25.8.2014
Kategorie: Ekonomika

Milan Zelený: Zdravá společnost musí produkovat, ne čerpat dotace

Sdílejte článek:

REDAKCE PP: 25|08|2014

Milan Zelený – globální profesor, působící na Fordham University v New Yorku, ale také na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Xidian University v Xi´an, Fu Jen University v Taipei, Indian Institute of Technology, Kanpur a IBMEC Rio de Janeiro. Již 33 let je šéfredaktorem mezinárodního časopisu Human Systems Management. Dlouhodobě drží 1. příčku v žebříčku nejcitovanějších českých ekonomů. Na svém blogu publikuje řadu velice zajímavých článků, které bez zbytečné politicko-populistické “omáčky” vysvětlují problémy současné ekonomické situace ve světě i u nás doma. Ve svém textu: “České SNAFU” popsal opět velmi zřetelně co tíží hospodářský rozvoj naší společnosti:

 

 

 

“Ekonomický růst EU je nulový. Stejně tak zrychluje propad (-0,2%) v Německu (a následně i v Česku); do recese se vracejí Itálie, Francie, Japonsko a USA. Vše bylo ekonomy běžně očekáváno – o úpadku Německa jsem psal již v r. 2012 v blogu „Německo, zimní pohádka“. Recese ani krize nikdy nepřestaly, obzvláště ve vyspělých ekonomikách. Fiskální i monetární nástroje selhaly. Zbytkový pseudorůst vykazují pouze rozvojové ekonomiky průmyslové a odvozené, ale i to jen dočasně. Následná masivní robotizace vylučuje růst budoucí zaměstnanosti v sektorech jako zemědělství, průmysl a dnes i ve službách.

  

V ČR ekonomiku komentují pouze politici, mediální komentátoři a bankovní i burzovní analytici. To nestačí. České ekonomice nepomohou ekonomické roztleskávačky s pohledem do zpětného zrcátka, ale pouze racionální a dlouhodobý rozbor ze strany bona fide odborníků.” píše pan ekonom a pokračuje:

 

 “Dalo se očekávat, že nová vláda (tzv. Koaliční) konečně vypracuje dlouhodobou strategii rozvoje ekonomiky, vzdělávání a společnosti, obzvláště regionální, za radikálně se měnících podmínek dnešního světa. Ve světě i v EU upadá průmyslová výroba, Japonsko a Itálie vstoupily do recese, atp. Doba trvání stagnace již dosahuje úrovní z Velké Deprese 30. let. Všude jsou velké obavy z pokračující ztráty růstu, úpadku zaměstnanosti, poklesu mezd a narůstajícího zadlužení. Jen ČR je mediálně a barvitě vykreslovaná jako ostrůvek normality, růstu, klesající nezaměstnanosti, tj. typicky české pohody, jako by bylo opět před volbami. To vše podtrhují válečné akce a pouliční demonstrace ve velké části světa, ne jen v Africe a na Blízkém východě, ale i na Ukrajině a okolí. Jen v ČR žijeme v podivné normalizaci typicky amerického SNAFU.”

 

Na tomto místě by bylo možná vhodné připomenout co vlastně zkratka SNAFU znamená: Situation Normal: All Fucked Up. Ale vraťmě se k článku pana profesora Zeleného: 

 

“Čeští voliči chtěli řízení státu jako Agrofert – mají to mít. Jen jaksi pozapomněli, že se jejich stát musí nejdříve Agrofertem stát. Mají to mít.

 

Tzv. vnitrostranická demokracie je podivná: buďto volte „v zákrytu“ nebo padne vláda. Poslanci nevědí, o čem hlasují, a ti inteligentnější ve sněmovně dřímají, anebo se drží za hlavy. Vedení koalice řádí, že nejsou výsledky hlasování tak jak předepsali a nařizují opakování hlasování, dokud nebudou tak, jak mají být. Ministr financí tvrdí, že nevěděl, o čem se vlastně hlasovalo.

 

Namísto řešení rostoucích dlouhodobých problémů se vláda i media zabývají výběrem eurokomisaře, který nemá pro místní problémy ČR vůbec žádný význam. Navíc se vláda vůbec netají svojí politikou pohlaví jako nejsilnější kvalifikace kandidátky, s nádavkem trvale překvapených, laních očí. To musí určitě vyjít; v ČR převládl pudr a benzin.

