25.4.2014
Kategorie: Humor

Minislovník politicky nekorektního hnidopicha (1.)

Sdílejte článek:

OD: MIROSLAV INDRA 25|04|2014

Cítím potřebu veřejně se přihlásit k názoru, že soustavné prznění pojmů a používání zjednodušujících nálepek nás jednou přivede do pekel. Děsivá spousta lidí už ani nevnímá skutečný význam některých slov či slovních spojení, a to i navzdory tomu, že si jejich původní definici lze snadno vyhledat. Takže snaha nazývat věci pravými jmény je práce Sysifovská, mnohdy lehce nebezpečná a ještě ke všemu je to také bitva s hloupostí, a tu jak známo nelze vyhrát. Ale nesmí se přestat bojovat.

 

 

Udělal jsem si proto malý výkladový slovníček, abych se dokázal alespoň trochu zorientovat v mediálních slovních průjmech a časem z toho úplně nezblbnul. Zahrnuje výrazy nadměrně užívané a zneužívané nejspíš především z lenosti přemýšlet o jejich pravém významu. Soustavnou a důkladnou deformací tak prošel například „rasista“, „xenofob“, „islamofob“, „homofob“ (-fobové to vůbec mají těžké), „pravicový extremista“, „silniční pirát“ či „kontroverzní podnikatel“. A právě na tato slova a slovní spojení se dnes podíváme.

 

Rasista: člověk, jenž bydlí v nesprávné čtvrti dejme tomu Ústí nad Labem a nemá úplně nejlepší zkušenosti se spoluobčany, kteří – byť stejné rasy jako on – jsou rozeznatelní zejména podle určitých specifických vizuálních znaků a audiovizuálních projevů. Na rozdíl od multikulturně uvědomělého jedince v sobě tento typ rasisty zatím ještě nedokázal potlačit milióny let evoluce, které mu velí: potká-li tě nepříjemnost, zapamatuj si toho, kdo ti ji způsobil, a měj se na pozoru před každým, kdo vypadá nebo se chová podobně. Krom toho je za rasistu často označen rovněž člověk, který má obavy z šíření islámu (neptejte se mě, jak averze vůči náboženství souvisí s rasou, protože nemám ponětí). Viz též heslo „islamofob“. Zvláštní je, že dotyčný rasista zpravidla nemá nejmenší problém jít nakoupit do vietnamské večerky, aniž by si předtím přes hlavu přetáhl bílou kápi a namísto zaplacení vypálil prodavači na záda heslo „Čechy Čechům“.

 

Xenofob: až na drobné rozdíly viz „rasista“.

 

Islamofob: člověk domnívající se, že islám není tak úplně náboženství v klasickém smyslu toho slova, jako spíše zcela rigidní a za současných okolností nereformovatelná středověká ideologie, která si za cíl neklade nic menšího než naprosto ovládnout myšlení a jednání jedinců i celých společenství, a to od kolébky po hrob. Islamofob cítí jistý rozpor mezi omílaným tvrzením o „náboženství míru“ na jedné straně a všemi těmi uřezanými hlavami, znásilněnými a ukamenovanými ženami, usekanými končetinami a módním trendem slušivých vestiček na jedno použití na straně druhé. Těžší případ islamofoba má rád holky bez prostěradla na hlavě, muziku, vánoce, jitrnice a sem tam kořalku a nejde mu do hlavy, proč to někoho soustavně uráží. A když už to dotyčného tolik uráží, proč se teda nejede odurazit (nebo jaký je vlastně opak slova „urazit“?) někam jinam. Obzvláště zarputilý islamofob je lehce neklidný z toho, že muslimská populace se díky závratné porodnosti a nevyléčitelné předpokakanosti politické reprezentace evropských států šíří jako lesní požár, a to s podobnými následky. Přečetl si totiž i něco z Koránu a Sunny, a tak ví, že jako Žid, křesťan, buddhista, pohan nebo snad – nedej bože – bezvěrec bude mít za pár let nejspíš problém.

