19.2.2014
Kategorie: Multikulturní soužití

Milá Evropská komise, Švýcaři opakovat referendum fakt nebudou

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

FRANTIŠEK MATĚJKA 19|02|2014

 

Otevření se přistěhovalcům v Evropě přineslo nárůst násilí a sociálních výdajů. Možnost cestovat, kterou využijí jen někteří, byla vykoupena ztrátou svobody pro všechny skrze státní elektronické slídění a sdílení databází. Občas někdo prozře a chce změnu. Chce to kus odvahy, být první.

 

 

Podpora Evropské unii klesá mezi občany členských států již mnoho let. Fakticky chtějí do EU už jen ty státy, které jsou v pytli. Ty v Evropě hospodářsky úspěšnější, jako je například Švýcarsko, do ní nevstoupily dodnes, a Velká Británie, jeden z hlavních států projektu, přijala zákon o referendu, ve kterém budou mít lidé příležitost vyslovit souhlas s vystoupením. Průzkumy ukazují, že většina chce ven, přičemž tato většina stále posiluje.

Od koho jiného čerpat relevantnější informace o dosavadních výsledcích existence EU, než od Britů, kteří jsou členem již od roku 1973. Od koho jiného čerpat relevantnější informace o důsledcích volného pohybu osob a přistěhovalectví, než právě od Švýcarska, které bylo ještě před pár lety téměř vzorem multikulturalismu, když pětinu jeho obyvatel tvoří právě přistěhovalci. Říkají-li Britové, že je čas přehodit výhybku, je to velmi silný signál k přemýšlení. Když Švýcaři rozhodli o zákazu staveb nových minaretů, aby následně rozhodli o zpřísnění přistěhovalecké politiky, je to s ohledem na jejich historii neméně silný signál pro ostatní.

 

Je jistě správné, aby v případě změny podmínek vzájemných smluv mezi Švýcarskem a EU vlivem posledního referenda došlo k jistým recipročním opatřením. Na rozdíl od jiných si nemyslím, že jde o vydírání, když Evropská komise odmítá další účast Švýcarů na projektech studentských výměn Erasmus+ a vědeckého programu Horizont 2020. Je logické, že jsou-li plnění těchto smluv v praxi založena mimo jiné na volném pohybu osob, který chtějí Švýcaři omezit, jen těžko mohou tyto dohody platit v nezměněném formátu. Je však o co stát? Vždyť Erasmus+ slouží vybraným a prověřeným europeistům z řad studentů k výletům a multikulturnímu souložení za veřejné peníze, zatímco Horizont 2020 je jen dalším tunelem v oblasti vědy a výzkumu, na kterém se přiživuje akademická mafie bez toho, aby výsledky její práce byly jakkoli měřitelné. Propagace obojího pak stojí v zásadě na prodejnosti protagonistů, kteří jsou povinni psát oslavné ódy na radost. Najdete je i tady na blozích. Prostě jen další dvě unijní šance z dlouhé řady, jak z peněz všech dát jen některým.

 

 

Švýcaři udělali rozhodnutím v referendu dobře, když hájí zájmy a vize především své a nikoli EU. Vybírat si, koho chci a koho nechci pustit k sobě domů na návštěvu, považuji za jeden ze základů svobody. Základů, které umožňují převzít částečně odpovědnost za chování hosta, ale zejména udržet si kontrolu nad vlastním územím. Je jisté, že se výsledek referenda dotkne i řady jiných smluv. Ale do háje, je to jejich výsostné svobodné rozhodnutí, které je povinností ostatních respektovat bez pitomých politických komentářů o „chybě“. Není totiž žádnou chybou poučit se a chtít změnu, není chybou nesouhlasit s ostatními, není chybou jít proti proudu.

Mám-li si vybrat, zda následovat realistickou vizi Švýcarů na základě jejich nezpochybnitelné zkušenosti, nebo multikulturalistickou vizi Evropské komise a její dosavadní výsledky přistěhovalecké politiky, vybírám Švýcary. Vždy viděli v Evropě o něco dál, než ostatní, zejména pokud jde o vlastní bezpečnost.

 

 
ZDROJ: František Matějka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Alexandra Wernerová 2000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 769,00 Kč
Vybráno 22.19%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

PRAVÝ PROSTOR BYL OPĚT ZABLOKOVÁN NA FACEBOOKU. VELMI TÍMTO PROSÍME O SDÍLENÍ NAŠICH ČLÁNKŮ, NEBOŤ SAMI TO NYNÍ NEMŮŽEME UDĚLAT. DĚKUJEME
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.