 

Je skutečně překvapivé, že ta zbývající hrstka vzdělaných a myslících lidí z poslanecké sněmovny nerezignuje, ale i nadále hraje křoví opakovaně volené většině stranických robotů. Pokud si budou občané ČR volit jen to, co jim je stranami předhozeno (a ne skutečně nepolitické osobnosti a odborníky ze svého okolí), dotud zůstane podlézavá česká „politika“ ostudou Evropy.

 

 

Dnes se vše točí kolem „čerpání“ všelijakých EU dotací a grantů. Čerpání je však obtížné, protože neexistují vážné investiční projekty s prokázanou návratností, a utrácí se tudíž za projekty pochybné hodnoty. Jde o veřejné peníze, které jsou tudíž programově rozkrádány a účelově plýtvány. V ČR je a zůstane základním pseudoproblémem spotřeba peněz: čerpání peněz dokonce vláda vyhlásila za svoji prioritu. Sám výraz „čerpání“ jasně definuje, o co vlastně jde. Vláda „zachraňuje čerpání“; zdravá společnost však musí produkovat, ne čerpat.

 

Volení zástupci si dodnes pletou koncepce institutu a instituce; jeden člen vlády dokonce trvá na instanci. Nemylte se: vědět o čem se vlastně mluví je důležité i v ČR. Většina politiků si také dodnes plete vědomostní se znalostní ekonomikou: vědět přece neznamená umět. Lidí, kteří mají informace (vědomosti) je hodně. Lidí, kteří něco umějí (znalosti) je hodně málo. A radikální reforma vzdělávání je v nedohlednu. O tom potratu zvaném “Zákon o státní správě” nelze v normální společnosti debatovat. Opět, SNAFU.

 

Namísto dlouhodobé strategie hospodářství se vytrvale hádají o paušálech, pilířích, daních, komisařích, investicích, státní správě, minimální mzdě, a hlavně zvyšování platů politiků, úředníků a státních zaměstnanců – pomocí dalšího zadlužení; spoléhají na růst, ale nevědí, proč a jak by měl přijít. Není divu, že zájem a důchodové spoření klesá. Čeští politici zatím pracují dnem i nocí na zvýšení svých vlastních platů – závidějí platy soudců. Jak to udělat, aby je lidé nesmetli? Něco se určitě vymyslí, jako vždycky.

 

Zaklínadlem nevědomých je výraz „investice“. Za investice se v Česku považují běžné výdaje na údržbu a opravy. Investice vyžadují vlastní peníze a jasnou představu návratnosti. Jestliže dlouhodobě zanedbáme údržbu dálnice, pak její oprava není investice, ale očekávaným a předpokládaným výdajem. Utrácení státních peněz na projekty bez důkazného propočtu návratnosti nejsou investice, ale výdaje státních peněz. Nic proti tomu, když je státních peněz dost a daňoví poplatníci s tím souhlasí. Ale „investice“?

 

 

Vezměte investice do cestovního ruchu výstavbou infrastruktury. Co když ta silnice nikam nevede, co když tam na konci nic není? Je to investice? Investice musí být komplexní a systémová. Stát na strategické myšlení vůbec nemá. Baťové nebyli stát, a proto mohli investovat! Politici odvolávající se na Bati mlátí jen prázdnou slámu; podnikatelé neučící se od Baťů nejsou podnikatelé, ale jen subdodavatelé.

 

Vláda dnes „láká“ zahraniční „investory“. Investory do čeho? Do vlastních podniků na našem území. Módou je oxymóron „ekonomické diplomacie“. Politické strany prostě převzaly zodpovědnost nejen za ekonomiku státní, ale i soukromou. Mnozí „podnikatelé“ si již bez státu a jeho pomoci ani neškrtnou. Baťové (všichni) by se obraceli v hrobech.

