milionchd
28.9.2020
Kategorie: Politika

Mikuláš Minář končí v roli předsedy spolku Milion chvilek a míří do politiky

Sdílejte článek:

COM/PL

Mikuláš Minář končí v roli předsedy spolku Milion chvilek a chystá se do politiky. Svou funkci svěřil svému místopředsedovi. Podle něho je potřeba oslovit nové voliče, například takové, kteří si myslí, že současná opozice je nekompetentní. „Je načase převzít politickou odpovědnost. Jít s kůží na trh a pokusit se vytvořit nové hnutí, které dostane do politiky stovky nových, schopných a poctivých lidí, změní celou dynamiku a odblokuje tu zablokovanou situaci, a podaří se mu oslovit i nové voliče, které současná opozice oslovit nedokáže,“ říká Minář. A o spolupráci mluví s Janem Čižinským.

Výzvy, ať svůj program prosazují ve Sněmovně a ne na náměstích, provázejí spolek Milion chvilek prakticky od té doby, co se proslavil. Spolu se spekulacemi, že ze spolku se stane další hnutí působící v české politice, případně politická strana.

A nyní je proč spekulovat. Včera bylo zveřejněno video, ve kterém se Mikuláš Minář zřekl postu předsedy Milionu chvilek pro demokracii. Prohlásil, že za „obranu demokracie“ zvedají hlas už tři roky a „nespočetněkrát“ zaplnili náměstí a návsi po celém Česku, a dvakrát dokonce Letenskou pláň. „Bylo to nesmírně důležité a bude to důležité i nadále,“ řekl bývalý předseda.

Konstatoval, že navzdory této aktivitě se politický stav v zemi zhoršuje. „Pokračuje oligarchizace. Pokračuje porušování pravidel. A pokračuje zneužívání moci. Vrcholem všeho je absolutní chaos a nekompetence vlády, která nese přímou odpovědnost za nezvládnutou druhou vlnu koronaviru a za obrovskou krizi, do které se naše země řítí,“ sdělil divákům a vyzval, aby šli volit, protože tak se prý dá nastartovat celospolečenská změna.

Nicméně, spolupráce stran dle něho bohužel asi stačit nebude, i kdyby vznikly koalice. „Bez toho, aby se podařilo oslovit nové voliče, ať už ty, kteří jsou tak zklamaní, že volit ani nejdou, nebo ty, kteří volí hnutí ANO jako jedinou alternativu a nemají, koho jiného by volili, bez toho situaci změnit nelze, protože to většina nikdy nebude,“ shledal bývalý předseda.

Ohlásil, že něčemu takovému nehodlá přihlížet, protože nepořádal Letné a další akce jen proto, aby energie jen tak vyšuměla. Prý nehodlá řešit kauzy Andreje Babiše ještě v roce 2025. „Proto jsem téměř rozhodnut. Je načase převzít politickou odpovědnost. Jít s kůží na trh a pokusit se vytvořit nové hnutí, které dostane do politiky stovky nových, schopných a poctivých lidí, změní celou dynamiku a odblokuje tu zablokovanou situaci a podaří se mu oslovit i nové voliče, které současná opozice oslovit nedokáže.“

Milion chvilek pro demokracii se však tímto politickým hnutím dle Mináře nestane, protože takový byl slib, a zůstane občanským hnutím. Dodal ovšem, že se z Milionu chvilek postupně stáhl a vedení převzal už od srpna Benjamin Roll. Od pátku je změna oficiální. „Já nehodlám Milion chvilek zatěžovat svými úvahami o vstupu do politiky. Pokud se definitivně rozhodnu, a to bude do krajských voleb, do toho jít, odejdu z Milionu chvilek úplně. Beru to jako přirozený vývoj celého toho dosavadního příběhu a přirozené vyústění celé té cesty. Je mi to samozřejmě trochu líto, ale vím, že to tak má být. Protože Milion chvilek dozrál. Je to velký a funkční tým, který v pohodě zvládne fungovat beze mne,“ vysvětlil Mikuláš Minář. Doplnil, že je hrdý na to, co dokázali, a předává spolek do nejlepších rukou.

Novopečený předseda spolku Benjamin Roll k tomu na videu dodává, že od počátku volají po tom, aby do politiky šli zástupci z řad aktivních občanů. „Je proto přirozené, že se touto cestou vydávají i někteří chvilkaři,“ pravil, poděkoval Minářovi za jeho vedení spolku a pochválil jeho výkony.

