PovrchVenuše
16.9.2020
Kategorie: Společnost

Mimozemský život na Venuši?

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Astronomové objevili potenciální projevy života na Venuši poté, co zjistili plyn zvaný fosfan – tj. molekulu z fosforu s navázanými třemi atomy vodíku, který produkují bakterie, jež prosperují v prostředích s nedostatkem kyslíku, jako je nehostinná atmosféra Venuše. Pro lidi je značně jedovatý.

Výzkumníci neobjevili skutečné formy života, uvedli ale, že pozemský fosfan vyrábí bakterie prosperující v prostředích chudých na kyslík. Mezinárodní vědecký tým si fosfanu nejdříve povšiml při použití Teleskopu James Clerk Maxwell na Havaji a potvrdli to pomocí chilského radioteleskopu Atacamský velký teleskop milimetrového/sub-milimetrového pásma (ALMA). – Reuters

„Byla jsem velice překvapena – ve skutečnosti ohromena,“ řekla vedoucí autorka výzkumu Jane Greaves z Cardiff University ve Walesu. Detekce fosfanu se považuje za „biosignaturu“ – tj. nepřímý projev života, který vědci využívají pro sondy a teleskopy, aby po nich pátrali.

„S tím, co v současnosti o Venuši víme, nejpravděpodobnější vysvětlení pro fosfan, ať to zní jakkoliv fantasticky, je život,“ řekla podle Reuters molekulární astrofyzička z MIT a autorka studie Clara Sousa-Silva. To se říká, že Sousa-Silva argumentovala proti zkratovitým závěrům o ‚mimozemském životě‘ jako o primárním závěru.

„Měla bych zdůraznit, že život jako vysvětlení pro náš objev, by se mělo vždy považovat jako poslední možnost,“ řekla s dodatkem: „To je důležité, protože je-li to fosfan a je-li to život, tak to znamená, že nejsme sami. Také to znamená, že život sám musí být velice běžný a že v naší galaxii je mnoho dalších obývaných planet.“

Fosfan byl v atmosféře Venuše zjištěn ve stopovém množství 20 částic z miliardy. Greaves říká, že výzkumníci zkoumali potenciální ne-biologické zdroje, jako vulkanismus, meteority, blesky a různé typy chemických reakcí, ale žádný nevypadá jako možný. Výzkum pokračuje, aby buď přítomnost života potvrdil, nebo našel alternativní vysvětlení.

Venuše je nejbližší planetární soused Země. Má podobnou strukturu, ale je maličko menší než Země, je to druhá planeta od slunce. Země je třetí. Venuše je zahalena do husté, toxické atmosféry, která zachytává teplo. Teploty na povrchu dosahují spalujících 880 stupňů Fahrenheita (471 stupňů Celsia), tedy dost horko, aby se roztavilo olovo. – Reuters

„Mohu pouze spekulovat, jaký život by na Venuši mohl přežit, pokud tam opravdu je. Na povrchu Venuše by žádný život nepřežil, protože je naprosto nehostinný, i pro biochemiky je zcela odlišný od našeho,“ říká Sousa-Silva. „Ale před dávnými časy Venuše život mít mohla i na povrchu, než nastoupil pádivý skleníkový jev, po němž zůstala většina planety zcela neobyvatelná.“

Mraky na Venuši, které jsou zhruba z 90% z kyseliny sírové, by nemohly hostit mikroby ze Země, mohly by ale teoreticky podporovat mikroby, které v tom prosperují, nebo tu extrémní kyselost přinejmenším snáší, neboť teploty se tam drží kolem 86 stupňů Fahrenheita (30°C).

„Jsou-li to mikroorganismy, mohly by mít přístup k nějakému slunečnímu svitu a možná žít v kapičkách kapaliny, aby zabránily své dehydrataci, mohly by ale potřebovat neznámý mechanismus k ochraně proti korozi kyselinou,“ řekla Greaves.

„Udělali jsme, co jsme mohli, abychom ten objev vysvětlili bez potřeby biologických procesů. S naší současnou znalostí fosfanu a Venuše a geochemie nedovedeme vysvětlit přítomnost fosfanu v oblacích Venuše. To ale neznamená, že je to život. Jen to znamená, že fosfan produkuje nějaký exotický proces a naše pochopení Venuše potřebuje dopracovat,“ říká Sousa-Silva.

Když to říkáme, tak zpráva také uvádí, že Venuše by k fosfanu měla být nepřátelská – neboť její atmosféra s ním rychle reaguje a ničí ho.

„Něco na Venuši musí fosfan vytvářet stejně rychle, jako je ničen,“ řekla spoluautorka Anita Richards, astrofyzička patřící k University Manchester v Anglii.

„Venuši máme naštěstí přímo za dveřmi,“ řekla Sousa-Silva. „Takže se do toho můžeme doslova pustit a zkontrolovat to.“

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 612 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.