 

Lákání (dnes technický termín) se často daří právě proto, že jde o lákání a tudíž o transakci vysoce nevýhodnou. Nalákány jsou obzvláště korejské gumárny a montovny reflektorů či světlometů. Zde již nejde o výrobu automobilů, ale o převzetí subdodavatelských řetězců samotných. Služby, které dosud pokrývali čeští subdodavatelé, si nyní Hyundai a Kia poskytují sami sobě, na našem území. Nikdo jim nezabrání, aby si nedovezli roboty a produktivní, vlastní korejskou pracovní sílu. Je na čase zařadit korejštinu na letištní tabule a znásobit dovoz kimchi. Není dobré být zaměstnancem plně robotizovaných továren; je mnohem lepší je vlastnit.

 

Česká ekonomika neexistuje; nemá napojení na finálního zákazníka a je ve své většině subdodavatelská, závislá na EU a Německu. Výkonné, opravdu úspěšné české podniky, jakož i talentovaní podnikatelé (nejen lékaři), odcházejí do zahraničí. Jsme ekonomika otevřená cizincům, ale více než uzavřená podnikatelům domácím. Když se EU a Německo propadnou, co pak? Kde vezmeme podnikatele se znalostí trhu a finálního zákazníka? Německá ekonomika ukazuje první symptomy dlouhodobého úpadku; může být i první zemí, která vystoupí z EU – táhnout Francii a Itálii je nad její síly. Bez vyhlídek na oživení a dlouhodobý růst nepomůže ani Kurzarbeit. Naopak, oddálí potřebnou restrukturalizaci a modernizaci selhávajících podniků. Tedy: SNAFU.

 

Nezaměstnanost je v EU 11,5%; v ČR asi 7,4%. Média tvrdí, že ubylo lidí bez práce. Být nezaměstnaný a být bez práce jsou přece dvě různé kategorie. Čím déle trvá krize, tím více lidí opouštějí pracovní sílu a tím nižší je míra nezaměstnanosti. Je tedy zcela přirozené, za podmínek dlouhodobé recese, že čím méně nezaměstnaných (registrovaných, podporu čerpajících hledačů), tím více lidí bez práce (mimo pracovní sílu, žijící na sociálních dávkách, anebo na účet rodičů; mnozí ale začínají podnikat). Míra nezaměstnanosti a míra participace v pracovní síle jsou nebe a dudy.

 

Falešný optimismus, převládající v českých mediích, je velmi nebezpečný. Stát občany zadlužuje, protože se ministr financí mylně domnívá, že ČR čeká éra ekonomického růstu (Proč? Jak?). Domácnosti se zadlužují (již přes 1 bilion Kč), protože stále ještě věří politikům a skáčou na „legální“ vějičky lichvářů a bank. Zadluženo je i přes 150 tisíc dětí. Jak budou své dluhy splácet? Jak se vyhnou nadcházející vlně exekucí? Už dnes si tisíce vystrašených dlužníků drží adresu Antala Staška 2027/79 v Praze 4.

 

České pobočky bank jsou ziskovější než jejich vlastnické matky. Fungují totiž na základě vysokých poplatků a lákají pomocí neregulované propagace zadlužování; určitě ne na základě výnosných investic. Takové „zisky“ musí být nutně odsáty vlastnickými bankami – jinak dojde k prostému navýšení platů, korupci, rozkradení a investicím do spekulací. Navíc, Česká burza není sledována na úrovni sítě EU (Polská burza je) – nic se tam totiž neděje. Ale media vytrvale přinášejí zcela irelevantní informace z „Burzovního paláce“. Takže, díky nepodloženému optimismu, se již tak zadlužená populace bude ještě dále zadlužovat.

 

 

Co říci k Ukrajině? Putin jakoby hrál šachy sám se sebou – určuje své tahy a určuje si sám i protitahy opozice. Jeho popularita tak prudce vzrůstá, stává se nebezpečnou modlou. Každý hloupý tah Kyjeva nebo NATO ho posiluje. Došlo to tak daleko, že jeho humanistická pomoc ruským menšinám je odmítána. Zde je důležité právě to, že neexistují žádné podobné humanistické konvoje z EU, NATO nebo Kyjeva (o ČR ani nemluvě). Prezidentovi v maskáčích zřejmě nevadí, že bombardování civilistů a uprchlíků není tou nejlepší cestou k moderní multinárodní společnosti. Ruské menšiny na Ukrajině mu to nikdy neodpustí; stejně jako noví barikádníci na Majdanu. Kyjev se tak snaží ruské menšiny vyhnat za každou cenu, místo, aby je objal jako své spoluobčany. Jaký to stát může vzniknout po etnické čistce?

