workers2
23.9.2018
Kategorie: Ekonomika

Migrace: Německý průmysl potřebuje lidi

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Podle německých průmyslníků potřebuje Německo čtyři sta tisíc nových pracovních sil ročně navíc, aby byly zajištěny jeho výkony. V prohlášení odsoudili xenofobii.

 

Některé z největších německých korporací se sjednotily v podpoře rozmanitosti na pracovištích. Vzácná účast vedoucích představitelů těchto společností na veřejné debatě signalizuje narůstající obavy z dopadů nacionalismu na ekonomiku, uvedla agentura Bloomberg. Podle ní německé firmy potřebují přistěhovalce, aby se vyrovnaly se stárnutím své pracovní síly. Mezi ekonomy narůstají obavy, že v Německu nebude v blízké budoucnosti dostatek cizinců na to, aby pokryli potřeby tamního pracovního trhu. Bloomberg cituje německý Institut pro výzkum zaměstnanosti, podle kterého země potřebuje minimálně 400 tisíc nových zaměstnanců z ciziny ročně, aby udržela svou konkurenceschopnost.

Prohlášení německých průmyslníků současně odsuzuje projevy nenávisti vůči přistěhovalcům, které se objevily po vraždě v Chemnitz. Výše uvedené informace potvrzují, že nedostatek mladých pracovních sil v Německu může stát i za rozhodnutím německé kancléřky Angely Merkelové o přijetí uprchlíků ze Sýrie. Již tehdy jsem se podivoval, proč se tak vehementně usiluje o „začlenění uprchlíků do společnosti“, pokud by se mělo jednat o relativně krátkodobý pobyt na dobu, než skončí válečný konflikt v Sýrii. Ve světle požadavků německých průmyslníků se mi jeví tehdejší německý postup jako velmi srozumitelný. Nicméně, a to je zapotřebí jedním dechem dodat, takto si já osobně a zřejmě i mnoho dalších lidí, řešení stárnutí německé, potažmo evropské, populace vůbec nepřestavuji.

Chápal bych, pokud by německý průmysl inicioval poptávku po nových pracovních silách v zahraničí, mimo jiné zejména v zemích EU. K tomu však je zapotřebí dodat, že po otevření hranic mezi starými a novými zeměmi EU existovala přechodná doba, po níž neměli pracovníci z nových členských států EU volný přístup na pracovní trhy ve starých zemích. V Rakousku i Německu se tehdy politici zaklínali tím, že nedovolí, aby ekonomičtí migranti z nových zemí „ohrozili pracovní trh v Německu či Rakousku“. A to prosím v případě pracovníků s evropskými zvyky a standardy.

Přijetí milionu migrantů, v řadě případů bez platných dokladů, je situace, která odporuje nejen zdravému rozumu, ale zejména evropské politice volného pohybu pracovních sil mezi státy EU. Na druhou stranu, vůbec mi není jasné, proč německá kancléřka usilovala o přerozdělování migrantů mezi členské státy EU, když příliv milionu nových pracovních sil do Německa v roce 2015 německá ekonomika „hravě zvládne“. Do Německa prostě přišlo o polovinu víc lidí, než německá ekonomika za rok potřebuje, tak jaký problém?

Z výše uvedeného plyne vlastně jenom jeden poznatek. Německo se rozhodlo pro přijetí migrantů z vlastních ekonomických důvodů. Podivuji se navíc i tomu, proč nechce brát migranty z Itálie a Španělska, což bude letos asi 50000 tisíc lidí. Vždyť to není ani osmina ročního počtu pracovních sil, co Německo požaduje. On ten háček bude zřejmě jinde. Německo totiž potřebuje, světe div, kvalifikovanou pracovní sílu. A to migranti ze subsaharské Afriky zcela jistě nejsou. Podíváme-li se na migraci do Německa optikou německých „kapitánů průmyslu“, není z tohoto pohledu německá politika žádným altruismem, ale je to čistě věc nabídky a poptávky.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 555,00 Kč
Vybráno 13.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 135 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.