MERKELPOVODNE
25.7.2021
Kategorie: Ekonomika

Miliardy do ciziny, drobné obětem povodní

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDPolitika „austerity“, tedy úspornosti, kterou po většinu svého vládnutí razí německá kancléřka Angela Merkelová, se týká zejména těch, kteří ji živí, tedy německých daňových poplatníků. Tento jev dokládá článek na webu Tichys Einblick. Překlad článku dávám v plném znění:

„Kancléřka přislíbila pomoc obětem povodní: 400 milionů eur, kabinet ji již uvolnil, polovinou z toho by měly přispět postižené spolkové země. Bude se dělat všechno, „aby se peníze rychle dostaly k lidem“. Kancléřka prý doufá, že pomoc bude otázka dní. K této pomoci v nouzi bude ale určitě třeba něco přidat. Fotografie posledních několika dní jasně ukázaly, že rekonstrukce se nebude počítat v milionech, ale v miliardách. Ale pokud jde o budoucnost, Merkelové závazky byly docela vágní. Je jasné, že „zde budeme potřebovat hodně trpělivosti“ a: „Budeme na vás dlouho pamatovat“.

Podíváme-li se na ty či ony výdaje spolkové vlády z nedávné minulosti, je zřejmé, že pomoc občanům v nouzi v jejich vlastní zemi není v poslední době zrovna nejvyšší prioritou spolkové vlády Angely Merkelové. Pár příkladů:

„Německo podporuje rozšiřování zelené infrastruktury městské mobility v Indii v letech 2019 až 2023 celkem miliardou eur,“ potvrdil Německé tiskové agentuře mluvčí německého ministerstva pro rozvoj. Fondy nejsou „rozdávány“, ale jsou poskytovány jako „návratné půjčky s nízkým úrokem od KfW Development Bank“.

Jen pro aktuální rok slíbil ministr zahraničí Heiko Maas Afghánistánu 430 milionů eur, a to i po stažení německých vojsk, což „by mělo absolutně pomoci zabránit relapsu do starých časů“. Mise spolkových ozbrojených sil, která nyní skončila, stála podle vládních informací za posledních 20 let 12,5 miliardy eur, jak uvádí tagesschau.de.

Na dárcovské konferenci v Sýrii v březnu letošního roku slíbilo Německo 1,7 miliardy eur. Od začátku syrské občanské války do dubna 2018 poskytlo Německo 4,5 miliardy eur na podporu „rebelů“, k tomu přidalo další miliardu lidem v nouzi a válečným uprchlíkům v sousedních zemích.

Náklady na imigranty a žadatele o azyl, kteří přišli do Německa z Afghánistánu, Sýrie a mnoha dalších zemí, lze pouze odhadovat, protože neexistují žádné oficiální součty. Podle Spolkové agentury pro politické vzdělávání (bpb) od prosince 2020 bylo pouze v roce 2018 na „náklady spojené s azylem“ vynaloženo zhruba 23 miliard eur ze spolkového rozpočtu. Kromě toho několik dalších miliard ze zemských a městských rozpočtů.

Teprve před několika lety přestalo Německo poskytovat rozvojovou pomoc nové světové mocnosti Číně. V roce 2018 však z peněz německých daňových poplatníků proudilo pět milionů eur „na spolupráci směrem k většímu právnímu státu“, jak připustil sám ministr pro rozvojovou pomoc Gerd Müller. Demonstranti v Hongkongu a všichni ostatní politicky pronásledovaní v Číně si toho jistě všimli.

Jen v rozpočtovém roce 2019 převedlo Německo do bruselské pokladny EU o 14,3 miliardy eur více, než se odtud vrátilo. Podle bpb je Německo po Dánsku druhým největším čistým přispěvatelem na obyvatele.
Německo je také největším čistým přispěvatelem do Fondu obnovy EU (který má napravit škody způsobené koronovou pandemií), jak odhadoval Spolkový kontrolní úřad v březnu, s odhadem 65 miliard eur.

Spolková vláda však také dělá „dobré práce“ interně: S 1,1 miliardami eur do roku 2024 financuje 89bodový katalog opatření v „boji proti pravici“. Materiální strádání těch, kteří jsou zapojeni do „iniciativ proti pravicovému extremismu a za demokracii“, včetně levicových extremistů, by mělo být v každém případě dlouhodobě finančně zabezpečeno.

Je pochopitelné, že v pokladně nezbylo dost pro oběti povodní. Koneckonců, ministr financí Olaf Scholz již v loňském roce vyrobil nové dluhy kolem 130 miliard eur, v současném 240 miliard a v příštím roce pravděpodobně dalších 100 miliard. Oběti povodní musí být pokorné a požádat své spoluobčany o dobrovolnou podporu. Ale kancléřka pomohla se vší autoritou své kanceláře a své osoby: vyzváním občanů ke sbírce.“ Tolik Tichys Einblick.

Aneb – to se nám to daruje, když nám lidi platí daně. Našinec ovšem nemůže čekat stejnou pomoc jako cizinec, to bychom nikam nepřišli. Našinec je šikovný, pomůže si sám. A pak zase hezky platit. Němečtí občané platí jedny z nejvyšších daní v Evropě. Samozřejmě, že ne ti nejbohatší – ti se daním vyhýbají stejně jako ostatní boháči v EU a jinde na světě. Nejvíce je zatížena střední třída. Stát si lidí zřizují proto, aby jim pomohl s věcmi, na které je jednotlivec krátký. Merkelová však místo pořádné pomoci za pořádné daně vyzývá národ, aby na pomoc svým spoluobčanům zorganizoval sbírku. Jako by nešlo o postiženou oblast v jedné z nejbohatších zemí světa, ale o katastrofu někde v Bangladéši. Národ, který si dlouhodobě volí takovou představitelku státní moci, jako je Angela Merkelová, má někde v kolektivní paměti dlouhodobý problém.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 677 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...
82 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)