 

Sestřelení malajského Boeingu vedlo k mediálním orgiím domněnek a lží. Putin je sice nebezpečný, ale není magor ani sebevrah. Povstalci na to nemají vůbec raketovou expertízu. Navíc se žádné zbytky raket nenašly. Tzv. „dezertéři“ nemají správný motiv: komu by tím prospěli? Rusku? Nebo těm, od kterých dezertovali? Zbývá sestřelení ze vzduchu. Jediný benefit z toho může mít kyjevská vláda, která pak může vyžadovat trvalý příliv peněz a zbraní, a vystupovat jako poslední a jediná výspa obrany „naivního“ Západu.

 

Přijmout Obamovy sankce, když USA nemá žádný business s Ruskem, tj. přijmout sankce, které nikdy nefungovaly a fungovat nebudou, přijmout je v EU, která je na Rusku významně závislá, je tím Putinovým „protitahem“. Což nikdo nevnímá nebezpečí narušení dodávek zemního plynu? Navíc se může Rusko vydat cestou autonomie a nezávislosti a posunout se od globalizace k relokalizaci. Čeští politici nyní hledají nová odbytiště pro podnikatele – zamyslete se nad touto větou – a představte si Tomáše Baťu – jak mu Beneš hledá odbytiště.

 

Státní kompenzace a „Kurzarbeit“ mají nahradit zničené trhy. Podnikatelé, spotřebitelé a hlavně daňoví poplatníci platí za politickou a diplomatickou neschopnost, vedoucí k válkám a růstu životní nejistoty. Tudy cesta nevede.

 

Jediným základem budoucí prosperity Evropy je hospodářsko-politická smlouva s Ruskem. Možná ještě není pozdě. Rusko mělo kdysi zájem o spolupráci s NATO. Tehdejší prezident Clinton však doporučil expanzi NATO (nikdo neví proč) a příležitost USA-Rusko detente je dnes v nedohlednu. Rozšiřování NATO na hranice Ruska je výrazem vítězství sebevražedné politiky nad skomírající ekonomikou.

 

Obamova politika vedla ke vzniku Islamského státu (ISIS). Jejich vůdce Al-Baghdadi byl propuštěn s amerického vězení. Irácká armáda je MIA. V řadách ISIS však trénují tisíce Evropanů a stovky Američanů po vzoru US marines. Speciální US jednotky nedokázaly ohrozit ISIS a odvrátit popravu novináře; výkupné bylo odmítnuto. Dříve či později se mariňáci ISIS budou vracet zpět do Evropy i do USA. Pak už nebude ani to SNAFU.

 

Obamův výraz „Boots on the ground“ představuje maximální odosobnění a ponížení vojáků, tj. lidských bytostí, které nasazují své životy. Jsou-li živí vojáci pouhé „boty na zemi“, pak není divu, že si jich politici všimnou, až když jsou mrtví. Mrtvé vojáky pak ověšujeme medailemi a nazýváme hrdiny – není už pozdě? Vojáků je třeba si vážit a podporovat je právě, když jsou ještě živí. Hlavně je neposílat do předem ztracených dobrodružství. Žádná kultura nemůže zvítězit s živými „Boots on the ground“ a mrtvými, medailemi ověšenými hrdiny. A Obama si hraje golf …

 

Řešení? Domluvit se s Ruskem na společných zájmech. Opustit politickou a finanční integraci EU, soustředit se na NATO a zvýšit jeho obranyschopnost dohodou o neútočení s Ruskem. Soustředit se na Evropské hospodářské společenství. Oslabit tak rostoucí vrstvu eurobyrokratů a posílit lokální a regionální hospodářský rozvoj. Q.E.D. Žádné SNAFU.”

 

Tolik z článku pana profesora Zeleného, kde snad není ani písmenko, které by nemělo své opodstatnění. Vždy při čtení takovýchto textů nás napadá jen jediná zásadní otázka: Kde jsou mainstreamová média, redaktoři televizí s jejich provařenými “mluvícími hlavami”, že tyto názory a myšlenky zásadně nezní i v jejich nekonečných komentovaných pořadech?

 

ZDROJ: Milan Zelený

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 96 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...