Role Milionu chvilek je prý stále stejná: „Chceme, aby v České republice rozkvétala demokracie a občanská společnost. Chceme, aby nám vládli politici, kteří nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů. Chceme žít v zemi, kde se daří svobodě a spravedlnosti, která má zdravou krajinu a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád. O to vše budeme nadále usilovat odspodu, občansky, mimo politické strany. To hlavní je totiž na vás, aktivních lidech. Na vás, kterým záleží na druhých, kterým záleží na společnosti, na vás, kteří jsou ochotni bránit pravidla hry.“

Dále Roll řekl, že mají ještě spoustu práce a je třeba udělat všechno, aby v krajských a senátních volbách uspěly „demokratické strany“ a aby se zabránilo zvyšování vlivu „populistů a extremistů“. „Nyní je potřeba udělat všechno pro to, abychom tuto zkoušku z demokracie zvládli,“ prohlásil nový předseda spolku Milion chvilek.

V rozhovoru pro Deník N pak Minář uvedl, že situace v Česku je zablokovaná a  „blbá“ a měla by se změnit politická dynamika. „Stýkám se s potenciálními kandidáty či experty, kteří by se mnou mohli spolupracovat,“ uvedl Minář na pravou míru spekulace o svém vstupu do politiky a dodal, že zatím nikdo nezná přesnou podobu této spolupráce.

„Nebude to Milion chvilek, ani to nebude strana Mikuláše Mináře. Jsem přesvědčen, že pokud se má změnit dynamika hry a pokud máme dosáhnout na část voličů, na které si nesáhne opozice, nemůže to být jen o mně. Musí to být vějíř osobností, které za sebou mají úspěch. Ať už z byznysu, akademické sféry nebo politiky. Tito lidé se musí dát dohromady, aby se něco změnilo,“ uvedl.

Prý se bavil i s voliči ANO, kteří uvedli, že na Babišově straně vidí chyby, ale u opozice nevidí kompetenci. „Já sám o sobě nejsem ten, který přinese kompetenci. Já se bavím s celou řadou lidí, kteří tu kompetenci přinesou. To je to, co se změnilo za dva a půl roku, co jsem vedl Milion chvilek. V Česku je hodně lidí, kteří nikdy neuvažovali o vstupu do politiky, ale z toho současného marasmu se dostali k myšlence, že by do dobrého projektu vstoupit mohli,“ odpověděl na otázku, zda právě on bude nositelem kompetence. Prý už má desítky potenciálních kandidátů. „Už teď a je to neveřejné. Věřím, že až s tím půjdeme na veřejnost, bude potenciál dostat do politiky stovky nových lidí. Stejně jako se to stalo v Milionu chvilek, kde spousta lokálních aktivistů přešla do politiky a šli do okresních nebo krajských voleb. Je to přirozený vývoj,“ pravil. Potvrdil spolupráci s Čižinským, který dle něho politicky odblokoval Prahu 7 a zasloužil se o to, že v Praze nevládne hnutí ANO.

„Stále hledáme, za jakých možností by naše politické působení pomohlo a neuškodilo, aby to mohlo oslovit jinou skupinu než současná opozice. Musí to ukázat dojem kompetence, musí to ukázat tah na bránu a energii. Musí to přijít s cestami, jak oslovit lidi, kteří nevyužívají tradiční média nebo jim nevěří,“ odhalil také Minář. Nicméně, zda k vytvoření nového subjektu dojde, a hlavně jak, se prý ukáže po krajských volbách.

Co už ale Minář slíbil, je, že nebude využívat peněz, které Milion chvilek nashromáždil od svých sponzorů. „Nevyužiju ani korunu z Milionu chvilek. Ani jeden kontakt na žádného signatáře. To je majetek Milionu chvilek. Byla by to střelba do nohy,“ prohlásil. Fondy na vstup do politiky chce ovšem získávat podobnou cestou, tedy od malých dárců. Pak prý nebude hrozit podezření, že za ním stojí oligarchické skupiny.

Na přetřes přišla i otázka, zda nebude jen konkurencí pro už zavedenou opozici. Minář řekl, že do voleb nemíří za každou cenu. Nicméně, podle sociologických sond má dvacet procent voličů neutrální nebo pozitivní vztah k Milionu chvilek. Jinými slovy, potenciál zde dle Mináře je. „Pokud by se ukázalo, že tady ten potenciál není dostatečně velký a nesetká se to s občanskou podporou, za každou cenu do toho nepůjdeme. Kdyby to vypadalo tak, že vznikne subjekt, který se tam možná dostane, ale možná také ne, radši bych to zabalil,“ uvedl. Ale na konci interview prohlásil, že by si celý život vyčítal, kdyby tuto možnost nezkusil.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 111 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,20 out of 5)
Loading...
politicon.cz
58 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.