 

Homofob: člověk, který má za to, že evoluce (v případě potřeby si dosaďte Stvořitele) měla nějaký důvod vymyslet dvě různá pohlaví pro většinu živých tvorů. Tím nám jaksi mimochodem také naznačila, co můžeme označit za „normální“ nebo „obvyklé“ (to je hrůza, jak jsem se to už skoro bál napsat). Homofob z naší definice přitom nemusí mít vůbec nic proti homosexuálům a ani ve snu by ho nenapadlo je za jejich orientaci a soužití soudit, urážet nebo snad dokonce napadat. Ba co víc, má radost, že je Helenka šťastnější s Jaruškou než s Karlem a Karlovi to zase lépe klape s Romanem. Jen má pořád takový starosvětský dojem, že „normální“ (fuj, zase ve mně hrklo) rodina, tj. osoba mužského pohlaví + osoba ženského pohlaví + případný blíže neurčený počet malých osob pohlaví toho i onoho, by si přece jen zasloužila nějaké to preferenční zacházení. Až totiž všichni vymřeme, ani homosexuální páry už nebudou mít koho adoptovat. Obzvláště těžký případ homofoba pak má pocit, že sexuální orientace je každého soukromá věc, kterou není třeba ventilovat na ulicích a kvůli níž není nutné přepisovat klasické pohádky (Sněhurku princ sice zachrání, ale jen proto, aby si získal sympatie sličného panoše nebo tak nějak), psát pohádky nové či organizovat veselé a barevné velkopochody městem.

 

Pravicový extremista: každý, kdo spadá do kategorie „rasista“, „xenofob“ nebo „islamofob“. Tohle pojmenování je bezvadně gumové a univerzálně použitelné, neboť většina mediálních pábitelů už ani netuší, co to vlastně ona „pravice“ a „levice“ je. Pravda, v naší zemi se jedna nejmenovaná strana cca čtvrt století tak intenzívně prohlašovala za pravicovou, až socani málem nevěděli, co si napsat do programu, aby se to aspoň trochu lišilo.

 

Silniční pirát: zpočátku jsem se domníval, že jde o vyvrhele s dřevěnou nohou a páskou přes oko, který vás při jízdě po dálnici dojede, zahákuje váš vůz, jeho posádka přeleze na vaši palubu, zneuctí přítomné ženy a dívky, pobere cennosti a vás nechá ve stotřicetikilometrové rychlosti vypochodovat po prkně z bočního okénka. Omyl. Toužíte-li stát se silničním pirátem, začněte především výběrem toho správného vozu. Se značkami BMW, Mercedes a Porsche máte přinejmenším půl úspěchu v kapse. Druhá půlka spočívá v tom, že nebudete jezdit naprosto striktně podle dopravních předpisů (kdo to někdy zkusil, buď to záhy vzdal, začal chodit pěšky nebo pak několik dní jen seděl, zíral do zdi, dělal „brm, brm“ a u pusy měl bubliny). Tvrdé jádro silničních pirátů pak mimo obec jezdí až závratných 100 km/h, dovolí si předjíždět pomaleji jedoucí vozidla, a při odchycení nadýchá i 0,15 promile. Zvláště otrlí a společensky nebezpeční silniční piráti bezostyšně předstírají, že v noci nevidí podroušené jedince šněrující si to z putyky po silnici či kamikaze cyklisty bez světel. Tatáž nebezpečná individua pak za bílého dne nejsou schopna předvídat oblíbenou kratochvíli tolika zdejších chodců, a sice takzvaný „surprise jumping“ na přechod zpoza zaparkované dodávky. To vůbec neznamená, že by se po českých silnicích nepohybovali arogantní, bezohlední a nebezpeční pološílenci (a že jich je), ale Jack Sparrow s Long John Silverem aby si lámali hlavu, jak je to s tím jejich pirátstvím.

 

 

Kontroverzní podnikatel: na závěr jsem si nechal svůj nejoblíbenější kousek. „Kontroverzní podnikatel“ je k dokonalosti vybroušený démant české žurnalistiky. Použít se dá prakticky na kohokoliv, kdo takzvaně „podniká“ – lhostejno zda je majitelem diamantových dolů nebo prodává rohlíky v koloniále v Dolních Beřkovicích. Novináři obratně využívají svého kolosálního úspěchu z devadesátých let, kdy se jim slovu „podnikatel“ podařilo vtisknout smrdutě pejorativní nádech a následně do kategorie „podnikatelů“ přesunuli i chudáky živnostníky, aby se to nepletlo. Pojmenování „kontroverzní podnikatel“ je nesmírně užitečné zejména tehdy, chceme-li obecenstvu sdělit, že dotyčný je lump, ale nám se to z nějakého důvodu nechce říci rovnou (třeba kvůli riziku nějaké té žalobičky). Schválně si někdy všimněte, kdo všechno se dá pod pojem „kontroverzní podnikatel“ spláchnout. Když jsem se toto slovní spojení pokusil vygooglit, hádejte, kdo na mě vyskočil. Až mě z toho zaMrazilo v zádech. Jste-li jednou označeni za kontroverzního podnikatele, budete s tímto cejchem muset žít patrně až do smrti, nestanete-li se ovšem vrcholným politikem, například ministrem financí.

 

A jaká zprzněná slova jste si oblíbili vy?

 

ZDROJ: Miroslav Indra

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 70 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.