MINARPROCHAZKA
30.4.2020
Kategorie: Společnost

Milionová procházka růžovým sadem aneb koronavirovou Letnou

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSpolek Milion chvilek pro demokracii uspořádal procházku po Letné, kde protestoval proti chaotické komunikaci vlády a popřál viru, aby nás zbavil Babiše.

Média vesměs uveřejnila zprávu ČTK, která začíná takto:

Lidé zaplnili místo pod kyvadlem na Letné, dodržovali dvoumetrové rozestupy. Přišli často ve dvojicích či s rodinnými příslušníky. Měli narychlo vyrobené transparenty nebo jen malé papíry s hesly “Nechceme vakcínu, chceme svobodu”, “Moje děti mají právo na vzdělání”, “Vládo, kdy odejdeš do čínské provincie?” či “Otevřete školy!”. Před 19. hodinou se lidé vydali přes Letenskou pláň ke Kramářově vile, která je sídlem předsedy vlády. Tam mnozí své transparenty zanechali a fotografovali se s nimi. Cestou psali křídou vzkazy vládě i na chodníky na Letné. Ani starší lidé se neváhali sklonit a napsat třeba “Covide, covide, zbav nás Babiše, díky, národ“. Mnoho vzkazů pak zanechali napsaných i na cestě přímo k vládní vile.

Pořadatelé, kteří středeční akci neoznačili jako demonstraci, ale procházku, její účastníky postupně tlampačem informovali, kam právě na své procházce směřuje Mikuláš Minář, a lidé zvolili stejný směr. Policisté na místě účast odhadovat nechtěli, podle nich také nešlo o shromáždění. Několik desítek lidí se večer sešlo i v brněnských Denisových sadech, aby protestovali proti vládě.

Vedoucí spolku Mikuláš Minář ve svém projevu použil všechny zásadní protivládní informace. Proč poslanecká sněmovna nechtěla jednat o pandemii před vypuknutím na konci ledna, proč nebyly ochranné pomůcky, proč byl vyhlášen nouzový stav v rozporu s právem, proč se nedodržuje pandemický plán apod. Všechny tyto otázky položila opozice, zejména TOP 09, a pak žalobce u Městského soudu v Praze, který podle Babiše rozhodl za vládu o pokračování nouzového stavu.

Pokud pomineme všechny vládní pokyny v době nouzového stavu, které Minářův spolek obešel „elegantně“ tím, že Minář byl včele průvodu lidí na procházce a odhad účastníků (asi 3000 osob) byl podobný počtu osob na pražských náplavkách, nemohu pominout opětovnou výzvu k „biologickému“ odchodu Babiše z politiky, tentokrát by to měl vyřešit virus čínské chřipky.

Přesto si právě ve věci současné krizové situace způsobené pandemií nemoci COVID-19 nemyslím, že tento virus Babiše položí na lopatky. Na to, co se z hlediska právní čistoty mělo či mohlo udělat lépe, jistě bude ještě času dost a jsem si celkem jist tím, že česká opozice je na podobné „vyšetřování“ připravena. Existují ale i jiná, faktická hodnocení současné situace, a to podle počtu potvrzených případů nemoci a počtu zemřelých s virem COVID-19. Podle všeho se zdá, že česká vláda svou roli zvládla. Nevidím to na žádné děkovné ódy na vládu a mazání medu kolem úst, ale na jasné a prosté ocenění způsobu, s jakým se situace v Česku řešila a řeší. K tomu je navíc potřeba dodat i to, že se opatření neminula účinkem i díky tomu, že jsme jako občané státu nařízení vlády v naprosté většině dodržovali. Bude rovněž velmi záležet i na dopadu současné krize na výkon českého hospodářství. Vzhledem k tomu, že pokles výkonnosti hlásí všechny důležité ekonomiky světa počínaje čínskou a americkou a konče ekonomikou EU, ani kritika ekonomických dopadů krize nebude mít na Babišovu vládu příliš velký vliv. Navíc si podle mne polepší trochu i ČSSD, možná právě díky tomu, jak předseda ČSSD Jan Hamáček zvládl roli předsedy Ústředního krizového štábu.

Je navíc velkou otázkou, zda se v „povirové“ době všechno vrátí do bývalých kolejí. Naše zkušenost s pandemií prostě znamená trochu jinou kvalitu uvažování. Možná jsme si opět trochu více připomněli důležitost lidského zdraví, které se nedá ničím koupit. Nicméně, ostražitost vůči mluvě a chování politiků bude i v povirovém čase naprosto namístě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 707 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 3,12 out of 5)
Loading...
politicon.cz
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.