačí si jen zvolit takové zástupce, kteří na to budou mít odvahu. Věřím, že po letošních volbách do Evropského parlamentu se jich najde dost a budeme mezi nimi i my ze Strany nezávislosti České republiky.

 

Autor:  

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 615 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
159 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.